Zamknij

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

10:01, 30.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

W związku z ostatnimi zmianami kwoty wolnej od podatku, która w dużej mierze zależeć będzie od dochodów podatnika, coraz więcej osób zastanawia się nad zaletami wspólnego rozliczenia PIT 2017 z małżonkiem. Eksperci potwierdzają, że w przypadku zróżnicowanych dochodów może to być opcja bardzo korzystna dla podatników. Już teraz warto więc przeanalizować najważniejsze zasady kreujące rozliczenia PIT z małżonkiem w 2018 roku.

Kto może skorzystać ze wspólnego rozliczenia

Przed przystąpieniem do wypełniania PIT 2017 wspólnie z żoną lub mężem należy sprawdzić czy przysługuje nam taka forma rozliczenia. Przepisy określają bowiem bardzo dokładnie, które małżeństwa mogą skorzystać z tego przywileju.

Pierwszym warunkiem jest pozostawanie w zalegalizowanym (ważnym na gruncie prawa polskiego) związku małżeńskim. W przypadku małżeństw cudzoziemców lub mieszanych trzeba więc zweryfikować czy akt małżeństwa jest uznawany w Polsce.

Wspólność majątkowa

Para musi być również objęta tak zwaną wspólnością majątkową. Z chwilą zawarcia małżeństwa niezależnie od tego czy w kościele (konkordatowo), czy w urzędzie stanu cywilnego, bez składania dodatkowych dokumentów powstaje pomiędzy małżonkami tak zwana ustawowa wspólność majątkowa. Jednak w niektórych wypadkach zostaje ona ograniczona lub wprowadzona rozdzielność majątkowa – takie pary nie mogą rozliczać się wspólnie.

Czas trwania związku

Kolejnym elementem jest czas. W małżeństwie należy pozostawać przez cały okres dotyczący PIT, czyli tym razem przez rok 2017. Nie można więc skorzystać ze wspólnego rozliczenia, jeżeli małżeństwo zostało zawarte w trakcie roku. Wyjątek od tej zasady stanowią przypadki śmierci jednego z małżonków. W takiej sytuacji organy podatkowe wspierają wdowę lub wdowca i zezwalają na wypełnienie wspólnej deklaracji, pomimo śmierci jednego z podatników. Jeżeli więc osoba bliska podatnikowi zmarła w tracie 2017 roku może złożyć wspólną deklarację w 2018 roku.

Praktyczne aspekty rozliczenia

Wspólne rozliczenie z małżonkiem w praktyce oznacza pracę na jednym formularzu, co jest z pewnością dodatkowym ułatwieniem, szczególnie dla osób, które nie znają się na drukach księgowych lub korzystają z pomocy specjalistów. Będą to najczęściej zeznania PIT-36 lub PIT-37.

Wzory formularzy przewidują możliwość rozliczenia z małżonkiem poprzez opcje zaznaczenia odpowiedniego kwadratu w górnej części deklaracji – z określeniem czy PIT składany jest indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem.

Należy także pamiętać, że wspólne rozliczenie nie ogranicza możliwości i praw do korzystania z ulg i zwolnień. Co więcej, pozwala ono na zakwalifikowanie się do niższej grupy podatkowej (w skali 18% lub 32%) w przypadku, jeżeli jeden z małżonków zarabia dużo więcej niż drugi. Z tego też wynika dodatkowy wymóg stawiany wobec podatników – ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem mogą skorzystać wyłącznie podatnicy objęci skalą podatkową. Już teraz kilka milionów podatników korzysta ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem według przewidywań specjalistów te liczby mogą już niedługo znacząco wzrosnąć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%