Zamknij
NEWS

Połączyli bohaterstwo z mądrymi decyzjami

13:56, 05.01.2017
Skomentuj

- Wielkopolanie potrafili połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami - mówił dr Grzegorz Wojciechowski podczas obchodów 98. rocznicy powstania wielkopolskiego pod pomnikiem upamiętniającym wymarsz oddziałów powstańczych z Gostynia. Delegacje samorządowców oraz uczniów z gminy Piaski i Gostyń złożyły wieńce i zapaliły znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

Hołd powstańcom wielkopolskim oddaje się w Gostyniu od kilkudziesięciu lat w rocznicę wymarszu batalionu ochotników na front południowo-zachodni. W tym roku przybrały wyjątkowy charakter. Nadano im oficjalną nazwe "Powstańczym szlakiem". Początkowo planowano, że uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespołu Szkół w Bodzewie i Zespołu Szkół w Piaskach wraz wójtem Wiesąłwem Glapka na czele wymaszerują z piaskowskiego rynku na e obchody w Parku miejskim w Gostyniu. Ze względu na pogodę zrezygnowano ze zbiórki. W auli sszkoły wójt Wiesłąw Glapka przybliżył młodym ludziom atmosferę dnia wymarszu powstańców wielkoposlkich z Piasków. 
W samo południe przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w gostyńśkim Parku Miejskim odbyły się główne urczystości. Krótkie przemówienie wygłosił dr Grzegorz Wojciechowski -  historyk i regionalista. Przybliżył zgromadzonym jak doszło do powstańczego zrywu. - 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkoposlkie. Wieść o nim obeigła lotem błyskawicy cała Wielkopolskę, dotarła również na ziemię gostyńską. - mówił dr Grzegorz Wojciechowski. 5 stycznia  
powstańcy z Gostynia i okolic wyruszyli na front południowo-zachoni. - Działania na odcinku frontu miały charakter obronno-zaczpeny. - dr Wojciechowski przypominając, zrezygnowano z prób zdobycia Leszna. - Bo w powstaniu wielkopolskim nie było szachowania ludzką krwią. To powstanie, gdzie podejmowano decyzje w sposób bardzo racjonalny. Ryzykowano ludzkim życiem, kiedy miało to sens. Nie było niepotrzebnej bohaterszczyzny. - mówił historyk. Dr Wojciehowski kilkukrotnie podkreślał, że było to zwycięskie powstanie, w które zaangażowało się całe społeczeństwo. - Wszystkie nasze poprzednie powstania narodowe począwszy od insurekcji kościuszkowskiej poprzez powostanie listopadowe i stycznowe, to były powstabua, w których siłę   stanowiła szlachta. (...) Natomiast powsatanie wielkoposlkie było powstaniem całego spoęłczeństwa. (...) To był wkał wilkopolanw odbudowę Polski. - mówił dr Wgrzegorz Wojciechowski dodając, ze jako potomkowie powstańców wielkopolskich  powinniśmy być dumni. - Dokonali wielkiego czynu zwycieżając powstaniu, które było mądrze przeprowadzone. My w Polsce mamy tendecje do czczenia klęsk, przegranych powstań. Oczywiście każde bohaterstwo  zasługuje na szacunek, na hołd, ale wydaje mi się, że wielkopolanie zdołali połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami. - podsumował dr Grzegorz Wojciechowski. 
Następnie pod pomnikiem upamiętniajacym wymarsz wydarzenie ze stycznia 1918 rokuz łożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

Hołd powstańcom wielkopolskim oddaje się w Gostyniu od kilkudziesięciu lat w rocznicę wymarszu batalionu ochotników na front południowo-zachodni. W tym roku obchody przybrały wyjątkowy charakter. Nadano im oficjalną nazwę "Powstańczym szlakiem". Początkowo planowano, że uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespołu Szkół w Bodzewie i Zespołu Szkół w Piaskach wraz z wójtem Wiesławem Glapką na czele wymaszerują z piaskowskiego rynku na obchody w parku miejskim w Gostyniu. Jednak ze względu na pogodę zrezygnowano ze zbiórki. W auli szkoły wójt Wiesław Glapka przybliżył młodym ludziom atmosferę dnia wymarszu powstańców wielkopolskich z Piasków. 

W samo południe przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w gostyńskim parku miejskim odbyły się główne uroczystości. Krótkie przemówienie wygłosił dr Grzegorz Wojciechowski - historyk i regionalista. Przybliżył zgromadzonym, jak doszło do powstańczego zrywu. - 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Wieść o nim obiegła lotem błyskawicy cała Wielkopolskę, dotarła również na ziemię gostyńską - mówił dr Grzegorz Wojciechowski. 5 stycznia powstańcy z Gostynia i okolic wyruszyli na front południowo-zachodni. - Działania na odcinku frontu miały charakter obronno-zaczepny - przypominał historyk, wyjaśniając, dlaczego zrezygnowano z prób zdobycia Leszna. - Bo w powstaniu wielkopolskim nie było szachowania ludzką krwią. To powstanie, gdzie podejmowano decyzje w sposób bardzo racjonalny. Ryzykowano ludzkim życiem, kiedy miało to sens. Nie było niepotrzebnej bohaterszczyzny - mówił historyk. Dr Wojciechowski kilkukrotnie podkreślał, że było to zwycięskie powstanie, w które zaangażowało się całe społeczeństwo. - Wszystkie nasze poprzednie powstania narodowe, począwszy od insurekcji kościuszkowskiej poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, to były powstania, w których siłę stanowiła szlachta. (...) Natomiast powstanie wielkopolskie było powstaniem całego społeczeństwa. (...) To był wkład Wielkopolan w odbudowę Polski - mówił dr Grzegorz Wojciechowski, dodając, że jako potomkowie powstańców wielkopolskich powinniśmy być dumni. - Dokonali wielkiego czynu, zwyciężając w powstaniu, które było mądrze przeprowadzone. My w Polsce mamy tendencje do czczenia klęsk, przegranych powstań. Oczywiście każde bohaterstwo zasługuje na szacunek, na hołd, ale wydaje mi się, że Wielkopolanie zdołali połączyć bohaterstwo z mądrymi decyzjami - podsumował dr Grzegorz Wojciechowski. 

Następnie pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenie ze stycznia 1918 roku złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystość zakończył występ trębacza.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

NiepisiorNiepisior

0 0

No właśnie to było przemyślane i mądrze dowodzone powstanie, w którym szanowano ludzkie życie i powstańców nie narażano na pewną śmierć. Konsekwentnie jednak realizowano cel ale o tym zwycięskim zrywie mówi się mało. Za to powstanie warszawskie, którego już pomysł gwarantował nie zwycięstwo ale śmierć tysięcy ludzi (w tym nieświadomych klęski bardzo młodych ludzi) jest tak gloryfikowane a jego dowódcy hołubieni.

19:58, 05.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

feryncferync

0 0

Było pięknie i Podniośle.Część oficjalna godna pochwały. Potem rozdano grochówkę po której ktoś zapomniał zabrać puste talerze które walają się i zaśmiecają miejsce wokół pomnika.Wstyd. Ciekaw jestem kto i kiedy to posprząta?
Dzisiaj mamy święto i osoby które będą chciały prywatnie przyjść pod pomnik Bohaterów Powstania zastaną tam bałagan.Coś nie zadziałało.Komuś zabrakło wyobraźni.

10:43, 06.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pogorzelapogorzela

0 0

a gdzie ci niby patriociz pis jak malinowski i kogut?

15:47, 08.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%