Zamknij
REKLAMA

Wymagają tego nowe przepisy. Nie narażaj firmy na wysokie kary!

07:20, 08.01.2020 | Materiał partnera

Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy dotyczące gromadzenia informacji o odpadach, co nakłada na wiele firm i osób prywatnych obowiązek właściwego wpisu do systemu BDO. Prowadzenie działalności bez odpowiednich dokumentów, a także nieumieszczanie numeru rejestrowego na stosownych dokumentach związanych z prowadzoną działalnością naraża firmę na wysokie kary pieniężne.

Czym jest system Bazy Danych o Odpadach, kto musi się w nim rejestrować, kim są wytwórcy odpadów, a także jaka jest procedura składania wniosku i co grozi za prowadzenie działalności wymagającej wpisu do BDO, bez odpowiednich dokumentów? O tym rozmawiamy z Tobiaszem Ormańczykiem z firmy ARTIS, specjalistą, zajmującym się doradztwem w zakresie systemu BDO.

G24 - Czym jest system Baz Danych o Odpadach?
Tobiasz Ormańczyk - To system teleinformatyczny umożliwiający skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami, dysponujący bazą danych o podmiotach wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Dzięki rejestracji do sytemu możliwe jest gromadzenie danych związanych z tą działalnością.

G24 - Kto musi posiadać wpis w Rejestrze BDO
Tobiasz Ormańczyk : Obowiązkiem rejestracji w systemie objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również te podmioty, które wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach - opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, np. salonów kosmetycznych, gabinetów stomatologicznych, firm budowlanych, zakładów mechaniki samochodowej, czy podmiotów wytwarzających odpady niebezpieczne. O tym czy nasza firma ma obowiązek rejestracji w BDO możemy samemu sprawdzić na stronie Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami.
Klikając TUTAJ -  dowiesz się czy ustawa dotyczy również ciebie!

G24- Kim jest wytwórca odpadów? 
Tobiasz Ormańczyk : To każdy, kogo działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów. To podmiot, który świadczy usługę w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, chyba że umowa o świadczeniu tej usługi stanowi inaczej (jeśli do wymiany żarówki czy tonera w drukarce w swoim biurze lub zakładzie wezwiesz firmę zajmującą się tym profesjonalnie, to ona, a nie ty, będzie wytwórcą powstałych w ten sposób odpadów).

Jeśli jednak firma wprowadza na rynek odpady lub gospodaruje nimi, należy jak najszybciej złożyć wniosek o wpisanie do Bazy Danych o Odpadach. Można to zrobić osobiście albo listownie korzystając z odpowiedniego formularza, który należy pobrać z właściwej strony ( Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy. gov.pl). Istnieje także opcja elektroniczna.

Procedura składania wniosku może nieznacznie różnić się w zależności od urzędu marszałkowskiego. Dlatego warto sprawdzić stronę internetową właściwego urzędu lub skontaktować się z nim telefonicznie. Marszałek województwa ma 30 dni od złożenia poprawnego i kompletnego wniosku na wpisanie przedsiębiorcy do rejestru BDO.

G24 – Tak, ale wypełnienie wniosku nie jest prostą sprawą. Co w przypadku podmiotów, którzy z różnych powodów nie mają czasu lub nie bardzo znają się na przepisach i nie będą w stanie samodzielnie wypełnić wniosków?
Tobiasz Ormańczyk : W sytuacji gdy podmiot nie jest w stanie wypełnić wniosku samodzielnie , można skontaktować się z naszą firmą , która zajmuje się tym kompleksowo. Wypełniamy wniosek oraz prowadzimy od początku do końca przez dalszą ścieżkę rejestracji w systemie BDO .

G24 - Ile to kosztuje i jak można się z Panem skontaktować?
Tobiasz Ormańczyk: Cała procedura trwa 1-2 dni i kosztuje 300 zł netto, ale na hasło „Gostyn24” zrobimy to ze specjalną zniżką.
Nasza firma ARTIS mieści się w Gostyniu. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub umówienia się na konsultacje można zadzwonić pod nr tel. 665-487-924 .

G24 - Co grozi za prowadzenie działalności wymagającej wpisu do BDO, bez odpowiednich dokumentów?
Tobiasz Ormańczyk - Prowadzenie działalności, która wymaga wpisu do rejestru BDO, bez tego wpisu, a także nieumieszczanie numeru rejestrowego na stosownych dokumentach związanych z prowadzoną działalnością naraża firmę na karę administracyjną od 5000 zł do 1 000 000 zł.

Dziękuję za rozmowę

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone