Zamknij
REKLAMA

Plan treningowy online — jaki wybrać?

08:04, 10.06.2021 |
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Osoby początkujące, a nawet te bardziej doświadczone miewają problemy z dopasowaniem planu treningowego. Jak dobrać intensywność, obciążenia i na co zwrócić uwagę?

Plany treningowe online stały się bardzo popularne w czasach pandemii, gdy dostęp do siłowni został na długi czas ograniczony. Jest to wygodna forma kontaktu trenerem personalnym, a duży wybór ofert pozwala na znalezienie programu dostosowanego do własnych preferencji. Na co zwrócić uwagę, gdy szukasz wytycznych dla siebie? Przede wszystkim ważny jest Twój cel. Potrzebujesz innej diety, gdy chcesz zwiększyć masę mięśniową, a innej do redukcji tkanki tłuszczowej. Zobacz, jakie jeszcze elementy są ważne.

Kryterium wyboru: liczba dni treningowych

Na wybór metody treningowej ma wpływ wiele zmiennych. Jedną z nich jest ilość czasu, który chcesz lub możesz przeznaczyć na ćwiczenia. Jeśli znajdziesz tylko dwa dni w tygodniu na trening, Twój plan powinien uwzględniać aktywności, które angażują jak najwięcej partii mięśniowych. W takiej sytuacji liczba i rodzaj ćwiczeń będzie bardzo zróżnicowana. To wygodne, zwłaszcza gdy zależy Ci na ogólnej poprawie sylwetki.

Jeśli masz do dyspozycji więcej dni treningowych, możesz skupić się na konkretnych partiach podczas jednej sesji. Wiele osób preferuje 4 dni ćwiczeń. Z kolei 5 i więcej dni to rozwiązanie dla osób, które przygotowują się do startów w zawodach kulturystycznych, siłowych, wytrzymałościowych lub testów sprawnościowych. Duża intensywność ćwiczeń poprawia metabolizm i pozwala zejść do niskiego poziomu tłuszczu.

Czy wiek ma znaczenie przy układaniu planu?

Tak, wiek ma znaczenie na wybór metod treningu. Jeżeli jesteś młodą osobą (np. nastolatkiem) i planujesz zwiększyć muskulaturę, to Twoje ćwiczenia mogą się różnić od tych, które wykonują starsi koledzy. Wynika to z faktu, że część elementów układu kostnego może być jeszcze nieskostniała. Oznacza to, że powinieneś unikać nadmiernego obciążania kręgosłupa, a ciężar powinien znaleźć się w okolicy pasa. Przysiady ze sztangą mogą poczekać. W takiej sytuacji lepiej postawić na wykroki z hantlami.

Jak sprawdzić, czy program treningowy jest skuteczny?

Wiele osób chce natychmiastowych efektów, co zwykle jest nierealne. Niemniej jednak, gdy angażujesz się w ćwiczenia, pilnujesz diety i prowadzisz sportowy tryb życia, to, czy jest sposób, aby sprawdzić skuteczność planu? Zdecydowanie tak. Najlepszym do tego sposobem jest ocena progresji obciążenia używanego podczas ćwiczeń.

Osoba, która ułożyła dla Ciebie plan, z pewnością przeprowadziła wywiad (ankietę), aby poznać bliżej Twój poziom zaawansowania. Na tej podstawie trener dostosował obciążenia, które zwykle są na początku zaniżone do Twoich możliwości. Dzieje się tak, aby ciało mogło przyzwyczaić się do aktywności i było gotowe na progresję dźwiganych ciężarów. Jeśli widzisz postępy, to jeden z sygnałów, że plan treningowy jest skuteczny.

Plany treningowe online to bardzo wygodne rozwiązanie, które dostosujesz do swoich preferencji. Jeśli sam masz problem z ich określeniem, zrobi to za Ciebie trener na podstawie wywiadu. Dostosuje obciążenia i intensywność ćwiczeń do Twoich możliwości. Wszystko po to, abyś widział regularne postępy i zmiany w swoim ciele. W ten sposób osiągniesz wyznaczone cele czyli świetną sylwetkę.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%