Zamknij

Biogazowanie lokalne - to przyszłość dla zielonej transformacji oraz efektywności gospodarstw rolnych

11:10, 30.10.2024 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:12, 31.10.2024

W Sali konferencyjnej Restauracji „Impresja” w Borku Wielkopolskim odbyła się wyjątkowa konferencja pod hasłem; „Biogazownie lokalne – korzyści, oszczędności, zyski”, która zgromadziła przedstawicieli gospodarstw rolnych, samorządów lokalnych, branży energetycznej oraz finansów. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele i pracownicy Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu.

Konferencję otworzyła przedstawicielka Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego - Hanna Bartkowiak, która powitała wszystkich przybyłych gości i zaznaczyła jak ważnym elementem w dobie dzisiejszej zielonej transformacji mogą być odnawialne źródła energii w postaci lokalnych mikrobiogazowni.

Małe i Mikrobiogazownie jako rozwiązania w procesie transformacji energetycznej! 

Wśród prelegentów znalazły się osoby z długoletnim doświadczeniem w sektorze OZE m. in. Martin Ziaja właściciel gospodarstwa rolnego w Dobrodzieniu z hodowlą ponad 350 zwierząt w tym 195 krów mlecznych, który omówił przyszłość rolnictwa w kontekście wyzwań środowiskowych oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wystąpienie to szeroko wpisało się w wizję zielonej transformacji, które jest celem organizowanego wydarzenia oraz działań Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu. 


Dr inż. Andrzej Lewicki - absolwent kierunku Biotechnologia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu prowadzący nadzór technologiczny nad biogazowniami wypowiedział się na temat rozwoju biogazowni w Polsce zauważył, że krajowi przedstawiciele gospodarstw rolnych oraz przetwórstwa rolnego posiadają ogromne możliwości i zasoby do wykorzystania w procesie rozwoju mikrobiogazowni. 
 

 

 Adam Orzech Prezes Zarządu Naturalna Energia Plus – specjalista w zakresie budowy i eksploatacji małych i mikrobiogazowni w fermentacji mokrej i suchej – łącznie 88 instalacji w Polsce – przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji energetycznych, które nie absorbują dotychczas wykonywanej działalności rolniczej ale także dają efekty w postaci własnego zaspokojenia w energie elektryczną oraz zasoby ciepła, jak również duże możliwości odsprzedaży nadprodukcji energii.

 

Z kolei  Ewelina Pałubicka Wiceprezes Zarządu SGB Bank S.A. – w swym wystąpieniu przedstawiła ogromną rolę Banków Spółdzielczych Zrzeszenia SGB w działaniach na rzecz zielonej transformacji i gotowości Banków Spółdzielczych do finansowania zrównoważonego rozwoju w rolnictwie.

 


Wystąpienie Praktyków i Finasowanie inwestycji 

 W panelu dyskusyjnym uczestniczyli dotychczasowi paneliści oraz  Pani Emilia i Jarosław Nabzdykowie właściciele gospodarstwa rolnego opartego na produkcji bydła mlecznego, członkowie Polskiej Federacji Producentów Bydła i Producentów Mleka, Marek Banaszak Prezes Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu, który przedstawił w swym wystąpieniu możliwości wsparcia finansowego ogłaszając promocję 0% prowizji w terminie do 30 września 2025 roku dla  klientów którzy zdecydują się na inwestycję w małe i mikrobiogazownie oraz o możliwości wsparcia pomocą z AR i MR. Zaproszeni goście aktywnie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym zadając ciekawe i merytoryczne pytania jej uczestnikom.
 

Podsumowanie Konferencji

Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – bardzo pozytywnie ocenił w swym wystąpieniu cel konferencji podkreślił, że własna energia, ciepło, masa pofermentacyjna, którą można wykorzystać do nawarzenia pól ograniczając tym samym zużycie nawozów mineralnych – to trzy rzeczy dające najważniejsze korzyści, na które zwracali uwagę prelegenci w swych wystąpienia. PFHBiPM stawia na redukcję emisji metanu, dąży do poprawy efektowności produkcji mleka i wzrostu wydajności krów co idzie w parze z ograniczeniem emisji CO2 zaznaczając jednocześnie, że nie ma odwrotu od budowy małych i mikrobiogazowni, bo pozwolą one znacznie ograniczyć koszty produkcji mleka oraz stanowić będą dbałość o środowisko naturalne. 
 

 

Konferencję zakończyła przedstawicielka Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, która podkreśliła, że współpraca miedzy sektorem rolnym, energetycznym oraz finansowym jest kluczowe do osiągniecia sukcesu. Powiatowy Banku Spółdzielczy w Gostyniu jak zawsze oferuje swoją pomoc i gotowość do realizacji nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które przynoszą korzyści dla rolników oraz całej społeczności lokalnej.   

 



 

 
 
 
 
 
 
(Materiał promocyjny)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%