Zamknij
REKLAMA

Chłopiec czeka w szpitalu, rodzeństwo w pogotowiu. Nie wszyscy dostają szansę...

11.48, 27.03.2022 PCPR
Skomentuj Foto: Canva
REKLAMA

Kilkutygodniowy chłopiec czeka w  szpitalu. Rodzeństwo cztero- i sześciolatków czeka w pogotowiu rodzinnym. Jedenasto - i dwunastolatkowie czekają w placówce opiekuńczo-wychowawczej… To codzienna sytuacja obserwowana w powiatowych centrach pomocy rodzinie w całym kraju.

Dzieci szukają domów pełnych miłości, spokoju, dobrych wzorców wychowawczych, domów zapewniających poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Pragną być kochane, przytulane i mieć obok siebie osoby, którym można zaufać. Każde dziecko ma prawo wychowywać się w kochającym, bezpiecznym domu. Nie każde jednak ma taką szansę!

Dzieciom potrzebni są rodzice. Choćby zastępczy.

Potrzebują rodziny zastępczej, bo ich biologiczna rodzina się pogubiła lub ma problemy zdrowotne. Mówimy o dzieciach, które czekają na ciepły dom stworzony w ramach rodziny zastępczej. Brakuje rodzin i osób, które decydują się tworzyć rodziny zastępcze – alarmuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

PCPR w Gostyniu, organizator rodzinnej pieczy zastępczej, działa już od ponad dwudziestu lat. Corocznie kilkanaścioro dzieci umieszczanych jest w pieczy zastępczej, w tym w rodzinach zastępczych. 

– „Apelujemy o przemyślane decyzje o chęci pomocy dzieciom. Zachęcamy kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej do zgłaszania się” – mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. Dodaje: – „Dzieci przybywa. Nie przybywa... rodzin zastępczych. Borykamy się z tym, że mamy mało miejsc w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Staramy się w jakiś sposób umieszczać te dzieci w pieczy zastępczej, bo to jest dla nich bezpieczne miejsce.”

Ci, którzy chcieliby się podzielić rodzinnym ciepłem i stworzyć dom dla dotkniętych przez los dzieci mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: P. Lucyna Nowak, P. Julita Krzyżyńska i P. Martyna Linkowska w siedzibie PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00, w środy od 7.00 do 18.00.

- „Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym do zrobienia pierwszego kroku, jakim jest kontakt z PCPR w Gostyniu. Z otwartością i wyczerpująco odpowiemy na wszystkie Państwa pytania, rozwiejemy pojawiające się wątpliwości i przedstawimy, na czym tak naprawdę polega pełnienie tej ważnej roli, jaką jest rodzina zastępcza.” – deklaruje Lucyna Nowak – psycholog i kierownik działu pomocy dziecku i rodzinie PCPR w Gostyniu. I przekonuje: -„To praca 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Może jednak okazać się nie tylko zawodowym, a przede wszystkim życiowym spełnieniem”.

 NAPRAWDĘ WARTO…

- „Prowadzenie rodziny zastępczej – bezpiecznego domu dla dzieci to oczywiście wiele trudu, ale jeszcze większa satysfakcja, chyba nieporównywalna z niczym innym” - mówi Maria Kuczyńska, która przez 20 lat wraz z mężem była rodziną zastępczą. W tym czasie opiekowali się 57 dziećmi. Pani Maria zachęca: - „Nawet pomoc i przyjęcie jednego czy dwóch dzieciaczków, by dorastały w niezaburzonym środowisku jest już wielką pomocą i wyjątkowym działaniem, nieporównywalnym z żadnym innym!”

Rodzinna piecza zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu częściowo opieki rodzicielskiej, które z powodu przeszkód natury prawnej (rodzice nie zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej) nie może być przysposobione. Rodzinną pieczę zastępczą zapewniają zawodowe, spokrewnione i niezawodowe rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby, które m.in. mają pełnię władzy rodzicielskiej, pełną zdolność do czynności prawnych, odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło dochodu. – „O status rodzica zastępczego mogą starać się nie tylko małżeństwa, ale również pary nieformalne czy osoby samotne” – podkreśla dyrektor Sobkowiak. 

Kandydat do prowadzenia rodziny zastępczej musi być odpowiedzialny, przejść pozytywnie badania zdrowotne, w tym psychologiczne. Ważna jest również motywacja i opinia środowiskowa oraz sumienne wykonywanie obowiązków rodzicielskich i alimentacyjnych (jeśli taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego).

- „Zapewniamy bezpłatne szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wsparcie i pomoc psychologiczno-pedagogiczną w czasie funkcjonowania rodziny zastępczej, a także stałą pomoc finansową” - wyjaśnia Lucyna Nowak.

RUSZA SZKOLENIE

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w kwietniu zaczyna, we współpracy ze Stowarzyszeniem „DZIECKO”, kolejne szkolenie dla kandydatów dla rodziców zastępczych. Szkolenie jest realizowane wg autorskiego programu Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu, zatwierdzonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Dzieciństwo trwa krótko, dzieci nie mogą czekać.
Pomóż stworzyć im normalne dzieciństwo!

@PowiatoweCentrumPomocyRodziniewGostyniu
@StowarzyszenieDZIECKO

 

(PCPR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%