Zamknij
REKLAMA

Który rodzaj klawiatury wybrać? Plusy i minusy

13:59, 02.06.2021 | materiały partnera

Klawiatura jest podstawowym elementem zestawu komputerowego. Akcesorium jest niezbędne do pracy, nauki oraz korzystania z Internetu. Do wyboru mamy różne rodzaje klawiatur. Którą z nich warto kupić? Jakie są różnice między nimi? 

Jakie są rodzaje klawiatur?

Klawiatury dzielą się na trzy podstawowe typy: membranowe, nożycowe i mechaniczne. 

Klawiatury membranowe

W modelach membranowych pod klawiszami umieszcza się specjalną membranę, która przenosi uderzenia w poszczególne litery i znaki na płytkę przesyłając sygnał do komputera. Klawisze mają niewielki skok, co sprawia, że pracują bardzo cicho.

Klawiatury mechaniczne

W klawiatur mechanicznych każdy przycisk ma odrębny przełącznik, który umożliwia przesłanie sygnału do komputera. Dzięki temu ten typ klawiatur jest znacznie bardziej precyzyjny, przez co chętnie wybierany przez graczy oraz osoby, które dużo piszą na komputerze. Siła nacisku i wysokość skoku zależy od typu zastosowanych przełączników, dlatego warto sprawdzić przeznaczenie konkretnego modelu. Klawiatura mechaniczna pracuje dość głośno, ale za to cechuje się większą trwałością niż klawiatura membranowa.

Sprawdź ofertę https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-mechaniczne

Klawiatury nożycowe

Klawiatura nożycowa łączy cechy modeli membranowych i mechanicznych. Klawisze są umieszczone na specjalnym stelażu, który jest trwalszy od membrany i cichszy od tradycyjnych przycisków w klawiaturze mechanicznej. 

Klawiatura membranowa a mechaniczna - różnice

Klawiatury membranowe i mechaniczne różnią się nie tylko budową. Przede wszystkim cechuje je zupełnie inna wytrzymałość. Membrana jest przystosowana do krótszej i mniej intensywnej pracy niż przełączniki w klawiaturach mechanicznych. Przeciętnie klawisze w modelach membranowych mogą wykonać od 1 do 5 mln wciśnięć. W klawiaturach mechanicznych możliwe jest wykonanie nawet 80 mln wciśnięć bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. 

Ze względu na różnicę w żywotności obu typów klawiatur, każdy z nich znajduje inne zastosowanie. Modele membranowe są rekomendowane do użytku uniwersalnego, gdy sięga się po komputer głównie w czasie wolnym w celach rozrywkowych. Jeśli potrzeba komputera do pracy lub gier, lepiej wybrać klawiatury mechaniczne.

Klawiatury membranowe są za to cichsze i tańsze od modeli mechanicznych. Jeśli pracuje się w biurze i oczekuje się ciszy, pisanie na klawiaturze mechaniczne okazać się niemożliwe.Hałas związany z uderzaniem w klawisze będzie szczególnie uciążliwy w pomieszczeniach biurowych użytkowanych przez wiele osób. 

Klawiatura membranowa a mechaniczna - podobieństwa

Głównym podobieństwem pomiędzy klawiaturami membranowymi i mechanicznymi jest dostępność modeli przewodowych i bezprzewodowych. W obu grupach znaleźć można modele, które wymagają zasilania za pomocą kabla, jak i urządzenia działające bez używania przewodów. Połączenie z komputerem wymaga jedynie modułu Bluetooth lub użycia odbiornika podłączanego do portu USB.
Zamów nową klawiaturę https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-bezprzewodowe

Klawiatury membranowe i mechaniczne mogą być wyposażone w podświetlenie klawiszy. Jest to szczególnie pożądana cecha, która pozwala na wygodnie korzystanie z nich po zmroku i przy niedostatecznym oświetleniu.

 Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa? Którą wybrać?

Klawiatury przewodowe są rekomendowane użytkownikom, którym zależy na jak największej szybkości sprzętu. Chętnie korzystają z nich gracze. Modele przewodowe cechują się brakiem opóźnień, co ma szczególne znaczenie w przypadku gier zręcznościowych, strzelanek i wyścigów. Minusem klawiatur przewodowych jest ograniczony zasięg sprzętu. Można używać go tylko na biurku, a możliwość ustawienia akcesorium w większej odległości od jednostki centralnej reguluje długość przewodu zasilającego. Ponadto na biurku pojawia się plątanina kabli, która na dłuższą metę może okazać się uciążliwa i utrudniać utrzymanie porządku.

Wybierz klawiaturę dla gracza na https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-dla-graczy

Klawiatury bezprzewodowe są polecane osobom, którym zależy na swobodzie i wysokim komforcie pracy. Akcesorium nie jest ograniczone kablem, a na biurku panuje większy porządek. Minusem modeli bezprzewodowych jest konieczność zajęcia portu USB przez odbiornik klawiatury. Jeśli sprzęt łączy się przez moduł Bluetooth, mogą pojawić się niewielkie opóźnienia lub zakłócenia spowodowane przez podłączenie do komputera innych akcesoriów. W większości przypadków nie będzie to jednak zauważalne.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%