Zamknij
REKLAMA

Wspólnie posadzimy las. 14 kwietnia 2018r.

09:39, 11.04.2018 | Monika Prętkowska
Skomentuj

Nadleśnictwo Piaski serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na wspólne sadzenie lasu. Akcja sadzenia odbędzie się w sobotę 14. kwietnia w kompleksie leśnym przy ulicy Starogostyńskiej w Gostyniu w godzinach 10:00 – 12:00.

Dla leśników wiosna to bardzo ważna pora roku. To czas intensywnej pracy, której efektem będzie nowe pokolenie lasu. W miejscach, w których jesienią i zimą wycięliśmy drzewa, posadzimy nowe sadzonki, które w przyszłości staną się lasem.

Sadzenie nie jest łatwym zadaniem. Wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Przed przystąpieniem do prac w terenie konieczne jest zaprojektowanie uprawy, czyli miejsca,  w którym będziemy sadzić. Każdy gatunek posiada inne preferencje co do położenia, nasłonecznienia czy wilgotności podłoża, na którym rośnie. Rolą leśnika jest taki dobór gatunków, aby czuły się w danych warunkach jak najlepiej i w przyszłości stworzyły piękny las. Poza przygotowaniem projektu ważne jest też odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli tzw. orka oraz sama technika sadzenia.

Mimo tego, że sadzenie to bardzo trudne zadanie, w efekcie daje ogromną satysfakcję. Zwłaszcza po latach, gdy z sadzonki, którą własnymi rękoma posadziliśmy w glebie, wyrośnie dojrzałe, w pełni ukształtowane drzewo.

Czy sami nie chcielibyście posadzić „własnego” drzewa? W tym roku będziecie mieli taką okazję!  Chcemy podzielić się z Wami radością, jaką daje sadzenie lasu. Dlatego już niedługo, 14. kwietnia odbędzie się wspólne sadzenie lasu w leśnictwie Kosowo. Impreza odbędzie się pod hasłem: „Dla lasu, dla ludzi” i rozpocznie się o godzinie 10:00 w kompleksie leśnym niedaleko ulicy Starogostyńskiej w Gostyniu. 

Każdy uczestnik dowie się, czym jest odnawianie lasu, skąd biorą się sadzonki, które trafiają do lasu i jak prawidłowo posadzić drzewo. Każdy z Was będzie miał również okazję posadzić swoje drzewo. Na uczestników będzie czekał także miły poczęstunek oraz drobny upominek. Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

Prosimy, abyście w miarę możliwości zabrali ze sobą sprzęt potrzebny do sadzenia - kostur lub szpadel oraz rękawiczki.

To, jak sadzimy lasy, możecie zobaczyć już teraz w poniższym filmie.

 

(Monika Prętkowska)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone