Zamknij
REKLAMA

O czym należy pamiętać, zanim sprzedamy dom?

08:39, 16.10.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przygotowujesz się do sprzedaży domu? Nadszedł czas, aby zakasać rękawy i zabrać się do pracy! W końcu sprzedaż domu to o wiele więcej niż wystawienie znaku „na sprzedaż” na trawniku przed domem lub przesłanie kilku losowych zdjęć nieruchomości do sieci - zwłaszcza jeśli zamierzasz na tym zarobić.

Zanim więc wprowadzisz swój dom na rynek, przejrzyj listę kontrolną rzeczy, które musisz zrobić w ramach przygotowań. Niektóre z tych wskazówek są zaskakująco łatwe, podczas gdy inne mogą wymagać nieco więcej zaangażowania. Ale zobaczysz, że warto było tak podejść do sprzedaży domu, gdy tylko potencjalni kupujący zaczną licytować się o Twój dom - i miejmy nadzieję, że ostatecznie sprzedasz go za świetną sumę.

Znajdź świetnego agenta nieruchomości

Myślisz, że możesz sam sprzedać swój dom i zyskać dla siebie pieniądze, które w innym przypadku zapłaciłbyś agentowi nieruchomości?

Owszem, taka wizja może być kusząca, szczególnie na dzisiejszym, konkurencyjnym rynku, ale nie poddawaj się pokusie. Transakcja prowadzona samodzielnie przez właściciela nieruchomości prawie zawsze kończy się katastrofą, co prowadzi do poświęcenia zarówno pieniędzy, jak i czasu.

To powiedziawszy, nie zapominaj jeszcze o jednym: nie zatrudniaj na ślepo tego agenta nieruchomości, który ostatnio przysłał Ci ulotkę lub tego, z którego usług korzystał kuzyn współpracownika Twojego wuja. Przeprowadź badania, aby znaleźć takie biuro nieruchomości, które będzie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Musi to być agent, który zna się na twoim rynku. Twój agent nieruchomości powinien być też osobą, przy której czujesz się komfortowo, której ufasz i pokładasz nadzieję, że zrobi wszystko, aby sprzedać Twój dom za najwyższą cenę. Nie bój się porozmawiać z kilkoma agentami nieruchomości przed wybraniem tego jednego jedynego! Nie zapomnij także sprawdzić ofertę biura nieruchomości ABA, która specjalizuje się w sprzedaży domów.

Dopracuj swoją nieruchomość do perfekcji

Tak jest zawsze: kupujący oceniają „książkę po okładce”, dlatego chcesz mieć absolutną pewność, że pierwsze wrażenie potencjalnych nabywców na widok Twojego domu będzie jak najlepsze, a co najmniej dobre - i inspiruje ich do zatrzymania się przy ofercie bądź nawet umówienie się na oględziny, aby mogli zobaczyć więcej.

Możesz mocno zachęcić potencjalnych nabywców, inwestując trochę wysiłku w stosunkowo łatwe poprawki, takie jak:

- posadzenie kolorowych kwiatów wokół domu
- odmalowywanie drzwi wejściowych
- naprawienie altanki

Jeśli nie jesteś pewien, jak poprawić atrakcyjność swojego domu, poproś swojego agenta nieruchomości o poradę, w jaki sposób inni w Twojej okolicy poprawili wygląd zewnętrzny, zanim zaczęli sprzedawać swoje domy.

Przygotuj wnętrze domu na odwiedzających

Zdecydowanie: mniej znaczy zdecydowanie więcej, jeśli chodzi o przygotowanie wnętrza domu do prezentacji.

Musi być nieskazitelnie czysto! Nie zapomnij o doprowadzeniu do perfekcji lad, parapetów, stołów i wszystkich innych widocznych obszarów. Najlepiej niech zostanie na nich mało co, a na pewno nie rodzinne pamiątki. Następnie zajmij się wszystkim, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami: szafami, szufladami i szafkami - ponieważ praktycznie nic nie jest niedostępne dla ciekawskich kupujących.

Jeśli dom jest przepełniony różnościami w każdym kącie, kupujący mogą się martwić, że nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca na ich rzeczy. Nie zaczną myśleć, jak załatwić kredyt hipoteczny, jeśli będą myśleć, że będą musieli wynająć dodatkowe miejsce do przechowywania.

Zatem warto o tym pomyśleć wcześniej! Pozbieraj wszystkie swoje drobiazgi, najlepiej zapakuj i daj gdzież tak, aby były przechowywane poza oczami potencjalnych nabywców. Usunięcie tego całego „bałaganu” sprawi, że Twój dom będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie dla kupujących, ale także i Ty na tym skorzystasz. Jeśli już na tym etapie zajmiesz się uporządkowaniem wszystkich tych rzeczy, to de facto pomoże Ci to w organizacji domu, gdy już zaakceptujesz ofertę i nadejdzie czas na przeprowadzkę. Wyprowadzka będzie łatwiejsza, biorąc pod uwagę fakt, iż już niektóre z Twoich rzeczy zostały wcześniej zapakowane.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA