Zamknij

Czy warto oddać stary obraz do naprawy?

15:42, 26.02.2021 Aktualizacja: 15:43, 26.02.2021
Skomentuj

Obrazy niejednokrotnie są piękną ozdobą naszego mieszkania. Niestety, wraz z upływającym czasem zdarza się, że niszczeją i zamiast cieszyć oko – szpecą ściany w mieszkaniu. Co możemy zrobić w takim wypadku? Czy warto oddać stary obraz do naprawy?

Dlaczego stare obrazy niszczeją?

Wpływ na kondycję obrazu mają przede wszystkim warunki, w jakich się on znajduje. W przeciwieństwie do warunków muzealnych, w domu obrazy narażone są na kurz, wilgoć, pleśń, dym papierosowy, uszkodzenia mechaniczne, intensywne światło słoneczne czy różnego rodzaju owady. Choć na te czynniki mamy bezpośredni wpływ, nie zawsze da się przed nimi uchronić obraz w warunkach domowych.

Co więcej, ze starymi obrazami często wiąże się długa, niełatwa historia. Nierzadko były one przenoszone z miejsca na miejsce, trzymane na strychu czy przetrzymywane w ciężkich warunkach. To negatywnie wpłynęło na stan obrazu oraz ramy, przyczyniając się do łuszczenia farby, zawilgocenia drewna czy wielu innych uszkodzeń.

Na czym polega czyszczenie i naprawa uszkodzonego obrazu?

Aby móc przywrócić blask starym dziełom, zwykle konieczne jest profesjonalne czyszczenie oraz naprawa uszkodzonych obrazów. Chcąc mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską, powinniśmy zwrócić się do specjalistów, którzy profesjonalnie zajmują się naprawą dzieł sztuki.

Pierwszym krokiem przy czyszczeniu i reparacji obrazów jest oddzielenie obrazu od ramy, by poddać te elementy osobnym pracom konserwatorskim. Jeśli rama nie nadaje się do renowacji (np. z powodu wybrzuszeń czy pleśni), dobrze jest zwrócić się do specjalistycznego punktu, by stworzył nową ramę bazującą na wyglądzie starej.

Następnie z obrazu usuwany jest kurz z użyciem specjalnej miotełki lub ścierki, po czym rozpoczyna się proces czyszczenia z użyciem specjalistycznych środków dedykowanych obrazom olejnym. Całość powinna być przeprowadzona możliwie na sucho, ze względu na ryzyko trwałego uszkodzenia dzieła. Należy także sprawdzić, czy w obrazie nie znajdują się pęknięcia lub mechaniczne uszkodzenia – wówczas korzystanie z jakichkolwiek mokrych środków może być znacznie utrudnione i konieczne jest zwrócenie się do konserwatora w celu zabezpieczenia uszkodzeń.

Dalsza renowacja polega na usunięciu złuszczonej farby, a następnie odnowieniu dzieła w taki sposób, by przywrócić mu dawny wygląd. Tę pracę należy zdecydowanie przeznaczyć specjalistom, ponieważ każdy błędny ruch pędzla może powodować trwałe uszkodzenie obrazu i utratę wartości.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%