Dla wielu par starania o dziecko to cicha walka, trwająca latami. Szacuje się, że z niepłodnością zmaga się nawet co piąta para w Polsce. Dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro coraz więcej par może wreszcie spełnić marzenie o dziecku. Jak działa refundacja i kto może z niej skorzystać? O szczegółach opowiada Klinika Bocian w Poznaniu – ośrodek wspomaganej prokreacji, jeden z realizatorów rządowego programu.
Realizatorzy programu zostali wyłonieni w drodze konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Jednym z nich jest Klinika Bocian, posiadająca swoje placówki w różnych regionach Polski. Zgłaszają się do nich zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i mniejszych miejscowości, czy nawet wsi. W Klinikach Bocian, realizujących refundację in vitro (Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa) przez pierwsze miesiące funkcjonowania programu – od 1 czerwca do końca 2024 roku - potwierdzono ponad 1800 ciąż. Liczba zakwalifikowanych par stale się zwiększa, bowiem kolejne osoby rozpoczynają przygotowania do procedur lub są w trakcie kwalifikacji, a nowi pacjenci mogą zgłaszać się na pierwsze wizyty.
Refundacja in vitro szansą na rodzicielstwo Refundacja in vitro pokrywa pełne koszty procedur związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym. W ramach programu finansowane są m.in.: zapłodnienie pozaustrojowe, kriokonserwacja zarodków oraz zabiegi z wykorzystaniem dawstwa gamet i zarodków. Liczba refundowanych cykli zależy od rodzaju procedury. Możliwe jest wykonanie u pary do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu:
Dodatkowo, osoby dotknięte chorobą nowotworową mogą zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość, zamrażając komórki jajowe lub nasienie.
Skorzystanie z programu nie jest trudne. Aby zakwalifikować się do ministerialnego programu refundacji in vitro należy spełnić kilka podstawowych kryteriów (łącznie). Program dotyczy związków małżeńskich oraz par będących we wspólnym pożyciu, które mają potwierdzoną bezwzględną niepłodność lub przez rok, bezskutecznie starały się o dziecko i podjęły z tego powodu leczenie. Konieczne jest również posiadanie ubezpieczenia w ramach powszechnego systemu zdrowotnego. Refundacja wspiera także pary z zamrożonymi wcześniej zarodkami oraz osoby cierpiące na niepłodność wtórną, czyli osoby posiadające już dzieci. Kolejnym istotnym aspektem jest wiek partnerów. Z programu mogą skorzystać kobiety do 42. roku życia (przy procedurach z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia) lub do 45. roku życia (przy dawstwie zarodków i oocytów). Mężczyźni mogą natomiast uczestniczyć w programie do 55. roku życia.
Klinika Bocian w Poznaniu to jeden z ośrodków zajmujących się kwalifikacją i leczeniem par w ramach refundacji in vitro, w województwie wielkopolskim. Placówka mieści się przy ul. Dąbrowskiego 77a. Osoby zainteresowane programem refundacji w tym ośrodku – mogą zadzwonić pod numer tel. +48 61 635 00 55 lub odwiedzić placówkę osobiście.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz