Zamknij
REKLAMA

RRSO – czym jest?

14:06, 24.07.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

W trakcie zapoznawania się z ofertami wystawianymi przez różne instytucje bankowe, na pewno znajdziemy wartości, które z trudem możemy zidentyfikować przy pierwszym kontakcie, takie jak RRSO, opłaty kredytowe i prowizje. Dlatego osoby zainteresowane pożyczaniem w najbliższej przyszłości z pewnością powinny się o nich dowiedzieć więcej.

Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa to źródło informacji o całkowitym koszcie kredytu ponoszonym przez konsumenta. Od czasu wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim funkcja RRSO została dokładnie określona. Dzięki znajomości RSSO (ważna uwaga: instytucje bankowe muszą umieszczać informacje o tych informacjach w dostarczonych pakietach pożyczek pod warunkiem, że nie przekraczają one 255 000 zł), można przeprowadzić najlepszą analizę dostępnych kwotowań bankowych. Wysokość tego wskaźnika można wyrazić przykładami, które mogą pomóc osobom niezaznajomionym z branżą w zrozumieniu stojącego za nią systemu.

Koszty pożyczkowe

Zanim ostatecznie złożymy wniosek o wymarzony kredyt, pamiętajmy o tym, że wraz z jego otrzymaniem naliczone zostaną dodatkowe opłaty. Dotyczą one prowizji bankowych, procedur administracyjnych, podatków i ewentualnie innych usług (takich jak dobrowolne ubezpieczenie konsumentów). Nie istnieje na rynku pożyczka pozbawiona kosztów pozaodsetkowych. Art. 36a. 1. znajdujący się w ustawie o kredycie konsumenckim proponuje formułę obliczania maksymalnych kwot dodatkowych.

MPKK ≤ (? × 25%) + (K × d/R × 30%)

Legenda:

K – całkowity kosz kredytu

n – okres spłaty (liczony w dniach)

R - liczba dni w ciągu roku

Podsumowanie

Naturalną koleją rzeczy jest to, że w życiu dorosłego człowieka kredyty mogą stać się normalną rzeczą. Nie należy się temu absolutnie dziwić, skoro mowa o narzędziu służącym tak naprawdę do pomagania ludziom, pomijając kwestię zarobku dla samych instytucji bankowych. W związku z tym wiedza na temat poszczególnych terminów obowiązujących w branży, jak RRSO jest cenna i pragmatyczna.

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy dany klient nie będzie zwracał uwagi na tę wartość. Wówczas może on otrzymać kredyt, który okaże się zbyt drogi w spłacaniu, a koniec końców nieopłacalny. W takiej sytuacji, zamiast zyskać można jedynie stracić. W uniknięciu ofert o zawyżonym RRSO pomogą porównywarki kredytowe online.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA