Zamknij

Ogród wertykalny - co to znaczy?

10:50, 19.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:56, 19.03.2019
Skomentuj

Ogród wertykalny to doskonałe rozwiązanie do małych przestrzeni, doskonale wpisuje się w aranżację miast i przestrzeni komercyjnych. Na czym polega ogród wertykalny?

Ogród wertykalny = pionowy ogród

Ogród wertykalny to inaczej zwany pionowy ogród. Jest to połączenie w większości roślin doniczkowych, które zostają umieszczone na konstrukcji wykonanej z drewna, lub metalu, w plastikowych kuwetach ( donicach). Ogród wertykalny możemy wyobrazić sobie jako drewnianą lub metalową ramę, w której umieszczone są kieszenie na rośliny. Czasami kieszenie te wykonane są agrowłókniny, najczęściej jednak są to trwałe, plastikowe pojemniki.

Ogród wertykalny jest to zielona ściana. Może mieć różne wymiary oraz kształty, dopasowane do pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczona. Zielona ściana to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w biurach, restauracjach czy galeriach handlowych. Pionowe ogrody pozwalają nam wprowadzać zieleń tam, gdzie brakuje miejsca. Takie kompozycje potrafią zgromadzić na małej przestrzeni mnóstwo zielonej masy, która wpływa pozytywnie na mikroklimat otoczenia.

Zielone ściany mogą być również parawanem, zastosowanym w przestrzenie restauracji, ogrodu. Oddzielając od siebie stoły ogrodowe, stworzą poczucie komfortu, a także będą ładna dekoracją.

Ogrody wertykalne najlepiej jest lokalizować w pomieszczeniach które są dobrze oświetlone, światłem naturalnym. Doskonała będzie lokalizacja od strony południowej lub zachodniej. Na tych stanowiskach rośliny będą miały zapewnione odpowiednie warunki świetlne. Natomiast jeżeli planujemy zieloną ścianę w ciemniejszym pomieszczeniu, musimy zaplanować również jej doświetlenie, poprzez sztuczne oświetlenie. Ogrody wertykalne, w są używane jako aranżacja w miastach. Całe ściany zostają porośnięte przez trawy, mszaki, rozchodniki, czy pnącza. Gatunki te różnią się od gatunków wykorzystywanych w ogrodach zielonych we wnętrzach, nie mniej wpływają pozytywnie na otoczenie. Już od dawna znany jest pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Wiele gatunków roślin ma zdolności do oczyszczania powietrza z pyłów, szkodliwych substancji. Dodatkowo zieleń w otoczeniu wpływa kojąco na nasze nerwy, na samopoczucie.


Aby wyeksponować rośliny często stosujemy donice z podświetleniem, w tym przypadku sprawdzi się oświetlenie ściany.


Możemy wykorzystać nawet funkcjonalne lampy ogrodowe, które są odporne na wilgoć.

Pionowe zielone ściany pasują nawet do małych ogrodów.

W mniejszych pomieszczeniach możemy wykorzystać tzw. żywe obrazy. Są to ramy wypełnione roślinnością, które tworzą żywe obrazy. Takie mniejsze konstrukcje możemy z powodzeniem zawiesić w sypialni, salonie, czy nawet łazience. Na brak światła w łazience nie będą narzekać mszaki, z których wykonuje się takie dekoracje właśnie z myślą o ciemnych miejscach.

Rośliny do ogrodów wertykalnych

Wybór roślin do ogrodów wertykalnych jest dość obszerny, jednak głównym kryterium jest wysoka odporność i łatwa pielęgnacja roślin.

Jeżeli chodzi o walory dekoracyjne, to doskonale sprawdzą się wszelkie gatunki o pokroju zwisającym, płaczącym, pnącza lub obwisłe pędy.

Jakie gatunki sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?

