Rolnictwo to jedna z dziedzin, w których warunki meteorologiczne odgrywają nadrzędną rolę. Pogoda ma wpływ nie tylko na terminy prac polowych i zabiegów agrotechnicznych, ale również jakość i obfitość zbiorów. Zmienne warunki pogodowe w ostatnich latach stanowią spore wyzwanie dla rolników. Precyzyjny monitoring pogody może być niezwykle przydatny do optymalizacji prac w gospodarstwie.
Mimo postępującej automatyzacji i mechanizacji produkcja rolna wciąż pozostaje ściśle uzależniona od pogody. By zaplanować optymalne terminy siewu, żniw, zbiorów czy też nawożenia i oprysków, rolnicy muszą śledzić bieżące prognozy pogody. W monitorowaniu warunków meteorologicznych w gospodarstwie pomóc mogą narzędzia takie jak np. https://agronomist.pl/narzedzia/pogoda-dla-twojego-gospodarstwa. Dostarczają one informacji na temat m.in. wielkości opadów, siły wiatru, temperatury i wilgotności gleby czy też prognozowanych przymrozków.
Precyzyjne prognozy pogody dla obszarów uprawnych oraz spersonalizowane alerty pogodowe pozwalają rolnikom lepiej zaplanować prace, uchronić rośliny uprawne przed zniszczeniem, zwiększyć plonowanie czy też poprawić jakość zbiorów. Są one dużo bardziej szczegółowe od prognoz dla miast lub województw. Co więcej, dostarczają dodatkowych informacji o pogodzie szczególnie przydatnych dla rolników.
Przy planowaniu pracy na polach rolnicy muszą brać pod uwagę m.in. prognozowane temperatury i opady deszczu czy siłę wiatru. Intensywne opady deszczu i zbyt wysoka wilgotność gleby mogą utrudniać wjazd maszyn na pola. Z kolei silny wiatr często uniemożliwia równomierny siew nasion czy też precyzyjne wykonywanie oprysków.
Wybór optymalnego terminu nawożenia powinien być powiązany z prognozowanymi opadami — często deszcz jest niezbędny po nawożeniu, by nawóz mógł przeniknąć w głąb profilu glebowego. Wysokie temperatury mają natomiast decydujący wpływ na komfort rolników — upały mogą utrudniać prowadzenie prac polowych czy też powodować problemy z działaniem maszyn.
Monitorowanie warunków pogodowych jest niezbędne dla uzyskania obfitych plonów o dobrej jakości. Susza i przymrozki w okresie siewu mogą opóźnić kiełkowanie roślin lub uszkodzić delikatne młode siewki. Z kolei niedobór opadów i wysokie temperatury w okresie dojrzewania roślin mogą przyczynić się do obniżenia plonów. Na wielkość zbiorów zbóż największy wpływ mają opady wiosenne, natomiast roślin okopowych — letnie. Szczególnie niebezpieczne dla roślin uprawnych są ekstremalne warunki pogodowe (np. burze i gradobicia), które często powodują zniszczenie lub poważne uszkodzenie plonów.
Bibliografia:
1. Błoński J., Błażejczyk K., Globalne zmiany klimatu i ich wpływ na światowe rolnictwo [w:] Wpływ procesu globalizacji na rozwój rolnictwa na świecie (red. G. Dybowski), IERiGŻ-PIB, Warszawa 2005. Program Wieloletni 2005-2009, nr 17.
2. Kozaczuk U. (oprac.), Adaptacja rolnictwa do zmian klimatycznych, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Przyłapani na gorącym uczynku w Śremie. Osiedlowe kamer
Niemcy podrzucają nielegalnych emigrantów afery nie ma, Polak ciuchy do innego miasta, afera łotergeyt. Dykta i kamieni kupa.
Yuha
21:06, 2025-07-20
Spektakularny awans! Po zaledwie ośmiu miesiącach...
Ludzie weźcie się za pracę a nie tylko krytykujecie.
On
20:09, 2025-07-20
Stało się! Ministerstwo zrywa umowę na rozbudowę ZOL-u
Zdumiewająca wypowiedź Dyrektor Szpitala; jedna z twarzy reorganizacji i zmian w Szpitalu - żenada.
NEO
18:21, 2025-07-20
Gostyńskie szkoły bez smartfonów? To niewykluczone...
Mnie to śmieszy że dorośli jeszcze się zastanawiają czy podjąć taką decyzję. Doskonale wiedzą jakie to szkodliwe, że to oni powinni pomagać tym młodym ludziom (dzieciakom) a tu jeszcze wielkie rozważania,i przemyślenia. Na rodziców nie ma co liczyć bo oni kupują dzieciom coraz lepsze modele . Zapewniają że kochają swoje bąbelki a tak właściwie bardzo ich krzywdzą.
KH...
17:51, 2025-07-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz