Od września lekcje WF będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe zasady, które obejmą wszystkie szkoły - od podstawówek po licea.
Od nadchodzącego roku szkolnego uczniowie wszystkich typów szkół czekają istotne zmiany na lekcjach wychowania fizycznego. Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała dokument, który aktualizuje wymagania stawiane nauczycielom i uczniom, to największa korekta podstawy programowej WF od lat.
Nowa podstawa programowa obejmie zarówno dzieci w klasach I-III i IV-VIII szkół podstawowych, jak i młodzież uczącą się w liceach, technikach oraz szkołach branżowych.
Po raz pierwszy ujednolicono podejście do wszystkich etapów nauki, od przedszkola po szkoły policealne, kładąc nacisk na rozwój umiejętności ruchowych i budowanie trwałych nawyków aktywności fizycznej. Wprowadzono większe zróżnicowanie metod, by zachęcić uczniów do ruchu od zajęć na świeżym powietrzu, przez elementy prozdrowotne i proekologiczne, aż po wykorzystywanie nowych technologii do monitorowania sprawności. Uczniowie mają nie tylko ćwiczyć, ale też rozumieć wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i codzienne życie.
Zmiany obejmą także klasy I-III szkoły podstawowej. Dla tej grupy wiekowej po raz pierwszy wprowadzono obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych – dotychczas obowiązywały one jedynie starsze dzieci. Ma to pomóc nauczycielom lepiej oceniać rozwój uczniów i dostosować zajęcia do ich możliwości.
Dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej przewidziano dodatkowy blok zajęć poświęcony ćwiczeniom wykorzystywanym m.in. w rekrutacji do służb mundurowych. W szkołach ponadpodstawowych moduł ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich uczniów. to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zawodami wymagającymi wysokiej sprawności fizycznej.
Nowe wymagania będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zostaną udostępnione materiały dla nauczycieli wychowania fizycznego, które pomogą im wdrożyć zmienione wytyczne w praktyce.
[ALERT]1753570438715[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zamykają porodówki jedna po drugiej! Kolejna...
Kobiety wybierają inne szpitale, nie w Gostyniu. Po co to ciągłe straszenie diabłem i to w dobie niżu demograficznego, to nie wiem.
Bicie piany
20:24, 2025-07-27
Zamykają porodówki jedna po drugiej! Kolejna...
Jestem córką, żoną i matką dopadła mnie ciężka choroba wybrałam szpital w Poznaniu nigdy nie zdecydowałabym się na leczenie w Gostyniu, czy oddział jest czy go nie ma. Chcesz żyć i tak musisz szukać pomocy.
Do Gostynianka
17:48, 2025-07-27
Zmiany na pokaz? Powiat się pochwalił, a mieszkańcy uja
Przykre to jest że są dostosowane hale sportowe dla osób z niepełnosprawnością a osoby poruszające się na wózkach nie mogą tam trenować .Powiat powinien być dumny z tego że jako miasteczko powiatowe ma drużynę która trenuje koszykówkę na wózkach,wstyd że te osoby przyjeżdżając na trening nie mają dostępu do toalety i ze względu na wielkość sali na której trenuje 12 osób na wózkach (jest bardzo mała) często zatrzymują się "na a ścianie". Może Pan Starosta usiądzie na wózek i spróbuje pojeździć wtedy zobaczy że nie jesteśmy roszczeniowi tylko chcemy w miarę normalnie żyć😔
Niepełnosprawna
16:00, 2025-07-27
Zamykają porodówki jedna po drugiej! Kolejna...
Tyle porodówek, czyli nie ma przypadku. Taka jest polityka rządu. Likwidować. Pewnie na zabiegi ginekologiczne dali mało pieniędzy i dlatego są nierentowne.
hehe
15:33, 2025-07-27
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz