Zamknij

Jak wybrać maszynę czyszczącą i myjącą podłogi? Poradnik

08:14, 06.04.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:15, 06.04.2019
Skomentuj

Efektywne sprzątanie dużych powierzchni bez maszyny sprzątającej, przypomina raczej walkę z wiatrakami. Na szczęście coraz więcej firm specjalizujących się w sprzątaniu docenia fakt, że najważniejszym kryterium nie jest liczba pracowników, lecz urządzenia, które oni posiadają.

Maszyna do sprzątania, czyli co?

Maszyny czyszczące do podłóg (dostępne np. w katalogu Multimatic) to zaawansowane i coraz częściej zautomatyzowane urządzenia, których zadaniem jest umycie podłogi, jej szorowanie a nawet wysuszenie. Niektóre z nich mają wielkość zwykłego, sklepowego wózka. Inne z kolei są prawdziwymi gigantami, z zabudowanym miejscem dla szofera.

Łączy je jedno. Są one wykorzystywane tam, gdzie łączna powierzchnia mytego podłoża jej większa niż 50 metrów kwadratowych. Stosuje się je przede wszystkim w szpitalach, biurach, marketach a nawet halach magazynowych i hotelach. I jeszcze jedno. Równie ważne jest to, jaką podłogę chcemy czyścić. Maszyny do sprzątania najlepiej wykorzystywać na gresie, granicie, powierzchniach betonowych i wykończonych tworzywem sztucznym.

Najważniejsze kryteria doboru maszyn czyszczących podłogi

1. Rozmiar.

Pod względem rozmiaru, wyróżniamy następujące rodzaje zaawansowanych maszyn czyszczących:

- Mikroautomaty – są to niewielkie urządzenia, które stosuje się w pomieszczeniach od 50 do 100 m2.
- Małe maszyny myjące – wykorzystuje się je w pomieszczeniach do 600 m2.
- Średnie automaty czyszczące – z powodzeniem mogą czyścić podłogi o łącznej powierzchni do 1500 m2.
- Duże automaty szorujące i zbierające – ich wydajność to nawet 3200 m2.
- Maszyny samojezdne - można je stosować na podłożu o powierzchni większej niż 3000 m2.

2. Zasilanie

Pod względem sposobu zasilania maszyny, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje urządzeń.

- Maszyny zasilane kablowo - mogą pracować w sposób nieprzerwany, aczkolwiek charakteryzują się ograniczonym zasięgiem, zależnym od długości przewodu zasilającego. Ich zaletą jest stosunkowo duża moc.
- Maszyny zasilane z akumulatora - to urządzenia o ograniczonym czasie pracy i mniejszej mocy. Charakteryzują się też zwiększoną masą. Ich zaletą jest duża mobilność, wynikająca z faktu, iż nie wymagają one dodatkowego przewodu zasilającego.

3. Rodzaje napędu

Jeśli chodzi o rodzaje napędu, maszyny czyszczące do podłóg dzielimy na trzy podstawowe warianty konstrukcyjne.

- Układy bez napędu. Najczęściej są to zwykłe wózki pchane ręcznie. Można je stosować na płaskich i łatwo dostępnych powierzchniach. Urządzenia te najczęściej posiadają własny akumulator.
- Układy z trakcją - są to konstrukcje w których wykorzystuje się dodatkowy silnik elektryczny, wspomagający pracę operatora. Dzięki temu maszynę prowadzi się lekko i przyjemnie.
- Układy z własnym napędem - są wyposażone zwykle w kabinę operatora. Posiadają bardzo dużą moc i olbrzymią, powierzchniową wydajność (nawet powyżej 3000 m2).

Podsumowując, to nie jedyne kryteria, którymi należy się sugerować podczas wyboru konkretnego urządzenia. Oprócz w/w czynników, należy również uwzględnić szerokość szczotki, rodzaj stosowanego detergentu i funkcje dodatkowe. Niemniej, czyszczenie podłogi za pomocą dedykowanych maszyn nie tylko odciąża pracowników, ale też zwiększa ich wydajność pracy.

Zobacz także:

Szorowarki Viper
Szorowarki Nilfisk

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%