Zamknij
REKLAMA

Jakie rodzaje cukrzycy mogą występować u kobiet w ciąży?

14:54, 11.02.2021 | J.J
Skomentuj

Cukrzyca to niestety stosunkowo częste powikłanie u kobiet, które są w ciąży. Uznaje się, że cukrzyca pojawia się u około 4-7% kobiet w tym stanie. Jakie rodzaje cukrzycy mogą występować w ciąży? Jak leczyć takie schorzenie? Podpowiadamy.

Czym jest cukrzyca w ciąży?

Cukrzyca ciążowa polega na nietolerancji węglowodanów i występuje u tych kobiet, które wcześniej miały prawidłowy poziom glukozy we krwi, a więc nie leczyły się na cukrzycę. Niestety choroba ta jest wynikiem zaburzeń w zakresie gospodarki hormonalnej i może mieć poważne konsekwencje. Niestety nierozpoznana cukrzyca ciążowa może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także do upośledzenia czynności serca u dziecka. Należy zaznaczyć, że ryzyko cukrzycy ciążowej związane jest między innymi z wiekiem matki, ponieważ po 40 roku życia choroba ta dotyka ponad 10% kobiet. 

Rodzaje cukrzycy w ciąży

Można wyróżnić kilka rodzajów cukrzycy w ciąży:

  • Cukrzyca ciążowa, która pojawia się u tych pacjentek, które wcześniej nie cierpiały na cukrzycę i związana jest ze sporymi możliwościami leczenia. Ten typ cukrzycy ustępuje po porodzie.
  • Cukrzyca przedciążowa, a więc taka choroba, która występuje już przed ciążą, a więc kobieta leczy się na nią.
  • Cukrzyca w ciąży, która zostaje dopiero wtedy wykryta. Chodzi tutaj o pacjentki, które wcześniej nie miały świadomości tego, że chorują na cukrzycę i nie przyjmowały żadnych leków. 

Należy zaznaczyć, że w ciąży wielokrotnie wykonuje się badania krwi i sprawdza poziom glukozy. Właśnie dlatego kobiety w tym okresie są bardzo dobrze przebadane i można rozpoznać u nich wiele chorób, w tym także nieleczoną wcześniej cukrzycę lub cukrzycę ciążową. Należy zaznaczyć, że kobiety mogą odczuwać objawy wskazujące na to zaburzenie i wtedy też powinny skontaktować się ze swoim lekarzem. Do najważniejszych symptomów cukrzycy ciążowej można zakwalifikować zawroty głowy, omdlenia, silne pragnienie. Wiele kobiet nie odczuwa jednak żadnych objawów, dlatego między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się test doustny, sprawdzający poziom glukozy we krwi. 

Cukrzyca ciążowa - przyczyny

Cukrzyca ciążowa częściej pojawia się u kobiet, które mają nadwagę lub są otyłe, są po 35 roku życia, a także chorują na nadciśnienie tętnicze oraz na zespół policystycznych jajników. Kobiety takie powinny zdecydować się na kontrolowanie poziomu cukru glukometrem. Dodatkowo przydany jest Pulsoksymetr napalcowy, który pozwala na stwierdzenie, czy nie zwiększa się nadmiernie tętno w ciąży. 

Leczenie cukrzycy ciążowej 

W przypadku cukrzycy ciążowej możliwe jest leczenie. Przede wszystkim kobieta musi stosować się do zaleceń, a więc stosować odpowiednią dietę. Ciężarna musi unikać słodkich przekąsek, tłustego mięsa, niektórych owoców, a także białego pieczywa i tłustego mleka. Dodatkowo spore znaczenie ma odpowiednia regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, a więc pływanie, spacerowanie, nordic walking. Leki na cukrzycę z kolei przeznaczone są dla tych kobiet, które cierpią na cukrzycę 1 lub 2 typu. Dodatkowo u około 30% ciężarnych konieczne jest leczenie insuliną. Należy zaznaczyć, że u ciężarnych kobiet najczęściej występuje cukrzyca ciążowa, natomiast czasami po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie leczenia po porodzie, ponieważ poziom glukozy wcale nie spada. 

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%