Zamknij
REKLAMA

Jak wzmocnić zasięg Wi-Fi?

11:36, 31.03.2021 |
Skomentuj

W XXI wieku Internet jest niezbędny. Nie tylko zapewnia rozrywkę, lecz także jest konieczny do pracy, odrabiania zadań domowych, wyszukiwania informacji, załatwiania spraw urzędowych i innych. Tak szerokie zastosowanie Internetu w życiu codziennym sprawia, że zależy nam na stabilności i szybkości połączenia. Jeśli w tym zakresie występują problemy, to warto zastanowić się, jak wzmocnić zasięg Wi-Fi. To zadanie nie jest trudne, a skutecznych sposobów na zwiększenie sygnału Wi-Fi nie brakuje. Co można zrobić?

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Problemy z sygnałem wifi mogą pojawić się zarówno jeśli posiada się światłowód, jaki Internet mobilny.Słaby sygnał routera wifi wcale nie musi wynikać z problemów z urządzeniem, jego awarii czy niedostosowania do współczesnych standardów. Najczęściej sygnał wifi zakłócany jest przez przeszkody znajdujące się w mieszkaniu. Fale radiowe tłumione mogą być przed:

 • zbrojenia znajdujące się w ścianach,
 • metalowe elementy budowlane, 
 • piony wodne i kanalizacyjne, 
 • beton,
 • cegła, 
 • szkło.

Sygnał wifi tłumić mogą też (choć w mniejszym stopniu) elementy drewniane, płyty drewnopochodne, karton-gips, tworzywa sztuczne. Im większa, grubsza przeszkoda, tym słabszy sygnał wifi. Negatywnie na fale radiowe wpływają też sprzęty elektroniczne i elektryczne, głównie te korzystające z częstotliwości 2,4 lub 5 GHz, czyli tej samej co routery. Na takiej częstotliwości działają m.in. kuchenki mikrofalowe, dekodery TV, głośniki, sprzęt hi-fi, aparaty fotograficzne, odtwarzacze multimedialne i inne sprzęty bezprzewodowe.

Zakłócenia sygnału wifi  powodują nie tylko przeszkody, ale też inne sieci internetowe. Osłabiają one nawzajem swój sygnał, a w skrajnych przypadkach mogą nawet sprawić, że jedna z sieci nie będzie widoczna. To, dlatego przy ustawianiu routera tak ważne jest dobranie odpowiedniego kanału transmisji danych.

Gdzie ustawić router w domu?

Zanim zacznie szukać się odpowiedzi na pytanie, jak wzmocnić zasięg wifi, warto sprawdzić, czy urządzenie stoi w odpowiednim miejscu. Za najlepszą lokalizację dla sprzętu wskazuje się centrum mieszkania ewentualnie pobliże miejsca, w którym często korzysta się z sieci. Ważne jest również, aby router ustawić na wysokości 1-1,5 metra. Urządzenie nie powinno stać na podłodze, w zamkniętej szafie – ustawić można je natomiast w otwartej szafce.

Jak poprawić zasięg wifi w domu?

Bardzo często jakość sygnału poprawia się, jeśli router ustawi się zgodnie z powyższymi wskazówkami. Może się jednak zdarzyć, że zmiana położenia urządzenia nie pomoże i sygnał wifi nadal jest zakłócany, a przez to internet domowy bez limitu od UPC nie będzie dostępny w pełnej mocy. Czy to oznacza, że trzeba wymienić router lub zmienić operatora? Niekoniecznie. Zanim podejmie się drastyczne działania warto wypróbować proste sposoby na poprawę sygnału wifi. Stanowią je:

 • sprawdzenie ustawienia anteny w routerze – anteny są tymi elementami, które przesyłają sygnał na boki; jeśli z routera korzysta się w mieszkaniu lub domu parterowym, wystarczy jedna antena – powinna ona zapewnić optymalny sygnał; w domach piętrowych konieczne jest umieszczenie w routerze 2 anten – jednej pionowo, drugiej poziomo; dzięki temu będzie on przesyłał sygnał góra-dół; w przypadku, gdy to nie zadziała, sprzęt należy umieścić tuż przy suficie;
 • zmiana częstotliwości na 5 GHz – większość ruterów automatycznie ustawione są na pracę w częstotliwości 2,4 GHZ; powoduje to, że ich praca zakłócana jest przez domowe urządzenia takie jak małe AGD, zdalnie sterowane zabawki, elektroniczne nianie, konsole, urządzenia biurowe, a także inne sieci wifi; aby więc wzmocnić sygnał routera, wystarczy zmienić jego częstotliwości na 5 GHz; jest ona znacznie mniej obciążona, a przez to sygnał będzie mniej zakłócany;
 • zmiana kanału transmisji – urządzenie zazwyczaj sam automatycznie wybiera jeden z kanałów transmisji; może się jednak zdarzyć, że kanał ten będzie obciążony innymi sieciami, co prowadzi do zakłóceń; w takiej sytuacji kanał należy zmienić ręcznie, ustawiając na inny mniej oblegany;
 • podkręcenie mocy routera – nie wszystkie routery automatycznie ustawione są na maksymalną moc działania; jeśli sygnał wifi jest słaby, to warto sprawdzić, czy moc da się podwyższyć samodzielnie; taką opcję proponuje wiele urządzeń; dla sprzętów działających przy częstotliwości 2,4 GHz maksymalna moc wynosi 100 mW; opcje zmiany zazwyczaj znajdują się w zaawansowanych ustawieniach w panelu administracyjnym;
 • wymień kartę sieciową – nie zawsze problemy z zasięgiem wifiwynikają z problemów z routerem; ich przyczyną jest też uszkodzona karta sieciowa będąca odbiornikiem sygnału; w przypadku jej awarii należy ją wymienić na nową lub zdecydować się na zewnętrzną kartę sieciową, którą podłącza się USB do wybranego sprzętu.

Poprawienie sygnału wifi wzmacniaczem

Jeśli wszystkie bezpłatne sposoby na poprawę sygnału wifi zawiodą, warto pomyśleć o zakupie repeatera. Pod tą nazwą kryje się wzmacniacz sygnału. Urządzenie to odbiera sygnał od routera, a następnie regeneruje go i zmienia, podając dalej w lepszej jakości. Wzmacniacz należy stawiać między routerem a urządzeniem, które ma odbierać sygnał wifi. 

Alternatywą dla wzmacniacza są personalne access pointy, czyli tzw. punkty dostępowe. Przypominają one router i umożliwiają bezprzewodową łączność. Wykorzystuje się je do tworzenia sieci lokalnej na większej powierzchni np. w kilkupiętrowym domu. Access Pointy wkłada się do gniazda, dzięki czemu mogą one działać.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
0%