Zamknij

Kwarantanna, izolacja domowa, a nieobecność w pracy. Najważniejsze zasady

07:18, 29.10.2020 J.J Aktualizacja: 07:28, 29.10.2020
Skomentuj

Sytuacja epidemiczna, w której się znajdujemy, dla większości z nas jest trudna do zrozumienia, dlatego warto poznać zasady obowiązujące po zetknięciu się z Covid-19. Poniżej kilka ważnych informacji dotyczących kwarantanny i izolacji domowej, które każdemu mogą się przydać.

Izolacja domowa

Jeżeli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, właściwe laboratorium umieści taką informację w systemie EWP. Do systemu ma dostęp m.in. sanepid, ZUS oraz policja. Wynik testu widoczny jest także dla lekarza rodzinnego, który zlecał badania oraz pacjenta – za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Lekarz rodzinny powinien niezwłocznie poinformować o wyniku badania. On również decyduje, czy pacjent w czasie izolacji może przebywać w domu, izolatorium, czy wymaga hospitalizacji. Jeśli osoba zakażona będzie przebywać w domu, lekarz rodzinny za pomocą systemu gabinet.gov.pl poinformuje o tym powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną.

Osoba, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem od dnia uzyskania pozytywnego testu jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych. Trwa ona 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy covid-19. Jeśli w czasie izolacji objawy wystąpią, lekarz rodzinny postanawia o jej przedłużeniu. Wówczas jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

O zakończeniu izolacji szpitalnej oraz w izolatorium decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może wystąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

Jeżeli test na obecność koronawirusa wykonywany był komercyjnie, a wynik jest dodatni, należy poddać się izolacji domowej i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Kwarantanna

W przypadku bezpośredniego kontaktu z zakażonym, osoba taka trafia na obowiązkową, 10-dniową kwarantannę. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych. W przypadku, gdy w czasie odbywania kwarantanny wystąpią objawy choroby, należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie na wykonanie testu. Może także postanowić o przedłużeniu izolacji. Jej zakończenie przypada nie szybciej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia niepokojących objawów.

Nieobecność w pracy

Według najnowszych przepisów, osoba objęta kwarantanną lub izolacją domową nie otrzyma pisemnej decyzji administracyjnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Informacje są przetwarzane elektronicznie. Dostęp do systemu EWP ma również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnia dane pracodawcy na profilu informacyjnym płatnika składek.

W przypadku zachorowania na koronawirusa, lekarz rodzinny wystawi zwolnienie chorobowe, które będzie podstawą do wypłaty świadczeń.

Osoby objęte kwarantanną lub izolacją domową po jej zakończeniu (w terminie 3 dni roboczych) składają pisemne oświadczenie u pracodawcy potwierdzające jej odbycie. Musi ono zawierać dane pracownika (imię i nazwisko, PESEL), datę rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji domowej oraz podpis. Na tej podstawie pracodawca zwraca się do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji, zawartych w oświadczeniu. Wówczas pracownikowi przysługuje prawo do wypłaty świadczeń.

Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu na podstawie danych pozyskanych od PPIS

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

? ?

3 1

A co jeśli mieszkam z osobą która ma wynik pozytywny? Moja kwarantanna też jest 10 dniowa? 08:16, 29.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WW

6 0

Nie, wtedy Twoja kwarantanna trwa tyle dni co izolacja domowa domownika + następne 10 dni od momentu uznania domownika za ozdrowieńca. Czyli nie mniej niż 20 dni... Także osoba z pozytywnym wynikiem siedzi w domu krócej... głupota... 09:34, 29.10.2020


Ja Ja

2 1

Czy pracodawca może ukarać mnie utrata premi jeżeli miałem 20 dni kwarantanny? Jeśli tak to czy ZUS lub sanepid pokryje mi utratę wynagrodzenia? To sanepid zmusił mnie do zostania w domu zaznaczę ze nie miałem żadnych objawów. 12:55, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AzaAza

