Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć o Ripple?

12:14, 11.01.2022 | .
Skomentuj Foto: Canva

Ripple to sieć obsługująca przekazy pieniężne zgodnie z potrzebami branży usług finansowych, za którą stoi firma Ripple Consensus Ledger. Ripple to zarazem platforma, jak i kryptowaluta XRP. W Ripple stosowany jest protokół open source, który gwarantuje tanie, szybkie i bezpieczne transakcje. 

Ripple to zaawansowany system płatności i rozliczeń, obsługujący transakcję na całym świecie oraz sieć wymiany walut. Ripple pełni rolę pośrednika między dwoma stronami transakcji upewniając się, że wszystko przebiega prawidłowo. W ramach Ripple można wymieniać zarówno waluty fiat, kryptowaluty jak i metale szlachetne. 

Jednym z głównych założeń Ripple, było zbudowanie konkurencji dla płatności SWIFT, które są powolne i kosztowne. Zamiast wysokich opłat za tradycyjne przelewy międzynarodowe, Ripple pobiera wyłącznie niewielką opłatę w wysokości średnio 0,00001 XRP. Zespół Bitcoin Prime podsumował najważniejsze fakty o tej kryptowalucie.

Podstawowe informacje o Ripple

Ripple nie funkcjonuje wyłącznie, jako kryptowaluta. Celem Ripple jest przede wszystkim wypełnienie luki, jaka powstała między blockchain a systemami finansowymi. Postać środka płatniczego to tylko jedna z dostępnych funkcji. 

Za powstaniem kryptowaluty Ripple (XRP) nie stoi żadna idea zmiany obecnego systemu płatniczego i promowania decentralizacji, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych kryptowalut. Ripple od początku był nastawiony na zysk i został stworzony przez prywatną firmę, która obecnie ma swoją siedzibę w 40 krajach i obsługuje ponad 300 instytucji finansowych.

RippleNet

RippleNet to społeczność biznesowa Ripple, którą tworzą banki, eksperci i instytucje finansowe. Członkowie sieci mogą lepiej zrozumieć, jak działa ekosystem Ripple, jest im zapewniana szybka i bezproblemowa obsługa transakcji i wiele innych korzyści, które pojawiają się wraz z ekspansją sieci RippleNet. Należą do niej między innymi: Bank of America, Santander, American Express, MoneyGram, Royal Bank of Canada, Reisebank, UBS i inni.

Produkty Ripple

Ripple oferuje swoim użytkownikom dwa podstawowe produkty:

  • xCurrent - umożliwia szybkie rozliczanie transakcji w kilka minut.
  • xRapid - pozwala na korzystanie z Ripple bez posiadania konta, ponieważ uzyskuje płynność niezbędną do przetworzenia transakcji z lokalnego rynku. Dzięki xRapid banki nie muszą trzymać kryptowaluty na swoim koncie, ponieważ to xRapid dokona niezbędnych przewalutowań w czasie przetwarzania przelewów.

Funkcje XRP

XRP to token, który pomaga w korzystaniu z ekosystemu Ripple, który reprezentuje transfer wartości w sieci. XRP pośredniczy przy wymianie zasobów i pozwala bankom, które uczestniczą w transferach, dokonywania międzynarodowych przelewów pieniężnych bez martwienia się o kursy wymiany. Poza oszczędnością na prowizjach, dodatkowych opłatach i zmiennych kursach, banki nie muszą martwić się o górne limity przelewów i spełnianie wymagań regulacyjnych. 

Ripple nie korzysta z mechanizmu blockchain, zastępując go Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA). Ten algorytm jest aktywowany co kilka sekund i ma zapewnić utrzymanie zgodności i poprawności sieci. W ramach RPCA każdy serwer publikuje listę proponowanych transakcji, a pozostałe serwery porównują je ze swoim aktualnym stanem i sugerowanymi zmianami. Nowa transakcja musi zostać potwierdzona przez 80% węzłów, aby mogła zostać przetworzona. Zatwierdzone transakcje są dodawane do księgi, która następnie jest zamykana i stanowi punkt początkowy dla kolejnych weryfikacji transakcji. 

Transakcje dokonywane przy pomocy XRP są zatwierdzane nie tylko szybciej, ale również taniej niż transakcje Bitcoin. W związku z tym użytkownicy mogą używać XRP podobnie jak każdej innej waluty cyfrowej -  zarówno do transakcji, jak i do inwestowania, a także do wymiany walut. Z pewnością będzie to szybsze i tańsze niż w przypadku tradycyjnych transakcji bankowych lub tych przetwarzanych przez instytucje finansowe.

Zalety Ripple

W ramach sieci Ripple można dokonywać błyskawicznych transakcji, które trwają 4-5 sekund, zamiast kilku dni, w których czasie przetwarzane są transakcje SWIFT lub kilku godzin niezbędnych na zatwierdzenie transakcji Bitcoin. Dużym plusem Ripple jest także niewielki koszt sfinalizowania transakcji. W ramach Ripple można przetwarzać nie tylko transakcje w XRP, ale także w innych kryptowalutach i walutach fiducjarnych. Pewną legitymizacją Ripple jest uznawanie sieci przez międzynarodowe korporacje, krajowe banki i duże instytucje finansowe, które regularnie korzystają z Ripple. Jest to nowość, jeśli chodzi o zastosowanie kryptowalut w zupełnie niezdecentralizowanym świecie.

Wady Ripple

Sceptycy Ripple podkreślają, że XRP odeszło od idei zdecentralizowanych kryptowalut, poddając się w pewnym sensie pod kontrolę korporacji, rządów i banków. Zdecydowanie Ripple jest jedną z najbardziej scentralizowanych kryptowalut na rynku. Ponadto wartość Ripple może się zmieniać ze względu na dużą ilość wstępnie wydobytego XRP. Jeśli duża ilość kryptowaluty zostanie wypuszczona w nieodpowiednim czasie, wpłynie to na cenę jednostki. Ten wątek stanowił zalążek sporu między Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i Ripple.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%