Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być rozwijana. Rząd planuje do systemu dopisać dane o grubościach ścian czy dachu oraz rocznym zużyciu paliwa.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, w której zawarte są kompleksowe informacje, o źródłach ogrzewania budynków. Polacy mieli rok na zgłoszenie w urzędach gmin.
Obowiązek złożenia deklaracji wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Jak podaje Business Insider ok. 60 % zobowiązanych dokonało zgłoszenia. Pozostali muszą liczyć się z karami.
CEEB to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Kolejny etap zbierania danych ma nastąpić w 2023 roku.
Jak informuje minister Waldemar Buda, w ramach kolejnego etapu ma być przeprowadzony audyt termoenergetyczny budynków. Ma on dać "realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne"
- Tym razem nie będzie prowadzony samospis, a każdy będzie mógł zamówić inwentaryzację przeprowadzoną przez fachowca - podaje Business Insider.
Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków, który zapewni możliwość zbierania dodatkowych danych dot. budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw.
Dzięki temu Polacy mają zyskać możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem.
Nowa funkcjonalność pozwoli również zamówić online przegląd kominiarski.
- E-usługa przyczyni się zatem do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa – obywatel zyska możliwość zamówienia online przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi – zwiększy on bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeprowadzania przeglądów - podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości.
W Systemie ZONE będzie dostępna także możliwość wprowadzania danych z przeprowadzonej kontroli środowiskowej czy też możliwość zgłoszenia tzw. "kopciucha", co pozwoli organom szybciej reagować na tego typu zgłoszenia.
System ZONE będzie również gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku.
STOP 500 +13:50, 03.08.2022
Niech te ułomy idą podpytać mateuszka i prezesa jak mają zamiar oddać ten ponad bilion zł co nadrukowali i napożyczali żeby rozdać chołocie i utrzymywać tą bande ze wschodu co zaraz sie weźmie za mordowanie Polaków
Mariusz20:15, 03.08.2022
Przeciez to Wasza banda durniow z UE domaga sie przegliosowania FIT 55.
O tym piszcie.
Lok 21:57, 03.08.2022
Jeszcze trochę to człowiek się wys..a i będą badać co zjadłem
11101:12, 04.08.2022
Jak stwierdzą że zjadłeś za dużo mięsa to kara pieniężna!!!
konfederata16:43, 04.08.2022
To są dyrektywy UE. Wchodzi do Polski niestety ekoszaleństwo. Rząd polski ulega temu wszystkiemu. Inny projekt unijny to zakaz poruszania się samochodów spalinowych za kilka lat?
Ja12:39, 09.08.2022
Podaj proszę numer dyrektywy
Swój16:50, 04.08.2022
Po co będą łazić zawsze co te Qy znajdą żeby w...ć mandat i przy okazji sprawdzić jak żyjemy czy już nas do ubóstwa doprowadzili . Państwo Pieldoleńcow
stary kaczy kawaler21:24, 04.08.2022
zeżarbym kaczke.
Antyk15:50, 05.08.2022
Neokomuniści (neokomuna bruxelska) jak już to zinwentaryzuje, to będzie sprawdzać czy w domu mamy ciepło wg normy, czy może za ciepło, za zimno.... Oj! Posypią się kary! Potem będą spisywać czy mamy na zimę ciepłe gacie, skarpetki, sprawdzać grubość kołdry itp. Dobrze też by było sprawdzić stany szaf i lodówek, bo może marnujemy żywność (a w Afryce głodują!) ... Czyli, człowieku, odbiorą ci wolność decydowania o sobie!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
jak jest segregacja to prawie zmieszanych sie nie wywala ja wystawiam smieci zmiszane raz na 3 miesiace bo co miesiac kosz jest pusty przy segregacji a place co miesiac a wy jeeszcze chcecie wiecej weezcie sie za osiedla tam jest najwiecej smieci w domkach jednorodzinnych tego nie ma jak sie segreguje
domu
08:59, 2025-07-09
Nauczycielka posądzana o hejt! W sieci aż huczy...
Wszystkim nie dogodzisz - dal jednych jesteś BE a dla innych CACY. Takie to nasze życie już jest!
hejka
07:35, 2025-07-09
Związek nie ukrywa: płacimy za to, że żyje nam się ...
Od lat odstawiam tyle samo śmieci - zgodnie z harmonogramem wystawiam max pełen jeden kubeł - czasem do połowy zapełniony, ale opłata jest za pełny, wystawiam też po jednym worku plastików i szkła. Nie zauważyłem abym produkował więcej śmieci!!! Wiadomo, że są nowi produkujący, ale oni też płacą.
hejka
07:27, 2025-07-09
Koła poza obrysem, tłumik jak armata. Sprawdzili ich...
Przez Bodzewo też jakiś baran jeździ wieczorami na krosie który ma na 100% wydech nie spełniający żadnych norm ... czy on czuje jakąś radość z tego powodu?
hehe
07:18, 2025-07-09
0 2
ty popatrz w lustro , zobaczysz przedstawiciela bezmózgowej "c" hołoty