  • filodendron - ma postać pnącza, które może się wspinać, ale również zwisać. Na długim, szybko rosnącym pędzie, pojawiają się jajowate, ostro zakończone, ciemnozielone liście.
  • bluszcz pospolity - to cieniolubne pnące, którego ozdobą są klapowane liście w kolorze ciemnozielonym. W odmianach liście bluszczu mogą być jasno obrzeżone.
  • epipremnum - jest pięknym pnączem, które znowu stało się modne, epipremnum ma jajowate liście, które są jasnozielone, a czasem na ich powierzchni pojawiają się białe wzory. Roślina pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego bardzo lubi zraszanie, czy regularne podlewanie.
  • zielistka - tworzy gęstą kępę lancetowatych, ostro zakończonych listków, jest bardzo odporna na zaniedbania, dlatego dobrze sprawdzi się w ogrodach wertykalnych.
  • skrzydłokwiat - bardzo popularna roślina, która zachwyca nas ciemno zielonym pióropuszem liści, spośród których wybijają się białe kwiaty z żółtym, pojedynczym pręcikiem. Skrzydłokwiat lubi regularne podlewanie i nawożenie.
  • dischidia okrągłolistna - to ciekawy gatunek, który może być traktowany jak sukulenty, dlatego jego podlewanie powinno być ograniczone, jej liście przypominają małe kamyczki albo guziki, nawleczone na długą nitkę pędu.
  • eszynantus - jest rośliną, tworzącą bujne, przewieszające się kępy, które zdobią najczęściej czerwone, kielichowate kwiaty.
  • kalatea - to roślina doniczkowa, wyróżniająca się atrakcyjnymi liśćmi, których powierzchnia nie jest jednorodna Liście mogą mieć kilka odcieni zieleni, albo być wzbogacone o inne kolory. Kalatea ma stosunkowo duże, owalne liście.
  • maranta - ciekawa roślina o dekoracyjnych liściach, na których często tworzą się wielobarwne mozaiki,
  • zroślicha - to przewieszające się pędy, zakończone jasnozielonymi, strzałkowatymi liśćmi, jest wrażliwa na brak wody, wymaga regularnego podlewania.

Bluszcz pospolity powszechnie wykorzystuje się w aranżacji zielonych ścian.

Pielęgnacja ogrodów wertykalnych

Pielęgnacja ogrodów wertykalnych będzie przede wszystkim polegała na ich odpowiednim podlewaniu. Na szczęście konstrukcja ogrodu jest wyposażona w system nawadniania, który wystarczy tylko regulować

System nawadniania jest poprowadzony po górnej krawędzi konstrukcji, skąd woda skrapla się, przenikając do kolejnych konstrukcji.

Nawożenie roślin w ogrodzie wertykalnym jest bardzo łatwe, dzięki temu, że do systemu nawadniania możemy nalać nawóz płynny, który będzie krążył razem z wodą w systemie.

Alternatywa dla balkonów

Ogrody wertykalne to ciekawa alternatywa na aranżację naszych balkonów. Na małych przestrzeniach balkonów, każdy centymetr jest na wagę złota. Pomimo, że wiemy o tym, to często nie doceniamy tych pionowych przestrzenie, po prostu je marnując. Tymczasem nie tylko meble balkonowe powinny być pomysłowe i funkcjonalne. Zielona ściana będzie dużo praktyczniejszym rozwiązaniem, niż klasyczne donice czy skrzynki balkonowe.

Ogrody wertykalne na balkonach możemy wykonać samodzielnie. W sprzedaży dostępne są małe moduły, które możemy modyfikować i składać według własnego uznania. Taka kompozycja dopasuje się do niewielkiej przestrzeni balkonu, a posadzone w niej rośliny jednoroczne, doniczkowe, czy nawet jadalne - jak zioła, truskawki, będą piękną i pożyteczną dekoracją.

Zielone ogrody to przyszłość aranżowania miejskiej przestrzeni.

Ogrody wertykalne pozwalają nam w ciekawy sposób, wprowadzić dużą ilość roślin zielonych do przestrzeni , w której właściwie brakuje na nie miejsca. Pozytywne oddziaływanie takich konstrukcji tylko zachęca nas do stworzenia przynajmniej mini ogrodu w swoim domu czy mieszkaniu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

IzaIza

1 0

Rośliny na budynkach wyglądają nieziemsko! 13:57, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MagdaMagda

1 0

Przepiękne są te budynki okryte roślinami! 10:45, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

1 0

Wydaje mi się że to przesada z tymi stylami. Nowoczesny, wiejski, rustykalny królewski i tak dalej. Nie dla mnie takie wytyczne. Ja planuje swój ogród tak jak mi się podoba 11:11, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Bodajże na Teneryfie jest takie prawo, że jeśli ma się normalny dach to płaci się podatek. Większość domów ma ziemię na dachu, aby właśnie tego unikać :D 10:41, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirkaMirka

0 0

Nie słyszałam o tym wcześniej, a wydaje się bardzo ciekawe 08:41, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdaMagda

0 0

Boskie są te zdjęcia 09:45, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

0 0

Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na nowy styl w ogrodzie to polecam przeczytać :) 14:20, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Małgorzata KMałgorzata K

0 0

Bardzo ciekawy artykuł, świetne pomysły! 13:27, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

0 0

Dla mnie nowość, ale prezentuje się super! 09:56, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%