Zamknij
REKLAMA

Opieka osób starszych w Niemczech – na czym polega ta praca?

13:05, 05.05.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Opieka osób starszych to bardzo odpowiedzialna i wymagająca praca. Profesjonalna opiekunka zapewnia swojemu podopiecznemu towarzystwo, wspiera go w wykonywaniu codziennych czynności oraz dba o jego zdrowie i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Opieka osób starszych to zawód, który cieszy się dużą popularnością zwłaszcza za granicą, gdzie do jego podjęcia zachęcają wysokie wynagrodzenia oraz inne profity.

Zakres obowiązków opiekunki, czyli na czym polega opieka osób starszych?

Opiekunka osób starszych jest odpowiedzialna za codzienną jakość życia swojego podopiecznego. Do jej podstawowych obowiązków należy zajmowanie się seniorem oraz wspieranie go w wykonywaniu różnych czynności. Ich zakres zależy od stanu zdrowia oraz ogólnej sprawności podopiecznego. Niektórzy z seniorów wymagają całodobowej opieki, podczas gdy inni mogą potrzebować jedynie niewielkiego wsparcia i pomocy opiekunki. Praca w opiece osób starszych nie polega jednak w wyręczeniu seniora we wszystkim, zadaniem opiekunki jest bowiem głównie zapewnienie seniorowi towarzystwa, wsparcia oraz poczucia obecności drugiej osoby, która zawsze poda mu pomocną dłoń w razie potrzeby.

Zakres obowiązków opiekunki jest bardzo szeroki i obejmuje takie czynności, jak m. in. zajmowanie się domem, planowanie i przygotowywanie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka, robienie niezbędnych zakupów, utrzymywanie czystości w najbliższym otoczeniu seniora, spacery oraz załatwianie formalności związanych z codziennym funkcjonowaniem podopiecznego. Niekiedy opiekunki pomagają seniorom także w wykonywaniu czynności higienicznych oraz planowaniu codziennych aktywności. Do ich obowiązków należy także przypominanie podopiecznemu o przyjmowaniu leków, realizowanie wizyt lekarskich oraz ogólne dbanie o dobre zdrowie i samopoczucie seniora.

Czy opieka osób starszych to praca dla każdego?

Wielu osobom praca w opiece osób starszych kojarzy się z zajęciem, które może być z powodzeniem realizowane przez każdą osobę umiejącą zajmować się domem. Opiekunka osób starszych, oprócz takich praktycznych umiejętności, musi jednak dysponować także innymi cechami i predyspozycjami, które pozwolą jej właściwie wykonywać jej codzienne obowiązki. Aby znaleźć zatrudnienie w opiece osób starszych w Niemczech, każda kandydatka musi znać język niemiecki na co najmniej komunikatywnym poziomie. Jest to warunek niezbędny, by senior nie czuł się samotny, aby opiekunka rozumiała jego potrzeby oraz właściwie na nie odpowiadała. Dobra opiekunka powinna być osobą cierpliwą, opanowaną i wyrozumiałą, która czerpie satysfakcję z wspierania słabszych osób, powinna być tym typem człowieka, który lubi czuć się pomocny.

Bardzo istotne jest także doświadczenie. Profesjonalna opieka osób starszych jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, które może być właściwie realizowane jedynie przez osoby znające specyfikę tej pracy oraz posiadające praktyczne umiejętności zdobyte podczas osobistego zajmowania się seniorem. W większości przypadków nie jest jednak wymagane posiadanie doświadczenia stricte zawodowego, tzn. zdobytego w pracy zawodowej. Opiekunką osób starszych może bowiem z powodzeniem zostać także osoba, która zajmowała się starszą osobą z własnej rodziny, brała udział w wolontariacie w szpitalu lub domu opieki albo w innym miejscu sprawującym opiekę nad seniorami.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA