Zamknij
REKLAMA

Bitcoin Gold. Podstawy dla inwestora

11:25, 15.01.2022 | .
Skomentuj Foto: Canva

Bitcoin Gold miał swoją premierę 24 października 2017 roku. Celem, jaki przyświecał jego powstaniu było ponowne zdecentralizowanie bitcoinów. Bitcoin Gold jest obecnie najpopularniejszym tzw. hard forkiem tej kryptowaluty. Ponowne zdecentralizowanie bitcoinów to dość kontrowersyjna inicjatywa, ponieważ celem Bitcoina, od samego powstania kryptowaluty, było pozostanie w pełni zdecentralizowanym. Bitcoin miał nie być wiązany z żadnym rządem, krajem czy bankiem.

W skrócie o hard fork

Hard fork powstaje w momencie, gdy w najnowszej wersji blockchain węzły przestają akceptować starsze wersje łańcucha bloków. Nowa wersja blockchain oraz starsza wersja są wobec siebie rozbieżne. Następuje pewne rozwidlenie w blockchain, a jedna ze ścieżek kieruje się w stronę zaktualizowanego łańcucha bloków, a druga ścieżka pozostaje niezmieniona.

Czy Bitcoin Gold jest odpowiedzią na problemy Bitcoina?

Jednym z problemów, które sygnalizowali między innymi programiści Bitcoina i któremu miał zaradzić Bitcoin Gold, był sam proces wydobycia kryptowaluty. W Bitcoin Gold zastosowano więc nowy algorytm, który miał usprawnić proces kopania kryptowaluty i był on powiązany z proof-of-work Equihash BTG. Sam proces wydobywania bitcoinów jest oczywiście bardzo lukratywny, jednak wymaga zaangażowania coraz większej ilości zasobów, w tym coraz nowocześniejszego sprzętu komputerowego. 

Pojedynczy górnicy, którzy do tej pory wydobywali bitcoiny w domach za pomocą swojego sprzętu, musieliby zainwestować wiele pieniędzy, aby dorównać profesjonalnym systemom komputerowym rozlokowanym na całym świecie. Algorytm Bitcoin Gold zmienił tę zależność, przez co szybkość kopania bitcoinów nie byłaby już więcej uzależniona od specjalistycznego oprogramowania komputerowego. 

Podsumowując, Bitcoin Gold miał pomóc w:

●     dostępności zasobu dla mniejszych górników

●     wydajniejszej i sprawiedliwej dystrybucji bitcoinów

●     zwiększeniu ochrony i przejrzystości całego procesu

●     zwiększeniu anonimowości procesu.

Problem bloków proof-of-work

Bitcoin Gold miał być także remedium na coraz częstsze ataki hakerskie na kryptowaluty, które posługują się proof-of-work. W tym przypadku atakujący mogą nieco łatwiej przejąć kontrolę nad łańcuchem bloków. Mimo to, do tej pory nie udało się uniknąć co najmniej trzech ataków oraz licznych kradzieży z indywidualnych portfeli BTG.

Inne problemy BTG

To nie koniec problemów, z jakimi boryka się Bitcoin Gold. Poza powątpiewaniem w środki bezpieczeństwa stosowane przez Bitcoin Gold, jeden z twórców BTG został oskarżony przez górników o dodanie ukrytej 0,5% prowizji za wydobycie. Jedna z największych giełd kryptowalutowych Coinbase, wyłączyła ze swojej oferty Bitcoin Gold, jako przyczynę podając nieudostępnienie kodu do publicznej wiadomości.

Co czeka Bitcoin Gold?

Plany Bitcoin Gold są dość ambitne. Zgodnie z nimi BTG ma prowadzić badania nad wdrożeniem inteligentnych kontraktów i rozwijać sieć typu fiat-krypto. BTC chce pełniej współpracować z innymi blockchainami. Twórcy Bitcoin Gold planują w niedługim czasie przekroczyć poprzednie rekordy wartości kryptowaluty. Ponadto planowane są prace nad interoperacyjnością z innymi łańcuchami bloków. Zarządzanie ma przejść do modelu zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO), a infrastruktura Bitcoin Gold zupełnie zaktualizowana. 

Warto pamiętać, że poziom cen BTG będzie zależał od przyjęcia kryptowaluty na szerszych rynkach. Analitycy prognozują, że cena Bitcoin Gold może wzrosnąć dłuższej perspektywie, jednak należy mieć na uwadze, że trudno jest dokonywać tak długookresowej analizy w przypadku aktywa tak zmiennego, jak kryptowaluty.

Czym różni się Bitcoin od Bitcoin Gold?

Zespół Immediate Edge przeanalizował różnice między Bitcoin a Bitcoin Gold. Tym, co łączy BTC i BTG jest korzystanie z algorytmu proof-of-work. Z tą różnicą, że Bitcoin Gold, działając według algorytmu Equihash-BTG, nie faworyzuje dużych operacji wydobywczych odbywających się na specjalistycznym sprzęcie.

Jak inwestować w Bitcoin Gold?

Bitcoin Gold jest bardzo niestabilną kryptowalutą, jednak podobnie jak inne waluty cyfrowe, oferuje wiele interesujących możliwości. Bitcoin Gold nie jest dostępny na wielu giełdach i platformach, jednak to znalezienie tej najbardziej zaufanej, z najniższymi opłatami, wydaje się kluczowe, jeśli chodzi o dobrą podstawę inwestowania. W każdym przypadku należy przeznaczyć na inwestycję wyłącznie tę część aktywów, którą w najgorszym przypadku można stracić.

W przypadku inwestowania w taką walutę cyfrową, jak Bitcoin Gold, niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowych analiz. Ta kryptowaluta jest wrażliwa na spekulacje - w momencie, gdy do opinii publicznej dojdą słuchy o tym, że jest potencjalny problem z zabezpieczeniami BTG, cena gwałtownie spadnie.

Inwestowanie w Bitcoin Gold może przybierać różne formy:

●     Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie BTG na giełdach kryptowalutowych lub platformach kryptowalutowych i przelanie swoich zasobów do bezpiecznego portfela. Następnie można przechowywać swoje zasoby przez dłuższy czas, licząc na długoterminowe zyski, lub sprzedawać i kupować BTG w miarę zmiany cen kryptowaluty.

●     BTG można także handlować na podstawie kontraktów na różnice kursowe i spekulować na krótkoterminowych wahaniach cen bez konieczności kupowania prawdziwej monety. Możliwe jest handlowanie zarówno stosunkiem BTG do dolara amerykańskiego, ale także w do bitcoina.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%