Zamknij
NEWS

Wnioski dla przyszłych pokoleń

13:17, 08.12.2016
Skomentuj

W rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców mieszkańców kilku podgostyńskich wsi w miejscu egzekucji uczczono ich pamięć. - Stojąc tutaj, nad mogiłą rozstrzelanych w 1939, pamiętajmy, że tylko od nas zależy, w jakim świecie będziemy żyć - mówił Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia. Odczytał kilka wniosków, które powinny być przestrogą dla kolejnych pokoleń. 

W 77. rocznicę tragicznych wydarzeń z grudnia 1939 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające obywateli ziemi gostyńskiej, rozstrzelanych przez hitlerowców w Klonach. Od kul zginęli wówczas Leon Jarczyński, Wincenty Glinkowski i Wojciech Kaczmarek z Siemowa, Zygmunt Grabarczyk z Siedlca, Tomasz Ratajczak z Rębowa i Stanisław Adamski ze Skokowa. 
Dla upamiętnienia siedemdziesiątej siódmej rocznicy tego tragicznego wydarzenia w kościele w Starym Gostyniu została odprawiona msza święta w intencji ofiar hitlerowskiej kaźni. Po mszy pod pomnikiem pomordowanych na parafialnym cmentarzu odbyła się manifestacja patriotyczna. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, rodziny poległych, poczty sztandarowe, delegacje lokalnych organizacji i szkół oraz mieszkańcy pobliskich wsi. 
W okolicznościowym przemówieniu nad mogiłą ofiar przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia, Jerzy Kulak podkreślał, że gostynianie swoją postawą dają świadectwo przywiązania do waznych wtydarzeń lokalnej historii. - Kolejne pokolenia mieszkańców okolic Gostynia uczą się skomplikowanej, martyrologicznej przeszłości i wyciągają wnioski ważne na dziś i na przyszłość. - mówił Grzegorz Skorupski, przewidniczący Rady Miejskiej Gostynia. Pierwszy z nich, to potrzeba okazywania należnego szacunku tym co zoztsali zamordowani 8 grudnia 1939 roku za to, że byli Polakami. Drugi to konieczność podtrzymywania dziedzictwa. - Przykład egzekucji w Kolonach wpisuje sie bowiemw gehennę całego polskiego narodu. - kontynuował przewodniczący Skorupski. Trzeci to dawanie przykładu młodzieży. - Niech nowe pokolenie, uczestniczące w tej uroczystości, przejmie płomień znicza w wieloletniej sztafecie. - wyjaśniał przewodniczący Grzegorz Skorupski. Czwartym i ostatanim wnioskeim była przestroga. - Stojąc tutaj nad mogiłą rozstrzelanych w 1939 pamiętajmy, że tylko od nas zależy w jakim świecie będziemy żyć. - podsumował przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia. 
Na zakończenie uroczystości delegacje udały się na miejsce stracenia bohaterów, które mieści się w Klonach. Przedstawiciele Rady Miejskiej i złożyli wieniec od społeczności gminy Gostyń, znicze zapalili członkowie rodzin pomordowanych przez nazistowskiej okupantów w 1939 roku. Zebrani odmówili też wspólną modlitwę.

W 77. rocznicę tragicznych wydarzeń z grudnia 1939 roku odbyły się uroczystości upamiętniające obywateli ziemi gostyńskiej, rozstrzelanych przez hitlerowców w Klonach. Od kul zginęli wówczas Leon Jarczyński, Wincenty Glinkowski i Wojciech Kaczmarek z Siemowa, Zygmunt Grabarczyk z Siedlca, Tomasz Ratajczak z Rębowa i Stanisław Adamski ze Skokowa. 

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń w kościele w Starym Gostyniu została odprawiona msza święta w intencji ofiar hitlerowskiej kaźni. Po mszy pod pomnikiem pomordowanych na parafialnym cmentarzu odbyła się manifestacja patriotyczna. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, rodziny poległych, poczty sztandarowe, delegacje lokalnych organizacji i szkół oraz mieszkańcy pobliskich wsi. 

W okolicznościowym przemówieniu nad mogiłą ofiar przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia Grzegorz Skorupski podkreślał, że gostynianie, biorąc udział w takich wydarzeniach, dają świadectwo przywiązania do ważnych wydarzeń lokalnej historii. - Kolejne pokolenia mieszkańców okolic Gostynia uczą się skomplikowanej, martyrologicznej przeszłości i wyciągają wnioski ważne na dziś i na przyszłość - mówił Grzegorz Skorupski, przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia. Pierwszy z nich to potrzeba okazywania należnego szacunku tym, którzy zostali zamordowani 8 grudnia 1939 roku za to, że byli Polakami. Drugi to konieczność podtrzymywania dziedzictwa. - Przykład egzekucji w Kolonach wpisuje się bowiem w gehennę całego polskiego narodu - kontynuował przewodniczący Skorupski. Trzeci to dawanie przykładu młodzieży. - Niech nowe pokolenie, uczestniczące w tej uroczystości, przejmie płomień znicza w sztafecie - wyjaśniał przewodniczący Grzegorz Skorupski. Czwartym i ostatnim wnioskiem była przestroga. - Stojąc tutaj, nad mogiłą rozstrzelanych w 1939, pamiętajmy, że tylko od nas zależy, w jakim świecie będziemy żyć - podsumował przewodniczący Rady Miejskiej Gostynia. 

Na zakończenie uroczystości delegacje udały się na miejsce stracenia bohaterów, które mieści się w Klonach. Przedstawiciele Rady Miejskiej złożyli wieniec od społeczności gminy Gostyń, znicze zapalili członkowie rodzin pomordowanych. Zebrani odmówili też wspólną modlitwę.

MiS

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

cicholcichol

0 0

Wielka Polska na zawsze!!

20:11, 08.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%