Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę, wybierając dysk zewnętrzny?

12:14, 22.01.2021 | materiały partnera

Technologiczny postęp spowodował, że na przechowywanie wszelkich danych potrzebujemy coraz więcej wirtualnego miejsca. Zdjęć zwykle nie przechowujemy już w albumach, ważne dokumenty nie lądują w segregatorach, a większość projektów wykonujemy za pomocą specjalnych programów i aplikacji. Dlatego właśnie zakup przenośnego dysku zewnętrznego to dobra decyzja. Na co jednak zwracać uwagę, decydując się na kupno tego komponentu?

Zalety dysków zewnętrznych

Aktualnie wszystkie ważne dla nas dane – zdjęcia, dokumenty, projekty czy pliki firmowe – przechowujemy w pamięci naszego komputera. Istnieje jednak ryzyko awarii sprzętu, a co za tym idzie – utraty plików. W takiej właśnie sytuacji doskonale sprawdzają się dyski zewnętrzne, które są doskonałym miejscem do tworzenia i przechowywania kopii zapasowych. 

Dyski zewnętrzne są także doskonałym rozwiązaniem dla fanów gier komputerowych, dla których duża ilość miejsca jest szczególnie ważna. 

Dysk SSD czy HDD?

Decydując się na zakup dysku zewnętrznego, na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj dysku – SSD czy HDD – będzie dla nas bardziej odpowiedni. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy z nich posiada bowiem zarówno swoje wady, jak i zalety. 

Największą zaletą dysków HDD jest zapewne niemal nieograniczona ilość miejsca na przechowywanie danych. Na rynku znaleźć można takie dyski o pojemności 1, 2, 4 a nawet 20TB. Zbudowane są one jednak z wielu ruchomych elementów, przez co są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ich działanie jest także nieco wolniejsze, za to cena stosunkowo niższa. 

Trochę więcej trzeba zapłacić za dysk SSD, który z kolei jest dużo szybszy, a także bezpieczniejszy i odporny na wstrząsy oraz uszkodzenia. Jego pojemność, w porównaniu z dyskiem HDD, jest jednak mniejsza. 

W pierwszej kolejności należy więc zastanowić się, w jakim celu będziemy wykorzystywać dysk zewnętrzny i na czym najbardziej nam zależy. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych rzeczy dysku zewnętrznego jest jego interfejs, czyli sposób, w jaki łączy się on z komputerem czy konsolą. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest USB 3.0, które gwarantuje stosunkowo szybki przesył danych. Z nowocześniejszych rozwiązań warto postawić na USB 3.0 typu C lub Thunderbolt. Dostępne są także dyski zewnętrzne, które łączą się z komputerem bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi. 

Kupując przenośny dysk zewnętrzny należy zwrócić uwagę na to, aby jego interfejs był kompatybilny z naszym komputerem czy konsolą. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%