Zamknij
REKLAMA

Ty stara zgredo! Na co Ci ten hajs, rupieciu! Czasem ich los jest nie do pozazdroszczenia

07:37, 10.08.2021 | EB Fabryka Pomysłów Piaski
Skomentuj Foto: PCPR
REKLAMA

Około 18% populacji Polski to ludzie w wieku powyżej 60 lat. Szacuje się, że do 2050 roku odsetek ludzi w wieku tzw. poprodukcyjnym wyniesie ponad 28 % populacji. Czasem ich los nie jest do pozazdroszczenia.

Jak wynika z badania zleconego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, blisko połowa Polaków zna przypadki przemocy fizycznej, ekonomicznej i psychicznej w rodzinie wobec osób starszych; ponad 30% zna takie przypadki wobec niepełnosprawnych. Instytut Psychologii PAN przeprowadził badanie, które pokazuje, iż z przemocą seksualną wobec osób starszych zetknęło się blisko 23% respondentów.

Taka jest czasem smutna rzeczywistość osób starszych.- „Codziennie słyszę: -Ty stara zgredo!, - Gdzie się pchasz szkielecie?, - Próchno, czas już na cmentarz, - Posuń się pleśniaczko, - Na co Ci ten hajs, rupieciu i wiele innych bardzo raniących odzywek. Mówią to moje dzieci, mówią to dorośli wnukowie. Odechciewa mi się żyć…”

Przyzwolenie społeczne na złe traktowanie, na przemoc wobec starszych bierze się m.in. z odrzucenia tych grup ludzi. Ludzie starsi stanowią grupy izolowane i często nieakceptowane, spychane na margines życia społecznego, które nie nadążają w sensie fizycznym i mentalnym za zmieniającym się światem.

Wiele tych przypadków nigdy nie wychodzi na jaw, bo dzieją się w zaciszu domowym, gdzie mieszka starsza osoba ze swoim opiekunem.

Sami seniorzy najczęściej skarżą się na przemoc psychiczną.

Inną perspektywę mają z kolei przedstawiciele służb medycznych czy pomocy społecznej.

Seniorzy są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia przemocy, szczególnie gdy:

  • są zależni w codziennym funkcjonowaniu od innej osoby (opiekuna);
  • sprawca jest zależny od osoby starszej (mieszkanie, emerytura itp.);
  •  wspólnie zamieszkują z innymi domownikami;
  • mają trudną sytuację finansową lub są zależni materialnie/mieszkaniowo od opiekuna;
  • mają obniżoną sprawność fizyczną lub psychiczną (zły stan zdrowia, zaburzenia funkcji poznawczych osoby starszej);
  • płeć żeńska;
  • rzadko kontaktują się z osobami spoza najbliższego otoczenia (zwiększająca się izolacja społeczna);
  • we wcześniejszych etapach życia pojawiała się przemoc;
  • ich współdomownik doświadcza stresu, ma choroby psychiczne, zaburzenia osobowości lub nadużywa substancji psychoaktywnych;
  • niski poziom wsparcia społecznego.

Senior narażony jest na wszystkie rodzaje przemocy, choć w tej grupie wiekowej przemoc ma swoją specyfikę. Rzadko kiedy złe traktowanie występuje tylko w jednej formie. Wyróżniamy następujące rodzaje przemocy wobec osób starszych:

• przemoc fizyczna – czyli zachowanie wiążące się z ryzykiem uszkodzenia ciała. To zadawanie bólu fizycznego lub powodowanie obrażeń, na przykład: bicie, szarpanie, popychanie, krępowanie ruchów seniora.

• przemoc psychiczna – czyli znęcanie się emocjonalne, słowne. To na przykład: wyzywanie, zastraszanie, grożenie, szantaż, obwinianie za niepowodzenia, oskarżanie, szydzenie, nieuzasadnione zakazy, ośmieszanie, poniżanie i upokarzanie, wmawianie choroby psychicznej, milczenie i ignorowanie, izolowanie seniora od osób z którymi chce utrzymywać kontakt, wymuszanie.

• przemoc seksualna - obejmującą wszelkiego rodzaju kontakty lub akty seksualne, podejmowane bez zgody jednego z partnerów. Kontakt seksualny z wymuszoną zgodą jest również traktowany jako przemoc seksualna. Przemoc seksualna często pojawia się w okolicznościach skrywających przemocowy charakter działania. Panuje mylne przekonanie, że starsze kobiety nie mogą być seksualnie wykorzystane.

