Zamknij
REKLAMA

5 pomysłów na wykończenie ścian w mieszkaniu

12:00, 28.12.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Remont mieszkania oraz wykańczanie ścian przeważnie kojarzą się nam z malowaniem farbami. Choć jest ich wiele, nie są jedynym rozwiązaniem. W rzeczywistości istnieje wiele innych sposobów wykańczania ścian, które są nowoczesne, oryginalne i potrafią zaskakiwać. W tym tekście przedstawiamy pięć ciekawych sposobów wykończenia ścian w mieszkaniu, które z pewnością sprawią, że wnętrze nie będzie nudne, tuzinkowe, a samo mieszkanie stanie się nowoczesne oraz oryginalne.

Fototapeta 3D

Pierwszym pomysłem na wykończenie ścian w mieszkaniu jest fototapeta 3D. Jest to tapeta, którą nakleja się na całej powierzchni jednej ściany. Może być wykonana z różnych materiałów i być różnych rozmiarów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do danego pomieszczenia. Jej głównym atutem jest grafika 3D. Przestrzenny obraz na tapecie przedstawia daną scenę np. plażę i morze czy alejkę w lesie. Fototapeta sprawia wrażenie głębi, które potęguje sam przedstawiony pejzaż. Wchodząc do pomieszczenia lub budząc się w nim mamy wrażenie, iż z pokoju można “wejść” na pole lawendowe czy na plażę. Tapety takie dostępne są w wielu sklepach — najczęściej internetowych z akcesoriami do domu. Istnieje też wiele firm, które specjalizują się tylko w tej kategorii i oferują bardzo dużo fototapet - m.in. sklep FOTEKS, oferujący wydruki z bazy 40 mln zdjęć. W sklepie możemy zamówić konkretne wielkości fototapet. Ich cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od materiału wykonania, grafiki czy wielkości. Sam montaż przebiega podobnie jak przy tradycyjnych tapetach wzorkowanych — choć czasami możemy również natrafić na tapety samoprzylepne.

Panele 3D

Drugim ciekawym rozwiązaniem wykończenia ścian w naszym mieszkaniu są panele 3D. O ile tapety 3D nie dziwią już aż tak bardzo, o tyle panele 3D nadal są pewnego rodzaju nowością. Są to panele o wielkości przeważnie kilkudziesięciu centymetrów, które naklejamy na ścianę niczym np. boazerie. Panele 3D są wypukłe i odróżniają się wypukłością w różnych częściach panelu o kilka centymetrów — tak jak płaskorzeźby. Panele dostępne są w różnych kolorach, fakturach, wielkościach czy w różnych opcjach materiałowych. Panele 3D mogą być również takie same lub połączone odpowiednio tworzyć nieregularny wzór. Panele mogą tworzyć zatem abstrakcyjne wzory lub imitacje drewnianej starej ściany. Możemy również dobierać panele do odpowiednich aranżacji mieszkania. Ich cena jest podobna do ceny paneli podłogowych, a sam asortyment ma szeroki przekrój. Idealnie sprawdzają się przy stylach minimalistycznych, nie burząc harmoniii, a jednocześnie wprowadzając pewne urozmaicenie. Drewniane panele 3D doskonale sprawdzą się w zestawieniu drewnianymi podłogami i meblami, jeśli zależy nam na ekologicznej aranżacji wnętrza.

Beton strukturalny

Kolejnym i niecodziennym sposobem na wykończenie ściany może być zastosowanie betonu strukturalnego. Pod takim rozwiązaniem kryje się stworzenie betonowej ściany, która będzie miała konkretną fakturę. Beton może mieć drobne nieregularnie rozmieszczone dziurki, paski, przetarcia itp. Opcji tego typu rozwiązania jest bardzo dużo. Sam beton strukturalny wygląda estetycznie i w niczym nie przypomina niewykończonego mieszkania — a wręcz przeciwnie nadaje mu nowoczesnego charakteru. Istnieją dwa rozwiązania tworzenia ściany z betonu strukturalnego. Pierwszą opcją jest zastosowanie płynnego betonu i stworzenie w nim nieregularnych wzorów podczas zasychania np. specjalnymi przyrządami czy formami odciskowymi. Rozwiązanie to jest zalecane szczególnie przy wykańczaniu wnętrza “od 0”, jeśli takie wykończenie ścian nie zagraża np. salonowi czy gotowemu pomieszczeniu. Drugim sposobem sworznia ściany z betonu strukturalnego jest zakup gotowych, kilkudziesięciocentymetrowych płyt. Są one dostępne w sklepach budowlanych czy marketach. Po zakupie wystarczy zamontować betonowe panele i stworzyć całą oryginalną ścianę.

Drewno

Przedostatnim rozwiązaniem w naszym zestawieniu jest drewniane wykończenie ścian. Zdecydowanie mając na myśli drewno przy wykańczaniu mieszkania, wiążemy je z podłogami, panelami czy klepkami. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pozwalają wykonać całą ścianę w drewnie. Obecnie na rynku istnieje sporo paneli drewnianych oraz elementów o nieregularnym kształcie. Do paneli ściennych drewnianych zaliczyć można po prostu proste panele, kwadratowe płyty drewniane, małe kilkunastocentymetrowe kwadraciki czy sześciany tworzące wzory niczym przerysowane z piłki. Używając różnych odcieni czy rodzajów drewna, można w ten sposób zaaranżować jedną lub nawet dwie, czy trzy ściany. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju stylach i aranżacjach. Bardzo ciekawie wygląda również pomieszczenie z drewnianą podłogą i ścianami wzbogacone zielonymi roślinami.

Rysunek na ścianie

Ostatnią propozycją ciekawego wykończenia ściany jest... rysunek na niej. Z pewnością każdy jako dziecko próbował malować na ścianie, choć nie zawsze kończyło się to sukcesem. Obecnie mając przed sobą białą ścianę i nie mając pomysłu na jej wykończenie po prostu możemy użyć jej jako płótna. Inspiracji i rodzajów malunków może być kilka. Pierwszym są proste szablony i wzory, które możemy zakupić samodzielnie w sklepie. Możemy też zakupić gotowe grafiki, które naklejamy oraz odrywamy czy po prostu pozostawiamy na ścianie. Jeśli mamy pewne uzdolnienia malarskie możemy pokusić się też o użycie bardziej zaawansowanych szablonów np. drzewa wiśni, które będzie łączyło w sobie czarny pień, czerwone i białe kwiaty oraz zielone elementy.

Jeśli zależy nam jednak na najlepszym efekcie, na rynku wielu grafików oraz malarzy — artystów oferuje wykonanie takiej usługi. Korzystając z tego rozwiązania, możemy praktycznie bez ograniczeń wybierać spośród wielu rysunków, a nawet dzieł. W tej opcji tylko od nas zależy, co zlecimy do malowania i czy będzie to zwykła prosta grafika, czy może np. obraz na ścianie. Bardzo ciekawym sposobem na wykończenie ściany w ten sposób może być stworzenie muralu lub subtelnego graffiti. Efektownie prezentują się też żartobliwe scenki, hasła czy dłuższe sentencje. Nawet biała ściana ozdobiona w ten sposób nabiera swojego indywidualnego charakteru oraz staje się niepowtarzalna.

Aranżacje użyte w artykule pochodzą ze strony Foteks.pl

Artykuł sponsorowany

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA