Zamknij
REKLAMA

Kim są aseksualiści?

13.10, 08.11.2022 . Aktualizacja: 13.10, 08.11.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Naukowcy stoją na stanowisku, że aseksualistami jest od 0,6% do 5,5% społeczeństwa. Aseksualizm nazywa się często czwartą orientacją seksualną lub brakiem występowania orientacji. Osoby te nie odczuwają pociągu seksualnego wobec innych osób czy przedmiotów. Czym jeszcze charakteryzują się aseksualiści? Jak rozpoznać aseksualizm u dorosłych?

Kim są aseksualiści? Czy brak odczuwania pociągu seksualnego jest stały?

Aseksualizm, inaczej aseksualność to brak odczuwania pociągu seksualnego. Osoby wchodzące w  spektrum aseksualizmu nie są pobudzone fizycznością danej osoby czy jej zachowaniem. Nie są podniecone również znakami szczególnymi, budową ciała drugiego człowieka czy jego ubiorem. 

Aseksualizm często jest mylony z abstynencją seksualną lub nawet impotencją. Osoby aseksualne nie cierpią również na zaburzenia popędu. One po prostu rodzą się z daną orientacją, podobnie jak hetero- czy homoseksualiści. Osoba aseksualna nie powstrzymuje się świadomie od seksu, jak ma to miejsce w przypadku celibatu, lecz całkowicie nie odczuwa pociągu seksualnego wobec innych osób czy przedmiotów. Tym samym nie tylko nie uprawia seksu z danymi osobami, ale również nie korzysta z zabawek czy akcesoriów erotycznych, takich jak np. sztuczna pochwa.

Osoba aseksualna a relacje romantyczne

Brak zainteresowania współżyciem nie oznacza, że dana osoba nie może wchodzić w romantyczne relacje z innymi. Aseksualiści zakochują się, często chcąc wejść w związek partnerski lub sformalizowany. W tym przypadku mowa o tzw. miłości platonicznej, a więc o pociągu romantycznym. Naukowcy wymieniają co najmniej cztery orientacje romantyczne, które mogą zdefiniować relacje z aseksualistami: 

1. Heteroromantyczność. Pociąg romantyczny pojawiający się w stosunku do osób odmiennej płci.
2. Homoromantyczność. Pociąg romantyczny objawiający się wobec osób tej samej płci. 
3. Biromantyczność. Pociąg romantyczny odczuwany zarówno w kierunku kobiet, jak i mężczyzn. 
4. Transromantyczność. Pociąg romantyczny odczuwalny w stosunku do osób o niezdefiniowanej płci. 

W niektórych przypadkach może występować także aromantyczność, a więc brak nawet romantycznego pociągu do danej płci. 

Jak rozpoznać aseksualizm u dorosłych?

Cechą charakterystyczną aseksualizmu jest brak zainteresowania współżyciem, zupełnie nie przejawiają oni zainteresowania seksem. Jednak często błędnie zakłada się, że osoby, które wchodziły w przeszłości w relacje intymne z innymi osobami i nagle przestały odczuwać pociąg seksualny są aseksualistami. W tym przypadku mowa raczej o zaburzeniach natury psychicznej, w tym traumie związanej z poprzednimi relacjami. Spadek libido u osoby, która wcześniej wiodła życie seksualne, nie oznacza aseksualizmu. 

Wchodząc w relacje romantyczne z innymi osobami, aseksualiści nie zawsze rezygnują z seksu. Często decydują się na uprawianie go, jednak sami nie odczuwają satysfakcji. Nie oznacza to jednak, że to dla nich uczucie bolesne. W tym przypadku raczej starają się zaspokoić drugą osobę, dla której życie erotyczne jest ważną częścią relacji. 

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%