Zamknij

Jak wybrać trwałe i funkcjonalne meble ogrodowe? Czym się kierować?

12:46, 22.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:47, 22.04.2024
materiał partnera materiał partnera

Deszcz, śnieg i słońce to czynniki pogodowe, z którymi musi sobie poradzić każdy mebel ogrodowy. Właśnie dlatego tak wielkie znaczenie ma trwałość tego typu sprzętów. Na szczęście ich producentom udaje się spełniać oczekiwania klientów. Dzięki nowoczesnym materiałom i rozwiązaniom wyposażenie może stać się prawdziwą ozdobą prywatnego kawałka zieleni.

Gdzie sprawdzą się drewniane meble ogrodowe?

Jednym z materiałów, z których wykonuje się meble ogrodowe, jest drewno. Jego walorów wizualnych nie sposób nie docenić, ale niestety nie wszędzie się sprawdzą. Naturalny surowiec cechuje się podatnością na uszkodzenia. Deszcz, śnieg i promieniowanie UV może prowadzić do odkształceń, a nawet butwienia.

Wybór drewnianych sprzętów będzie dobry, gdy staną one pod zadaszeniem. Te wykonane z tego materiału posłużą przez lata jako wyposażenie np. altany. Natomiast z tymi na tarasie może być różnie. Najlepiej, żeby markiza miała czujnik, dzięki któremu rozłoży się po wykryciu deszczu. W ten sposób uda się wyeliminować ryzyko zamoknięcia drewnianych mebli pod nieobecność domowników.

Polywood – meble ogrodowe jak wykonane z drewna

Osoby, które nie mają zadaszonej altany bądź tarasu, nie muszą iść na kompromisy. Efektowne, a do tego praktyczne meble ogrodowe wykonuje się też z polywood. Tą nazwą określa się tworzywo sztuczne, które imituje drewno. Do produkcji sprzętów wykorzystuje się kilka związków chemicznych, m.in. polichlorek winylu (PVC) oraz HDPE, czyli mocno zagęszczony polietylen.

Meble ogrodowe z polywood to przedmioty w całości syntetyczne, jednak z wyglądu nie różnią się niczym od drewna. Takie właściwości tego materiału otwierają więc niesamowite możliwości aranżacyjne. Meble z polywood można dopasować m.in. do wyglądu starego, wiejskiego ogrodu. Przy tym są odporne na wilgoć i działanie promieni słonecznych.

Technorattan jako materiał na meble ogrodowe

Drewniane deski mają swój urok, ale nie wszystkim muszą przypaść do gustu. W odpowiedzi na potrzeby takich osób producenci mebli ogrodowych wykorzystują technorattan. Ze swoim naturalnym odpowiednikiem, czyli rattanem, łączy go to, co najważniejsze – wygląd. Sam wyrób powstaje z poliuretanu lub polietylenu.

Syntetyczny surowiec nie chłonie wody. Dzięki temu plecionka zachowuje swój pierwotny wygląd nawet po wielu latach. Odporność na blaknięcie wskutek działania promieni UV również pozostaje na wysokim poziomie. Ze sztucznej plecionki powstają nie tylko meble takie jak krzesła i stoły, bo wykonuje się z niej jeszcze doniczki, skrzynki i wózki do przechowywania różnych rzeczy.

Zalety i wady metalowych mebli ogrodowych

Alternatywą dla nietrwałego drewna jest aluminium. Wyroby z tego metalu są odporne na działanie słońca. Nie trzeba też obawiać się o ich rdzewienie. W trakcie produkcji sprzęty ogrodowe poddawane są cynkowaniu chroniącemu je przed korozją. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet lekkie obicie może doprowadzić do powstania rysy lub odprysku farby.

Nad zakupem mebli ogrodowych z aluminium warto się zastanowić, jeśli przestrzeń ma być urządzona w klasycznym stylu. Wymyślne wzory wykute w metalu przywodzą na myśl wyposażenie dawnych dworków szlacheckich.

Ochrona mebli ogrodowych przed uszkodzeniami

Tworzywa sztuczne i metal odznaczają się dużą wytrzymałością, ale nie są odporne absolutnie na wszystko. Nie wolno więc zapominać o zabezpieczaniu ich na czas niepogody. Najlepszym sposobem jest schowanie sprzętów do piwnicy lub ogrodowej komórki.

Czasem jednak nie ma miejsca, by pomieścić wszystkie sprzęty. Natomiast latem, gdy często pada, chowanie ich i wyjmowanie z powrotem bywa kłopotliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej kupić pokrowce. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zabezpieczą one meble ogrodowe, które są stale wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na:

  • dopasowanie;
  • liczbę sznurków;
  • wytrzymałość;
  • typ materiału.

Pokrowce na meble ogrodowe powinny być jak najdokładniej dopasowane do danego sprzętu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zdmuchnięcia ich wskutek silnego wiatru. W utrzymaniu materiału we właściwym miejscu pomogą dodatkowe sznurki, które można przywiązać np. do poręczy krzesła czy nóg stołu.

Zadaniem pokrowca jest przede wszystkim ochrona mebla przed wilgocią. W tej roli najlepiej sprawdzają się syntetyczne i śliskie materiały. W przeciwieństwie do miękkich tkanin sztuczne odpowiedniki nie wchłaniają wody. Z racji tego, że ciecz nie wsiąka, jej krople spływają na ziemię.

Hydrofobowe właściwości pokrowców na meble ogrodowe ułatwiają ich czyszczenie. Innymi słowy, nie trzeba ich prać, a wystarczy wytrzeć wilgotną szmatką. Przed zakupem należy sprawdzić, czy producent dopuszcza swój wyrób do użytku sezonowego (wiosenno-letniego) czy całorocznego. Te, z którym można korzystać o każdej porze roku, zabezpieczają sprzęt ogrodowy nawet wtedy, gdy na zewnątrz zalega śnieg.

Drewno, plastik czy metal? Każdy surowiec używany do produkcji mebli ogrodowych ma swoje zalety i wady. Podsumowując, decyzję o zakupie trzeba uzależnić od miejsca, w którym stanie komplet wypoczynkowy. Właściwy wybór i przechowywanie pozwolą cieszyć się ogrodowym stołem oraz siedzeniami przez długi czas.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%