Zamknij

Co zrobić, żeby ciasto było idealnie miękkie i puszyste? Praktyczne porady

07:16, 21.03.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:17, 21.03.2019
Skomentuj

Przygotowanie idealnego deseru, który zachwyci nie tylko smakiem, ale też konsystencją i wyglądem to duma każdego miłośnika cukiernictwa domowego. Aby nabrało ono charakter bardziej profesjonalny, niż amatorski, a wypieki prezentowały się jakby były zakupione w najlepszych cukierniach, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek.

1. Wybieraj najlepsze składniki

Ciasto będzie puszyste, wilgotne i świetnie wyrośnie, kiedy wszystkie składniki będą wysokiej jakości. Mąka Basia czy jaja od zaufanego gospodarza sprawią, że wypieki zawsze się udadzą.

2. Mieszanie składników to sztuka

O ile w przypadku kruchych ciast nie ma problemu, to wszystkie pozostałe, szczególnie biszkopty, wymagają regulacji tempa obrotów miksera (zmniejszenia) podczas dosypywania mąki. W niektórych przypadkach tą czynność zaleca się wykonywać przy pomocy szpatułki.

3. Nagrzej piekarnik

Wkładając ciasto do zimnego piekarnika można się spodziewać, że szybko opadnie. Przed pieczeniem zawsze nagrzej piecyk do temperatury podanej w przepisie. Pamiętaj też, aby piekarnik był już nagrzany, kiedy masa ciasta i pozostałe składniki będą ze sobą połączone - jeśli to nie było wyraźnie zaznaczone w przepisie, przyjmij zasadę, że ciasta nie lubią długo "stać" przed upieczeniem.

4. Przesiewanie mąki

Choć czynność ta wskazywana jest w większości przepisów, to wiele osób pomija ją. Niesłusznie, ponieważ przesiana mąka sprawi, że ciasto będzie bardziej puszyste.

5. Cukier wpływa na konsystencję ciasta

Manipulowanie ilością składników może przyczynić się do tego, że wypiek się nie uda. Zmniejszenie porcji cukru sprawi, że ciasto będzie bardziej twarde, a zwiększenie jej spowoduje powstanie ciemnej powłoki na cieście.

6. „Magiczna” sztuczka z biszkoptem

W wielu przepisach na puszysty biszkopt wskazane jest, by po wyjęciu z piekarnika upuścić go na podłogę z wysokości około 20 cm. Jest to celowe działanie i sprawia, że z ciasta pozbywamy się pęcherzyków powietrza, dzięki czemu nie ma ryzyka, że opadnie.

7. Owoce w cieście

Przed dodaniem owoców do ciasta warto obtoczyć je w mące pszennej i ziemniaczanej, dzięki czemu nie opadną na spód. Mokre owoce (a także owoce z puszki, takie jak brzoskwinie) warto wcześniej odsączyć z nadmiarowej ilości soku aby ciasto nie przemokło.

8. Sposób na przypieczone ciasto

Jeśli w trakcie pieczenia ciasto zbyt szybko rumieni się, należy przykryć je folia aluminiową. Dzięki temu zdąży się całkowicie upiec, a wierzch się nie przypali. Alternatywnie można włączyć termoobieg.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%