Zamknij
REKLAMA

Mammograf cyfrowy a tradycyjny - która metoda badania jest lepsza?

09:05, 15.05.2018 | J.J
REKLAMA
Skomentuj

Badanie piersi stało się modą wśród kobiet. Każda z nas chce wyglądać dobrze i mieć zadbane piersi, które są niejednokrotnie potwierdzeniem naszej kobiecości. Badanie samodzielne piersi czy badania USG nie są niczym nadzwyczajnym. Niestety stwierdzenie najmniejszych zmian powoduje, że należy sięgnąć po bardziej zaawansowane metody diagnostyczne. Takim urządzeniem, które pozwoli na precyzyjne określenie ewentualnych anomalii, jest mammograf cyfrowy.

Badanie piersi – tradycja czy technika
Mammografia polega na prześwietlaniu piersi przy pomocy niewielkiej dawki promieni rtg, dzięki którym możemy zdiagnozować najmniejsze zmiany w naszych piersiach. Zalecane jest wykonywanie tych badań u kobiet powyżej 35 roku życia. Podczas badania pierś układana jest na specjalnej płytce ustawionej ukośnie, następnie dociskana, dzięki czemu możemy wykonać zdjęcie obiektu. Podczas tradycyjnego badania wykonuje się około 4 zdjęć, po dwa na każdą pierś. Niestety badanie nie należy do przyjemnych i część kobiet może odczuwać duży dyskomfort ze względu na wspomniany ucisk. Dzięki tradycyjnemu badaniu możemy wykryć zmianę wielkości około 3 mm.

Bardziej zaawansowaną metodą jest mammografia cyfrowa – lekarz wykonujący badanie widzi obraz na ekranie, może go powiększać czy zmniejszać, ustawiać pod kątem. Dzięki tej technice i mammografowi cyfrowemu jesteśmy w stanie zauważyć zmiany wielkości 1 mm. Im szybsze wykrycie guzków, we wczesnym stadium, tym większa szansa na wyleczenie.

Mammograf cyfrowy czy tradycyjny?
Początki wykorzystania promieni rtg do badania piersi (dokładnie gruczołów sutkowych) sięgają już początku XX wieku. W roku 1913 chirurg z Berlina, Albert Salomon rozpoczął studium nad przydatnością takiej techniki. W 1968 roku dwóch Szwedów: L. Tabar i P. Dean przeprowadzili badanie przesiewowe w kierunku raka sutka na grupie 130 000 pacjentek i stali się autorami koncepcji użycia mammografii jako powszechnego badania.

Przez długi czas funkcjonowały aparaty tradycyjne, które za pomocą klisz fotograficznych uzyskiwały obraz wewnętrzny piersi i gruczołu sutkowego.

Obecny rozwój techniki wymusić jednak dostosowanie tradycyjnego zapisu obrazu formy cyfrowej. Główną intencją była kwestia zapisu i przechowywania danej, również obrazu. Tak w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych mówimy o początku wykorzystania mammografu cyfrowego.

Na tej stronie znajduje się więcej na temat mammgrafów cyfrowych: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/mammography/digital-mammography - sprawdź!

W Polsce jest kilka placówek, które dysponują sprzętem do mammografii cyfrowej. Jedną z nich jest Centrum Onkologii w Warszawie. Jak wpiszemy w przeglądarce: „aparat do mammografii cena”, to przekonamy się, dlaczego jest on mniej dostępny niż analogowy. Barierą jest cena. Aparaty do mammografii to wydatek rzędu 250 tys. -1 mln złotych. Przy czym mammograf cyfrowy zdecydowanie mieści się w tej górnej granicy cenowej.

(J.J)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone