Zamknij

Bielactwo u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie

07:29, 15.07.2021 J.J Aktualizacja: 07:30, 15.07.2021
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Bielactwo to choroba objawiająca się odbarwieniami skóry. Może być nabyte, a także wrodzone. Powstaje w efekcie zaburzenia funkcji melanocytów, czyli komórek, które odpowiadają za wytwarzanie pigmentu w skórze.

Choroba ta wymaga różnicowania z innymi chorobami, takimi jak np. zmiany pozapalne albo łupież pstry. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy bielactwa, a także jak leczyć tę chorobę.

Bielactwo nabyte i wrodzone

Bielactwo u dzieci to przewlekła choroba skórna, która objawia się występowaniem miejscowych białych plam na ciele albo zmniejszeniem intensywności zabarwienia skóry. Niewielka ilość melaniny w skórze sprawia, że staje się ona bardzo jasna. U osób cierpiących tę dolegliwość występuje nie tylko znaczne pojaśnienie skóry, ale też tęczówek i włosów.

Choroba ta występuje w 2 postaciach: wrodzonej (albinizm) oraz nabytej. Pierwszy typ to choroba dziedziczna, uwarunkowana genetycznie. Jej przyczyną jest zaburzenie funkcji enzymów wytwarzających melaninę. Występuje ona już od urodzenia i obejmuje całą skórę dziecka wraz z tęczówkami. Choroba ta jest bardzo rzadka.

Bielactwo nabyte to z kolei choroba, która pojawia się zazwyczaj między 10. a 30. rokiem życia. Przebarwienia zwykle przybierają formę jasnych plam na skórze. Bielactwo nie jest chorobą zakaźną.

Przyczyny bielactwa

Albinizm to choroba uwarunkowana genetycznie. Osoba nią doświadczona nie ma więc żadnego wpływu na jej wystąpienie. Jeśli chodzi natomiast o bielactwo nabyte, to przyczyny tej dolegliwości nie są do końca poznane. Specjaliści podejrzewają wpływ czynników autoimmunologicznych, genetycznych, a także występowanie zaburzeń funkcji melanocytów.

Objawy bielactwa

Do najpowszechniejszych objawów bielactwa nabytego należą bardziej lub mniej rozlane białe plamy na skórze, przebarwione na obwodzie. Cechują się one różną wielkością. Są dobrze odgraniczone, wyraźnie odznaczają się od skóry. Mogą występować na całym ciele. Nierzadko pojawiają się w miejscu urazów czy otarć. Zwykle są symetryczne i zlokalizowane po obu stronach ciała. Dotyczą zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Najczęściej pojawiają się na szyi, twarzy, dłoniach, kończynach, wokół ust i oczu. Nierzadko występują mnogo. Niekiedy powiększają się albo występuje ich nasilenie, np. pod wpływem słońca albo stresu.

Bywa, że chorobie tej towarzyszą inne schorzenia, np. cukrzyca, choroba Leśniewskiego-Crohna, Addisona, łysienie plackowate, choroba tarczycy czy niedokrwistość złośliwa.

Leczenie bielactwa u dzieci

Niestety, obecnie nie ma w pełni satysfakcjonujących i skutecznych sposobów leczenia bielactwa nabytego. Miejscowo można stosować steroidy, pochodne witaminy D czy inhibitory kalcyneuryny. Dobrymi efektami może się też poszczycić fototerapia. Niekiedy konieczne jest wykonanie przeszczepu naskórka.

Jeśli chodzi natomiast o albinizm, to konieczne jest pozostawanie pod stała kontrolą okulisty i dermatologa. Niezbędna jest ochrona skóry przed słońcem poprzez stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

EllaElla

0 0

10 Easy Ways To Figure Out Your Prettiest Pornstars Videos 02:59, 12.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%