Zamknij
REKLAMA

Rękawice robocze - czym się kierować przy ich wyborze?

13:26, 16.11.2021 | materiały partnera

Rękawice robocze stanowią niezbędne wyposażenie przy wykonywaniu szeregu prac. Skutecznie chronią dłonie przed zranieniem oraz pozwalają na bezpieczny kontakt z gorącymi, oraz toksycznymi substancjami. Stosowane są zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w lżejszych pracach, które mogą narazić nasze dłonie na zniszczenie. Rękawice ochronne, aby spełniały swoją funkcję, powinny być przede wszystkim właściwie dobrane. Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Rękawice ochronne — jakie cechy powinny posiadać?

Rękawice robocze dostępne w sklepach mogą znacznie różnic się między sobą. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, będą pełnić odmienne funkcje i można je będzie zastosować w innych warunkach. Często decydujemy się na najtańsze pary. Jeśli jednak wykonujemy w nich regularnie różnego rodzaju prace i nie są one okazjonalnym gadżetem, warto postawić na trwalsze i wykonane z grubszych materiałów. Ma to bym bardziej swoje uzasadnienie, gdy mamy kontakt z ostrymi krawędziami i przedmiotami, które mogą nas zranić. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy rękawice wzmacniane lub rękawice powlekane, które wytrzymają zdecydowanie dłużej niż pojedyncze użycie. 

Rękawice chroniące powinny być też dopasowane pod kątem rozmiaru. Zbyt luźne będą się zsuwać. Nie zapewnią też pewnego chwytu, co może mieć przykre konsekwencje w postaci upuszczenia narzędzi. Za ciasne z kolei mogą powodować otarcia, co będzie zarówno niewygodne, jak i utrudni sprawne działanie.

Rękawice skórzane — czy nadają się do pracy?

Ważny jest też materiał. Dwa najpopularniejsze to nylon i poliester. Rękawice robocze z nich wykonane są przede wszystkim trwałe. Wbrew pozorom popularne są też rękawice skórzane. Nadają się one do pracy w przemyśle ciężkim, spawalnictwie, ale też precyzyjnych działań montażowych, w których liczy się dobry chwyt. Trzecia grupa to rękawice z tworzyw takich jak nitryl, lateks oraz butyl. Zapewniają ochronę przed wodą i chemikaliami. 

W przemyśle ma też zastosowanie odzież robocza o specjalnym przeznaczeniu. Rękawice spawalnicze, czy rękawice powlekane gumą są niezbędne jeśli mają nas chronić w trudnych warunkach. Część modeli może być też wzmacniane skórą, co da nam dodatkowy komfort pracy. 

Do różnego rodzaju działań przydają się też innego rodzaju akcesoria takie jak taśmy do bandowania lub folia do zgrzewania. Planując zakupy, warto przemyśleć, co będzie nam potrzebne i skompletować niezbędny zestaw. Wytrzymałe rękawice, to podstawa, ale warto je uzupełnić o inne elementy. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%