Zamknij
REKLAMA

Dobrze wiedzą, ile ta praca wymaga wyrzeczeń, wysiłku, serca i cierpliwości...

09.47, 18.07.2022 Tekst/foto: PCPR Aktualizacja: 09.51, 18.07.2022
Skomentuj Foto: PCPR/Fotomontaż/Gostyn24
REKLAMA

Dzieci, wychowujące się w rodzinach zastępczych i w domach dziecka, bardzo często muszą nadrabiać braki spowodowane różnymi sytuacjami kryzysowymi, które spowodowały ich umieszczenie w pieczy zastępczej. Deficyty te dotyczą różnych obszarów życia. I to właśnie rodziny zastępcze i wychowawcy placówek tworzą dla tych dzieci nowe bezpieczne miejsca, w których najmłodsi mogą się rozwijać i przygotowywać do samodzielności w dorosłym życiu.

W blisko pięćdziesięciu rodzinach zastępczych powiatu gostyńskiego i usamodzielnianych wychowanków. Dla nich Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało dziesiątą edycję konkursu pn. „Moje małe i duże sukcesy”. Celem konkursu było dostrzeżenie i docenienie osiągnięć, nie tylko szkolnych, oraz wysiłku, postępów w rozwoju dzieci i młodzieży. Pamiętać należy, że nauka oraz rozwój zainteresowań były w ostatnich latach szkolnych szczególnie utrudnione ze względu na ograniczenia związane z epidemią covid-19.

Rozstrzygnięciu konkursu tradycyjnie towarzyszyło wakacyjne spotkanie przedstawiciela władz powiatu z rodzinami zastępczymi i ich podopiecznymi oraz z wychowankami i kadrą domów dziecka.

Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora podkreślał, że ważne są wszystkie osiągnięcia, zarówno te małe, jak i te duże: -„Jestem pełen podziwu dla Waszych osiągnięć ! Nie to jest najważniejsze, by wygrywać konkursy i być najlepszym. Chodzi o to, by próbować swoich sił, by wyznaczać sobie cele i dążyć do ich zrealizowania.” - Dodał też kierując swe słowa do rodziców zastępczych, wychowawców i specjalistów PCPR w Gostyniu: - „Szanowni Państwo, sukcesy dzieci są też waszymi sukcesami! Dzięki Państwu te dzieci rozwijają się, pokazują swoje uzdolnienia i talenty. Wiemy, ile ta praca wymaga wyrzeczeń, ile wymaga wysiłku i, przede wszystkim, ile Państwo wkładacie w tę pracę cierpliwości, serca i miłości. Za to Wam bardzo serdecznie dziękuję.”

Ogłaszając wyniki przewodnicząca komisji konkursowej Lucyna Nowak Kierownik Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie PCPR w Gostyniu podkreśliła: - „Jury miało bardzo trudne zadanie. Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas jak co roku swoją aktywnością. Oprócz świadectw promocyjnych, w tym też tych najlepszych, dzieci i młodzież dostarczyli mnóstwo dyplomów i podziękowań pokazujących wspaniałe sukcesy pozaszkolne w konkursach, sporcie, wolontariacie i w organizacjach pozarządowych, czy w wielu innych obszarach, w których znaleźli i rozwijali swoje zainteresowania. A rodzice opisali też ważne zmiany rozwojowe u dzieci w innych obszarach Trudno nam było wybrać zwycięzców, bo wszyscy uczestnicy zasłużyli na ten tytuł.”

Do udziału w konkursie swoich podopiecznych zgłaszały rodziny zastępcze oraz opiekunowie z placówek. Jury konkursowe, złożone ze specjalistów Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej – PCPR w Gostyniu, przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze, drugie i trecie miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne dyplomy i nagrody rzeczowe.

Obok nagrodzenia uczestników, konkurs stał się też okazją do podziękowań dla rodziców zastępczych i wychowawców placówek. Rodziny zastępcze, których wychowankowie przystąpili do konkursu oraz wychowawcy Domów Dziecka w Bodzewie i w Gostyniu, otrzymali upominki.

Spotkanie rodzin zastępczych z przedstawicielami władz powiatu było też okazją do rozmów o wyzwaniach i problemach, jakie niesie przyjęcie na siebie opieki i wychowywania dzieci, które nie mogą rozwijać się i wychowywać w swoich rodzinach.

Był też czas na pyszny jubileuszowy tort ze świecami, przygotowany specjalnie na tę okazję.

(Tekst/foto: PCPR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

aaaaaa

4 0

Super, piękna sprawa, że ktoś docenia dzieciaki i ich opiekunów. 17:29, 18.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%