• zaniedbanie – czyli odmowa wypełniania obowiązku opieki lub nienależyte jej sprawowanie. To na przykład: ograniczanie seniorowi jedzenia i picia, niezmienianie mu środków higieny osobistej lub niepodawanie leków (gdy sam nie potrafi zaspokoić tych potrzeb), ograniczanie dostępu osoby starszej do pomocy lekarskiej, pozostawienie seniora w szpitalu lub placówce całodobowej i nieinteresowanie się jego stanem zdrowotnym.

• przemoc ekonomiczna – to na przykład zaciąganie pożyczek na nazwisko osoby starszej bez jej świadomej zgody lub zmuszanie jej do tego, samowolne dysponowanie majątkiem seniora (np. zabieranie rzeczy z jego mieszkania „bo i tak z nich nie korzysta”, używanie przedmiotów będących własnością osoby starszej bez jej zgody), kontrola wydatków seniora (gdy on sam nie jest w stanie decydować o nich), wydzielanie pieniędzy osobie starszej z jej własnych środków, wymuszanie dostępu do konta bankowego seniora, nieudzielanie pomocy przez osoby z najbliższej rodziny, gdy wydatki osoby starszej na leki czy środki higieny osobistej przekraczają jej możliwości.

Jak reagować i gdzie szukać pomocy?

Jeżeli jesteś osobą starszą doświadczającą przemocy, to w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia nie obawiaj się skontaktowania z Policją lub Pogotowiem Ratunkowym. Możesz też zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Możesz zadzwonić pod Telefon Zaufania, na przykład na Niebieską Linię: 800 120 002 lub do Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich: 22 635 09 54. Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.

Jesteś osobą z otoczenia seniora i podejrzewasz, że wobec niego stosowana jest przemoc również możesz zadzwonić na Niebieską Linię: 800 120 002 lub złożyć zawiadomienie w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub na komisariacie. Postaraj się być w kontakcie z seniorem, dowiedz się, czego potrzebuje i jak możesz mu pomóc. Być może jesteś jedyną osobą, której on ufa i z którą (oprócz sprawcy) utrzymuje kontakt. Spróbuj przekonać osobę starszą, że wsparcie z zewnątrz może być jedyną możliwością zmiany jej sytuacji.

Działania Fundacji „Fabryka pomysłów” w ramach projektu „Bezpiecznie w rodzinie”, są odpowiedzią na konkurs Wojewody Wielkopolskiego w obszarze pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób. Wsparcia udziela Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

(EB Fabryka Pomysłów Piaski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

JózefJózef

14 3

Wszystko ładnie i pięknie...możesz zadzwonić, możesz skontaktować się itd/itp. Ja chciałbym zauważyć, że osoby zdane na tzw. opiekunki, są traktowane jakby im robiono łaskę. Jak taka opiekunka czegoś nie zniszczy, to zrobi zakupy nie takie jak zapisano jej na kartce i na zwrócona uwagę ma focha. Tak, tak można prosić o zmianę opiekunki. Efekt? Dostaje się jeszcze gorszą. Zastanawia mnie , że nikt ich pracy nie sprawdza wpadając kontrolnie do danego podopiecznego. Fakt, że zdecydowana większość to osoby po podstawówce, bez przygotowania do pracy z osobami starszymi, pozbawione nie tylko wiedzy ale i empatii / założę się, że gro nawet nie zna słowa - empatia/. I niech mnie nikt nie przekonuje, że króciutkie szkolenia załatwiają sprawę, to jest jak plasterek na przeciekającym dachu. Współczuję wszystkim, którzy muszą korzystać z tego typu pomocy...i słono za nią płacić. 08:51, 10.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

4 0

Pomagajmy i szanujmy starszych ludzi bo oni byli tacy jak my ,a my będziemy tacy jak oni i też możemy potrzebować pomocy 18:37, 10.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ahhaahha

1 0

"Na co Ci ten hajs, rupieciu i wiele innych bardzo raniących odzywek. Mówią to moje dzieci, mówią to dorośli wnukowie." - a podobno dzieci i wnuki to największe szczęście. Tak każą robić dzieci, żeby na starość nie być samotnym i "kto ci poda szklankę wody"... 21:37, 10.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkMieszk

3 1

Zainteresowanie państwa dla osób starszych z e r o. O wszystko trzeba walczyć, wyszarpać, tony dokumentów, jest to uwłaczające dla rodziny ,dochodzą jeszcze darmowe leki.Starzy ludzie są niepotrzebni ....jest to bardzo przykre....... 07:57, 11.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdaAda

0 0

A kto wykorzystuje seksualnie starsze kobiety? Może mi ktoś odpowie. 16:50, 26.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%