Urodziła się w Czachorowie i była jedną z najznamienitszych mieszkanek w historii Gostynia. Rzadko które miasto może pochwalić się tak wyjątkową postacią. Dziś jest patronką Aeroklubu Poznańskiego, a w Gostyniu ma swoją ulicę. Jej imię nosi też Szkoła Podstawowa w Sikorzynie. Zmarła 11 lipca 2001 roku i została pochowana w rodzinnym grobowcu rodziny, który znajduje się na terenie Fary. W rocznicę śmierci Wandy Modlibowskiej przypominamy sylwetkę tej niezwykłej kobiety.
Była pionierką lotnictwa sportowego i szybownictwa w Polsce. Ustanowiła światowy rekord spędzając w powietrzu ponad 24 godziny. Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz Armii Krajowej wykazując się niezwykła odwagą za co została uhonorowana najwyższymi odznaczeniami wojskowymi. Dziś mija 21 rocznica śmierci Wandy Modlibowskiej działaczki konspiracyjnej, której pasją było latanie.
Wanda Modlibowska urodziła się 19 listopada w 1909 roku w Czachorowie, gdzie do dziś mieści się jej dom rodzinny. Od zawsze uwielbiała sport, ale to lotnictwo stało się jej prawdziwą pasją, którą zaraziła się prawdopodobnie podczas ćwiczeń 3 Pułku Lotniczego z Poznania jakie przeprowadzone zostały w Czachorowie w 1929 roku. Po wstąpieniu do Aeroklubu Poznańskiego założyła pierwszą sekcję dla kobiet, której przewodniczyła.
Szybowcowe sukcesy Wandy Modlibowskiej rozpoczęły się w 1934 kiedy to ustanowiła dwa kobiece rekordy w kategorii długotrwałość lotu. Za jej największy sportowy sukces uznaje się sześć rekordów Polski z czego jeden uznany został jako rekord światowy. Aby go ustanowić Wanda Modlibowska spędziła w powietrzu 24 godziny i 14 minut.
Wybuch II Wojny Światowej sprawił, że Wanda Modlibowska zmobilizowana została do wojska jako pilot łącznikowy w stopniu podporucznika w Eskadrze Łącznikowej Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Warszawie. Jako żołnierz Armii Krajowej brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim za co została odznaczona Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania, trafiła do niemieckiego obozu przejściowego w Pruszkowie. Aresztowana również przez NKWD, które zażądało od niej zdradzenia tajemnicy szyfrów Delegatury Rządu. Sowieci zesłali ją do obozu pod Uralem gdzie przyszło jej pracować w straszliwych warunkach przy wycince lasu czy budowaniu nasypów.
Do Polski wróciła już po zakończeniu wojny. Ponownie podjęła się pracy instruktora lotnictwa w Aeroklubie Poznańskim. Niestety z powodu konspiracyjnej przeszłości i antykomunistycznych poglądów była inwigilowana przez urząd bezpieczeństwa, a komunistyczne władze zabrały jej wszelkie uprawnienia i licencje potrzebne do latania. Wanda Modlibowska swój ostatni lot wykonała we wrześniu 1948 roku. Rok później komunistyczne władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oskarżyły ją o zamiar przekroczenia granicy państwowej i skazały na 18 miesięcy więzienia.
Po wyjściu na wolność życie Wandy Modlibowskiej też nie było usłane różami. Ciągłe przesłuchania, inwigilacje sprawiły, że pilotka zaczęła tracić zdrowie. Zmarła11 lipca 2001 roku, w wieku 92 lat w Domu Opieki Społecznej w Łężeczkach. Pochowano ją w rodzinnym grobowcu rodziny Modlibowskich w Gostyniu, który znajduje się na terenie Fary.
Za swoje zasługi dla kraju oraz wieloletnią działalność na rzecz lotnictwa sportowego Wanda Modlibowska została odznaczona wieloma medalami. W 2003 r. odbyły się uroczystości nadania Aeroklubowi Poznańskiemu imienia Wandy Modlibowskiej. Pamięć o jej zasługach, w szczególności o kobiecym rekordzie świata, została uhonorowana odsłonięciem tablicy w 2009 r. w Bezmiechowej w 90-lecie Aeroklubu Poznańskiego, a także z okazji 100. rocznicy urodzin Wandy Modlibowskiej w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej.
Źródło/Foto: Muzeum w Gostyniu
[ALERT]1657536536529[/ALERT]
Jo14:37, 11.07.2022
Niezwykła kobieta spoczywaj w pokoju
Zainteresowany15:39, 11.07.2022
Z którego domu pochodziła pani Wanda? Kto teraz tam mieszka? Dziękuje pozdrawiam
lot16:15, 11.07.2022
A na tym zdjęciu to jej mąż ?
dobra rada17:28, 11.07.2022
Puknij się w ten pusty czajnik miękiszonie zniewieściały
Partia Razen18:12, 11.07.2022
Ale to nie był prawdziwy socjalizm, te inwigilacje to tylko taka profilaktyka . To co kcemy wprowadzić to ten prawdziwy. Inwigilowani będą tylko wrogowie.
OBSERWATOR 11:35, 12.07.2022
Ortografia się kłania (kcemy ) a późnij publiczne poglądy
pani na włościach15:29, 12.07.2022
dlaczego nikt nie pisze o życiu prywatnym Pani Wandy, przez wiele lat związana była z kobietą, Marią Malinowską, z którą mieszkała do 96 roku
1 0
Pałac