Zamknij
REKLAMA

Jakie zastosowanie mają dennice stalowe do zbiorników?

12:54, 09.05.2022 | .
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Dennice wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, szczególne zastosowanie znajdują w branży chemicznej, gazowniczej oraz spożywczej. Dennice są to różnego rodzaju stalowe dna stosowane w cysternach, zbiornikach ciśnieniowych oraz w pojemnikach transportowych. W procesie produkcji dennic, ich wymiary oraz kształt dopasowuje się do pojemników. Jakie są rodzaje stalowych den oraz jakie jest ich zastosowanie?

Konstrukcja dennic stalowych

Dennice wykorzystywane są jako spodnie części pojemników, cystern i zbiorników służących do transportu różnych cieczy, gazów oraz materiałów sypkich lub niebezpiecznych. Ich forma zostaje dobrana w taki sposób, aby zapewnić bezpieczny transport lub przechowywanie substancji. Dennice skonstruowane są tak, by możliwe było ich zespawanie lub zamknięcie dołu i góry zbiornika.

Dennicę przymocowuje się do spodniej części cysterny, pojemnika lub kontenera. Aby można było ją przyspawać, najpierw trzeba nadać jej odpowiedni kształt. Dennice mają specjalne ścianki o charakterystycznym cylindrycznym wyglądzie i mogą być produkowane w różnych kształtach, na przykład: płaskim, stożkowym lub kulistym. Dodatkowo dennice powlekane są materiałem odpornym na czynniki zewnętrzne, rdzę i wilgoć.

Właściwości dennic stalowych

Dennice odznaczają się bardzo wysoką jakością i trwałością. Ich obróbka przebiega w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć ich właściwości wytrzymałościowe oraz współczynnik sprężystości. Kształt i wielkość stalowych den dostosowuje się do wymiarów urządzenia, do którego mają zostać przymocowane. Ważne jest również przeznaczenie zbiornika oraz rodzaj przechowywanej substancji.

Standardowa grubość ścianki blachy, z której wykonane są dennice, wynosi od 5 mm do 18 mm. Średnica dennicy może wynosić nawet 4 m. O trwałości dna decyduje materiał, z którego zostało wykonane. Stal jest najlepszym surowcem wykorzystywanym do produkcji dennic, gdyż spełnia najwyższe normy wytrzymałościowe i jakościowe. Dennice często narażone są na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych oraz substancji żrących. Dlatego muszą być skonstruowane w taki sposób, aby były w stanie zachować swoje właściwości na lata, bez konieczności wymiany lub konserwacji.

Zastosowanie dennic stalowych

Dennice stalowe do zbiorników są z reguły wykorzystywane przy produkcji zbiorników ciśnieniowych. Dna stalowe znajdują również zastosowanie przy instalacji sieci centralnego ogrzewania oraz kotłów. Dennice bez problemu mogą być używane w konstrukcjach i instalacjach wodnych. Stalowe dna montowane są w cysternach samochodowych i kolejowych, a także w zbiornikach do przechowywania żywności, chłodniach oraz silosach.

W przypadku zastosowania dennic do produkcji zbiorników do przechowywania substancji toksycznych lub żrących szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo i przestrzeganie wyśrubowanych norm jakościowych i wytrzymałościowych materiału. Producenci dennic biorą pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na wytrzymałość zbiorników i dokładają wszelkich starań, aby zachować ich wysoki poziom niezawodności.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%