Zamknij
REKLAMA

Przyjdą i będą wypytywać o twój dom! Rząd zbiera dane... Mogą posypać się kary

12:48, 03.08.2022 | Źródło: Business Insider / GUNB
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być rozwijana. Rząd planuje do systemu dopisać dane o grubościach ścian czy dachu oraz rocznym zużyciu paliwa.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, w której zawarte są kompleksowe informacje, o źródłach ogrzewania budynków. Polacy mieli rok na zgłoszenie w urzędach gmin.

Obowiązek złożenia deklaracji wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jak podaje Business Insider ok. 60 % zobowiązanych dokonało zgłoszenia. Pozostali muszą liczyć się z karami. 

CEEB to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Kolejny etap zbierania danych ma nastąpić w 2023 roku. 

Jak informuje minister Waldemar Buda, w ramach kolejnego etapu ma być przeprowadzony audyt termoenergetyczny budynków. Ma on dać "realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne" 

- Tym razem nie będzie prowadzony samospis, a każdy będzie mógł zamówić inwentaryzację przeprowadzoną przez fachowca - podaje Business Insider. 

System ZONE. Kolejny etap

Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków, który zapewni możliwość zbierania dodatkowych danych dot. budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw.

Dzięki temu Polacy mają zyskać możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem.

Nowa funkcjonalność pozwoli również zamówić online przegląd kominiarski.

- E-usługa przyczyni się zatem do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi – zwiększy on bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów - podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości.

W Systemie ZONE będzie dostępna także możliwość wprowadzania danych z przeprowadzonej kontroli środowiskowej czy też możliwość zgłoszenia tzw. "kopciucha", co pozwoli organom szybciej reagować na tego typu zgłoszenia.

System ZONE będzie również gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku.

(Źródło: Business Insider / GUNB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

STOP 500 +STOP 500 +

19 5

Niech te ułomy idą podpytać mateuszka i prezesa jak mają zamiar oddać ten ponad bilion zł co nadrukowali i napożyczali żeby rozdać chołocie i utrzymywać tą bande ze wschodu co zaraz sie weźmie za mordowanie Polaków 13:50, 03.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BB

0 1

ty popatrz w lustro , zobaczysz przedstawiciela bezmózgowej "c" hołoty 15:15, 04.08.2022


MariuszMariusz

2 3

Przeciez to Wasza banda durniow z UE domaga sie przegliosowania FIT 55.

O tym piszcie. 20:15, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lok Lok

14 0

Jeszcze trochę to człowiek się wys..a i będą badać co zjadłem 21:57, 03.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

111111

6 0

Jak stwierdzą że zjadłeś za dużo mięsa to kara pieniężna!!! 01:12, 04.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

konfederatakonfederata

3 1

To są dyrektywy UE. Wchodzi do Polski niestety ekoszaleństwo. Rząd polski ulega temu wszystkiemu. Inny projekt unijny to zakaz poruszania się samochodów spalinowych za kilka lat? 16:43, 04.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SwójSwój

2 0

Po co będą łazić zawsze co te Qy znajdą żeby w...ć mandat i przy okazji sprawdzić jak żyjemy czy już nas do ubóstwa doprowadzili . Państwo Pieldoleńcow 16:50, 04.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary kaczy kawalerstary kaczy kawaler

1 0

zeżarbym kaczke. 21:24, 04.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntykAntyk

0 1

Neokomuniści (neokomuna bruxelska) jak już to zinwentaryzuje, to będzie sprawdzać czy w domu mamy ciepło wg normy, czy może za ciepło, za zimno.... Oj! Posypią się kary! Potem będą spisywać czy mamy na zimę ciepłe gacie, skarpetki, sprawdzać grubość kołdry itp. Dobrze też by było sprawdzić stany szaf i lodówek, bo może marnujemy żywność (a w Afryce głodują!) ... Czyli, człowieku, odbiorą ci wolność decydowania o sobie! 15:50, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%