6 0

Premia nie jest wynagrodzeniem za pracę, jest chyba jakiś regulamin czy zasady przyznawania premii , premia jest raczej dodatkiem do wynagrodzenia za jakieś szczególne osiągnięcia czy zaangażowanie w pracy dla firmy . Tak mi się wydaje 18:33, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JonJon

4 0

Premie daje pracodawca za szczególne wyniki w pracy. Jest to jego dobra wola. Nie musi jej przyznać i nikt go do tego nie zmusi. 23:35, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KwarantannaKwarantanna

0 0

A co z zmianami??? Portal nie jest doinformowany???
(http://www.psse.radomsko.pl/zmiany-w-zasadach-kierowania-na-kwarantanne/)
ZMIANY W ZASADACH KIEROWANIA NA KWARANTANNĘ

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od minionej soboty kwarantanna dotyczy tylko osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Kwarantanna nie obowiązuje już domowników. Ponadto Sanepid nie wydaje obecnie decyzji lub zaświadczeń o odbywanej izolacji domowej oraz kwarantannie dla ZUS. Informacje te są umieszczane w systemie teleinformatycznym.

Od soboty obowiązują inne zasady kierowania na kwarantannę. Do tej pory osoba, która miała bliski kontakt (co najmniej 15 minut we wspólnym, zamkniętym pomieszczeniu) z osobą zakażoną kierowana była na 10-dniową kwarantannę liczoną od ostatniego dnia kontaktu z zakażonym. Oprócz osoby „z kontaktu” kwarantanną obejmowani byli wszyscy domownicy.

Obecnie po zmianie rozporządzenia Rady Ministrów (z 23 X 2020 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw RP poz.1871) kwarantannie podlega tylko ta osoba, która miała kontakt z osobą „dodatnią”. Osoby wspólnie zamieszkujące gospodarstwo domowe – według nowych zapisów – nie zostają nią objęte.

Ta zmiana obowiązuje od soboty, 24 października. Oczywiście nie działa wstecz, więc dotyczy tylko nowych przypadków.

Ponadto zgodnie z nową regulacją osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie dostarczają decyzji lub zaświadczeń Państwowej Inspekcji Sanitarnej do ZUS lub pracodawcy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozyskuje takie dane samodzielnie z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani kwarantannie domowej z tytułu wspólnego zamieszkiwania z osobą zakażoną Covid 19. W tym wypadku ubezpieczony wypełnia oświadczenie znajdujące się na stronie www.zus.pl

Pracownicy powinni pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę można przekazać telefonicznie lub mailowo. 11:55, 30.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

redakcjaredakcja

0 0

Dzięki za aktualizację, tyle, że informacja, jak podpisano na końcu, została opracowana przez Starostwo na podstawie danych z sanepidu" Opracowanie: Starostwo Powiatowe w Gostyniu na podstawie danych pozyskanych od PPIS" 12:37, 30.10.2020


TekturaTektura

1 0

Wszystko ładnie na papierze, a rzeczywistość przerasta państwowe organy: Kontakt z osobą zakażoną miałam w ubiegłym tygodniu, więc 10dniowy termin liczony jest od tego ostatniego kontaktu - do końca tego tygodnia. Wiedząc o wyniku pozytywnym tej osoby, od początku tygodnia nie chodzę do pracy. Sanepid zadzwonił w środę. Z dokumentu, który otrzymałam na internetowe konto pacjenta wynika, że moja kwarantanna trwa od środy (nijak nie wychodzi, że 10 dni). Jak mam usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy w poniedziałek i wtorek? To ustawodawcy nie obchodzi - ważne, że ZUS zobowiązany jest wypłacić mi zasiłek tylko za 3 dni. 12:54, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

,kbvcv,kbvcv

1 1

Na poczcie w Gostyniu , potwierdzone przypadki koronavirusa.Nie ma kwarantanny, nie ma ozonowania, wszyscy jak gdtby nigdy nic pracują.Panie na okienkch obsługują klientów, listonosze w rejonie.Takie mamy przepisy. 14:17, 01.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%