Zamknij

Formy zatrudnienia - różnice w składkach i podatkach

16:16, 28.09.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:16, 28.09.2019
Skomentuj

Wewnątrz rynku pracy obowiązuje wiele zróżnicowanych norm, a część z nich dotyczy kwestii zatrudnienia. Form współpracy jest naprawdę dużo, a najpopularniejsze z nich to bez wątpienia umowa o pracę (na czas określony i nieokreślony), umowa na okres próby lub powszechnie stosowane umowy cywilnoprawne: zlecenie i o dzieło. Rzadziej usłyszeć można o umowach agencyjnych, na zastępstwo czy kontraktach menedżerskich, a i tak nie są to wszystkie formy zatrudnienia, z jakimi można się spotkać.

Poszczególne rodzaje umów potrafią się wyraźnie różnić. Widoczne jest to w kwestii opodatkowania, składek bądź specyfiki współpracy, jakiej dotyczą. Nie jest łatwo zapamiętać wszystkie te niuanse i w takich sytuacjach z pomocą przychodzi kalkulator wynagrodzeń, który dokładnie określi strukturę pensji dla każdego typu umowy. Pod lupę weźmiemy dwie z nich, starając się zaprezentować ich odmienność.

Umowa o pracę - skomplikowana struktura

Podczas zawierania umowy określana jest kwota brutto, zawierająca w sobie różne daniny na rzecz państwa. Zanim uzyskana zostanie kwota netto, potocznie zwana stawką "na rękę", trzeba od niej odjąć inne składowe wynagrodzenia.

O jakich elementach mowa? Sporą część pensji brutto stanowią składki na ubezpieczenie społeczne. Wśród nich wyróżniamy składkę emerytalną, rentową i chorobową, a ich łączny udział w wynagrodzeniu to 13,71%. Następnie trzeba poruszyć kwestię składki zdrowotnej. Pensję brutto uszczuplamy o składki zusowskie, a z otrzymanej wartości bierzemy 9%, które jest właśnie składką zdrowotną.

Bycie zatrudnionym na umowę o pracę bez względu na okres obowiązującej umowy zapewnia zatem opiekę zdrowotną, lecz równie nieuchronna, jak płacenie wymienionych dotąd składek, jest konieczność odprowadzenia podatku. Proces wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest dość skomplikowany i wymaga wykonania kilku kroków. Procentowy udział zaliczki w całości wynagrodzenia jest tym większy, im wyższa jest pensja. 

Płatności na rzecz państwa pochłaniają więc sporą część wypłaty, a trzeba mieć na uwadze, że od kwoty brutto pracodawca odprowadza dodatkowo składki zusowskie, na ubezpieczenie wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, płacąc tzw. super brutto. Najprościej wyliczyć swoje wynagrodzenie za pomocą kalkulatora wynagrodzeń - mojprogres.pl/kalkulator-wynagrodzenia.

Umowa o dzieło - całkowite przeciwieństwo

Ważną rolę na rynku pracy odgrywają umowy cywilnoprawne. I o ile umowa zlecenie pod względem struktury nie różni się bardzo od umowy o pracę, a kwoty netto uzyskiwane w obu przypadkach są bardzo zbliżone, to umowa o dzieło znajduje się na przeciwległym biegunie. I jest to biegun prostoty.

W skład kwoty brutto wchodzą w tym przypadku bowiem tylko kwota netto i zaliczka na podatek dochodowy. Jedynym dylematem w zakresie umowy o dzieło bywa określenie wysokości kosztów uzyskania przychodu, mogących wynosić 20% lub 50%, które zarezerwowane są dla umów uwzględniających przekazanie praw autorskich.

To przecież od kwoty brutto odejmuje się koszty uzyskania przychodu i dopiero wylicza się zaliczkę na podatek, odprowadzaną potem organom skarbowym. Umowa o dzieło nie pociąga za sobą konieczności odprowadzania składek, dlatego kosztem podmiotu zlecającego wykonanie dzieła jest tylko kwota brutto.

Na przykładzie dwóch zupełnie różnych form zatrudnienia można dostrzec, jak wiele aspektów podczas obliczania wynagrodzenia i jego poszczególnych elementów składowych trzeba uwzględnić. Problemem bywa zapamiętanie tych wszystkich detali, dlatego badając strukturę pensji, warto powołać się na kalkulator wynagrodzeń, który bezbłędnie wyliczy wszystkie kwoty, pozwalając w ten sposób zaoszczędzić czas i zyskać spokój.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%