Zamknij

Polskie seriale z ostatnich lat, na które warto zwrócić uwagę

09:39, 23.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:39, 23.03.2020

Polskie seriale nie kojarzą się już z nudną, trwającą latami telenowelą. Wciągająca fabuła, intrygujące, wielowymiarowe postacie, doskonałe zdjęcia – w ostatniej dekadzie rodzime produkcje przeszły na wyższy poziom rozrywki. Czy to zasługa scenariuszowej współpracy z najlepszymi polskimi pisarzami? A może kwestia tego, że coraz częściej za kręcenie seriali zabierają się twórcy kinowych hitów? Jedno jest pewne – nie mamy się czego wstydzić, mamy za to co oglądać!

Najlepsze polskie seriale ostatnich lat

  • „Ślepnąc od świateł”, reż. K. Skonieczny

W serialu „Ślepnąc od świateł” śledzimy historię Kuby – dilera, który dostarcza kokainę warszawskim celebrytom i politykom. Zmęczony monotonią życia i byciem na zawołanie gangsterów kupuje dwa bilety na lot do Argentyny i postanawia zamknąć ten rozdział swojego życia. Zbiega się to z wyjściem z więzienia gangstera Daria, którego będzie miał nieprzyjemność poznać.

Serial powstał na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule – pisarz jest współautorem scenariusza napisanego z Krzysztofem Skoniecznym. W głównej roli wystąpił debiutujący raper Kamil Nożyński, znany jako Saful. Partneruje mu Marta Malikowska, a na drugim planie znaleźli się znakomici aktorzy – Jan Frycz, Robert Więckiewicz, Cezary Pazura i Eryk Lubos.

  • „Belfer”, reż. Ł. Palkowski, K. Łukaszewicz, M. Bochniak

Paweł Zawadzki, czyli tytułowy belfer jest specjalistą nie tylko w nauczaniu języka polskiego, ale i… rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Jego smykałka ujawnia się, gdy w Dobrowicach, do których zostaje skierowany na nowy etat, policja znajduje zwłoki licealistki. Serial ma także drugi sezon, w którym Zawadzki zostaje przeniesiony do Wrocławia – tam staje przed jeszcze większym wyzwaniem śledczym.

Najmocniejszymi punktami tej produkcji są pełen zagadek scenariusz oraz wyrazista rola Macieja Stuhra. „Belfer” stworzył specyficzny, mroczny klimat, który można zauważyć w innych polskich produkcjach Canal+, na przykład w „Żmijowisku”.

  • „Wataha”, reż. M. Gazda, K. Adamik, J. P. Matuszyński

Serial „Wataha” rozpoczyna się wybuchem w jednostce straży granicznej w Bieszczadach. Z całej załogi bez szwanku wychodzi tylko kapitan Wiktor Rebrow. W zamachu zginęła jego ukochana i najbliżsi przyjaciele. Rebrow musi zmierzyć się z żałobą i oskarżeniami zwierzchników. Dlaczego został ocalony i komu na tym zależało? Odpowiedzi na to pytanie szukają także jego przełożeni i służby, w tym prokurator Iga Dobosz.

W roli kapitana Rebrowa wystąpił niezwykle przekonujący Leszek Lichota, a nieustępliwą prokurator Dobosz zagrała Aleksandra Popławska. Drugi plan to niemniej znani aktorzy – Bartłomiej Topa, Jarosław Boberek, Borys Szyc i Andrzej Zieliński.

  • „Pakt”, reż. M. Lechki, L. Dawid

Fabuła obu sezonów „Paktu” rozgrywa się wokół wewnętrznych układów na najwyższym szczeblu władzy. Piotr Grodecki – dziennikarz śledczy „Kuriera” – trafia na trop afery finansowej. Redakcja nie jest przychylna ujawnianiu sprawy, ale ostatecznie publikuje jego artykuł. Niestety w aferę zamieszany jest brat dziennikarza, który popełnia samobójstwo. Gdy wszystko zaczyna się komplikować, Grodecki rozpoczyna współpracę z informatyczką CBŚ Weroniką Zawadzką. Odkrywają oni, że afera ma drugie dno, a początki paktu sięgają okresu transformacji.

Pierwszy sezon „Paktu” był adaptacją norweskiego serialu pt. „Układ”, natomiast seria druga to produkcja oryginalna. Główną rolę w serialu zagrał Marcin Dorociński. Poza nim na ekranie sama śmietanka aktorska: Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Fronczewski i Kinga Preis.

  • „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, reż. M. Pieprzyca

Adam Kruk, inspektor łódzkiej policji, zostaje wysłany do Białegostoku, gdzie ma zająć się sprawą porwania jedenastolatka. To przypomina mu o niezagojonych ranach z dzieciństwa, Kruk spędził je bowiem w domu dziecka na Podlasiu. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i skupić w pełni na śledztwie. Kruk, by odnaleźć przestępcę, będzie musiał najpierw rozprawić się z własnymi demonami.

Serial wyreżyserował Maciej Pieprzyca – jeden z najlepszych polskich reżyserów kryminałów. Scenariusz Jakuba Korolczuka i zdjęcia Jana Holoubka tworzą niepowtarzalny, pełen mrocznej przyrody klimat. Całość dopełnia aktorstwo na najwyższym poziomie – występują m.in. Michał Żurawski, Cezary Łukaszewicz, Anna Nehrebecka oraz Marcin Bosak.

Gdzie obejrzeć najlepsze polskie seriale?

Opisane przez nas seriale to tylko kilka tytułów spośród wielu, które powstały w ostatnich latach. Jak widać, nie można narzekać już na to, że polskie produkcje nudzą! Większość z nich możesz obejrzeć na kanałach dostępnych w pakiecie kinomaniaka Netii (https://www.netia.pl/pl/) – daje on dostęp do kanałów Canal Plus i HBO oraz platformy HBO GO. Jeszcze więcej serialowych czy filmowych propozycji znajdziesz z kolei na blogu Netii (https://www.netia.pl/pl/blog).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%