Zamknij
REKLAMA

Czy w CV trzeba umieścić zdjęcie?

09:26, 20.06.2022 | materiał partnera

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: "Czy w CV trzeba umieścić zdjęcie? Obecnie w Polsce panuje moda na umieszczanie w CV zdjęcia. Niektóre firmy proszą o przesłanie CV ze zdjęciem, inne pozostawiają tę kwestię do decyzji kandydata.

Powody, dla których warto umieścić zdjęcie w CV

Firma prosi o przesłanie CV ze zdjęciem

W tym przypadku nie ma wątpliwości - należy wysłać CV ze zdjęciem. Wysłanie pliku bez zdjęcia może automatycznie wykluczyć Cię z procesu selekcji. Rekruter może uznać, że nie przeczytałeś oferty pracy, lub zlekceważyłeś jego instrukcje. To nie jest dobry początek. Nie uratuje Cię nawet list motywacyjny

Rekruterzy będą Cię lepiej pamiętać

Powodów, dla których firma prosi o Twoje zdjęcie, może być wiele, ale najczęstszym z nich jest chęć lepszego zapamiętania Ciebie. Ludziom łatwiej jest zapamiętać twarze niż to, co jest napisane na kartce papieru. Rekruter łatwiej zapamięta Cię, jeśli Twoje curriculum vitae będzie zawierało zdjęcie, zwłaszcza po rozmowie kwalifikacyjnej.

CV jest bardziej wizualne

Zdjęcie nadaje dokumentowi pisemnemu bardziej wizualny charakter, dzięki czemu staje się on bardziej atrakcyjny. Zastanów się, czy kiedy otwierasz książkę, czasopismo lub stronę w Internecie, tekst z obrazkami, czy bez jest bardziej atrakcyjny? Twoje zdjęcie sprawi, że CV będzie bardziej atrakcyjne.

Powody, dla których nie warto umieszczać zdjęcia w CV

  • Jeśli uważasz, że możesz być dyskryminowany ze względu na swój wizerunek, najlepiej nie umieszczaj zdjęcia w CV.
  • Zdjęcie może odwracać uwagę od treści.
  • Jeśli Twoje curriculum vitae ma być wysłane za granicę, najpierw upewnij się, że znasz zwyczaje panujące w danym kraju. O ile w Polsce istnieje tendencja do umieszczania zdjęcia w CV, o tyle w krajach takich jak Wielka Brytania nie jest to powszechna praktyka.

Gdzie umieścić zdjęcie w CV?

Jeśli zdecydujesz się umieścić swoje zdjęcie do CV, powinno ono znajdować się na początku dokumentu, po prawej lub lewej stronie. Dostępne są bezpłatne szablony CV, które z łatwością umożliwiają dodanie zdjęcia w odpowiednim miejscu, tak aby pasowało do wyglądu całego dokumentu.

Jak zrobić zdjęcie do CV?

Twoje zdjęcie do CV powinno mieć profesjonalny wygląd. Do CV idealnie nadaje się zdjęcie w rozmiarze paszportowym. Zaleca się użycie zdjęcia wykonanego przez profesjonalistę, ale można też użyć zdjęcia zrobionego telefonem komórkowym. Postaraj się przestrzegać poniższych zaleceń, aby zdjęcie wyglądało profesjonalnie. Poniżej kilka reguł jak zrobić zdjęcie do CV:

  • Tło powinno być gładkie, w jasnych odcieniach. Unikaj zagraconych teł, które rozpraszają uwagę i obniżają jakość zdjęcia.
  • Załóż profesjonalny strój do zdjęcia. Załóż strój, w którym zwykle chodzisz do biura. Jeśli nosisz garnitur, byłoby idealnie, gdybyś pojawił się na zdjęciu w garniturze. Kołnierzyk koszuli zawsze będzie wyglądał bardziej profesjonalnie niż T-shirt.
  • Dozwolone jest uśmiechanie się. To, że zdjęcie powinno wyglądać profesjonalnie, nie oznacza, że musisz sprawiać wrażenie poważnego. Szczery uśmiech świadczy o przystępności i jest bardziej atrakcyjny.
  • Użyj aktualnego zdjęcia. Unikaj używania zdjęć sprzed lat, zwłaszcza jeśli od tego czasu Twój wygląd uległ zmianie.
  • Podczas dobierania rozmiaru zdjęcia należy upewnić się, że nie jest ono przycięte przy szyi, ponieważ jest to bardzo nieatrakcyjne. Ramiona również powinny być widoczne.
  • Zdjęcia profilowe z mediów społecznościowych, takich jak Linkedin, są coraz częściej wykorzystywane w środowisku zawodowym. Tego typu zdjęcia nadają się do mediów społecznościowych, ale do CV potrzebujesz dobrego zdjęcia w zbliżeniu. 
(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%