Zamknij

Ustawa hazardowa - czym jest i co musimy o niej wiedzie?

08:44, 06.04.2021 Aktualizacja: 08:44, 06.04.2021
Skomentuj

Oczywiście na samym początku niewiele graczy interesowało się losem prawa dotyczącego gier losowych. Dlatego dzisiaj powiemy Ci, co powinieneś wiedzie, jeśli chcesz grać online w naszym kraju bez łamania prawa! 

Jak uformowała się ustawa hazardowa?

Niedługo po upadku komunizmu w Polsce – w 1992 roku Polska uchwaliła pierwszą ustawę o grach losowych, ale były to tylko pewne zmiany starej ustawy – treść poprawki wprowadziła kilka prostych zmian. Ponieważ jednak sama nowelizacja nie wystarczyła, w 2009 roku uchwalono nowy dokument. Projekt wywołał również wiele zastrzeżeń i kontrowersji (w tym zarzutów o niezgodność z prawem unijnym), dlatego 15 grudnia 2016 r. Przyjęto nowelizację tej ustawy. Po uzyskaniu ostatecznej decyzji 1 kwietnia 2017 roku w Polsce weszła w życie gruntownie zmieniona „Ustawa o grach losowych”.

Co wprowadziła najnowsza ustawa?

Na pewno wprowadziła zmiany mają na celu skuteczniejszą walkę z firmami, które nie płacą podatków. Dopóki jednak firmy te płacą podatki do budżetu państwa, zagraniczni operatorzy gier losowych mogą działać bez przeszkód. Ważna jest również poprawa bezpieczeństwa i wdrażanie rozwiązań ograniczających ryzyko bankructwa osób uzależnionych czy uczestników zakładów. Z drugiej strony ustawodawca zachował również wiele regulacji.

Jak ustawa o grach losowych zmieniła biznesy bukmacherów?

Zgodnie z ustawą o grach losowych bukmacherzy w Polsce mogą świadczyć usługi tylko po uzyskaniu zgody Ministerstwa Finansów. O takie świadczenia mogą ubiegać się tylko firmy spełniające określone wymagania, np. Spółki z odpowiednio wysokim kapitałem zakładowym, które mogą udzielić odpowiednich gwarancji finansowych, czy firmy z siedzibą w Polsce (lub kraje, które utworzą przedstawicielstwo lub oddział w Polsce).

Dodatkowo bukmacherzy online, którzy chcą oferować zakłady w naszym kraju muszą również składać specjalne wnioski i dokumenty związane z planowaną działalnością. Ministerstwo Finansów RP ma maksymalnie 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku. Warto wspomnieć, że Minister Finansów wydał odrębną koncesję, umożliwiającą firmom świadczenie usług w stałych lokalizacjach. Ponadto prawo przewiduje również, że okres ważności wydanej licencji wynosi 6 lat.

Rejestr Domen Zakazanych

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w walce o ograniczenie szarej strefy w branży gier online jest „zakaz rejestracji nazw domen”. Nowa ustawa o grach losowych stanowi, że rejestr jest prowadzony przez Ministra Finansów i jest otwarty dla wszystkich. Rejestr znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów i każdy może sprawdzi, czy dany bukmacher lub inny operator gier nie świadczy tych usług bez zezwolenia.

Rejestracja ta jest szczególnie ważna dla firm telekomunikacyjnych i dostawców usług. Projekt ustawy przewiduje, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do zakazania dostępu do stron zawartych w formularzu w ciągu 48 godzin od pojawienia się nazwy domeny na liście „zabronionych”. Z drugiej strony usługodawca musi zakończyć współpracę z właścicielem serwisu w terminie 30 dni od zarejestrowania nazwy domeny. Z drugiej strony, jeśli gracz ma wątpliwości, czy dany buk jest legalny w Polsce, może również skorzystać z tego rejestru.

Ustawa o grach losowych a gracze

Niezależnie od tego, czy dana legalna firma bukmacherska zezwala na gry losowe online, możesz grać tylko w gry u bukmacherów powyżej 18 roku życia. Zgodnie z ustawą o grach hazardowych osoby poniżej 18 roku życia nie mogą nawet odwiedzać witryn z zakładami sportowymi ani uzyskiwać dostępu do gier online. Bukmacherzy muszą również poinformować graczy, że mogą korzystać z ich usług tylko wtedy, gdy mają ukończone 18 lat. W przypadku zakładów sportowych w stałej lokalizacji w Polsce, w przypadku wątpliwości co do wieku gracza, obsługa sklepu ma prawo zażądać dowodu osobistego w celu weryfikacji, że gracz ma wymagane 18 lat.

Z drugiej strony organizatorzy gier online muszą opracować procedurę weryfikacji wieku graczy, w tym procedury rejestracji indywidualnych kont graczy. Rejestracja konta jest warunkiem wstępnym obstawiania zakładów, więc jeśli nie masz osobnego konta u buka, nie możesz stawiać zakładów. Kluczowym elementem rejestracji konta gracza jest przesłanie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu, na podstawie której bukmacher może potwierdzić wiek gracza.

Czy czeka nas kolejna nowelizacja przepisów?

Tak naprawdę wcale się na to nie zapowiada. Co prawda pojawiają się głosy, które mówią, że przepisy powinny się zmieni, choć z drugiej strony opinia publiczna na pewno na to nie zezwoli, z racji tego że od lat zakłady, karty czy nawet ruletki nie cieszyły się dobrą opinią – a jak wiadomo, jak ktoś nie ma poparcia publicznego, to jest bardzo mała szansa na to, że cokolwiek się zmieni w tej kwestii. Z tego powodu też możemy spokojnie założy, że są niewielkie szanse na to, że w tej materii prawo zostanie w jakikolwiek sposób zmienione.

Materiał zlecony

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%