Zamknij

Zabawki sensoryczne i edukacyjne dla niemowląt i starszych dzieci — jak wpływają na rozwój?

15:22, 15.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:22, 15.04.2024

Od samego początku życia rodzice mogą dbać o rozwój fizyczny i psychiczny swojego dziecka. Do takiej stymulacji warto wykorzystać specjalistyczne akcesoria. Niemowlęta czerpią ogromne korzyści z pomocy zabawek sensorycznych w miarę rozwoju ich percepcji i zręczności. Jak rozpoznać tego rodzaju zabawkę? Zweryfikuj, które z nich warto wybrać.

Zabawa jest najbardziej efektywnym i przyjemnym sposobem nauki dla naszych pociech. Dzieci ćwiczą pamięć, uczą się kreatywnego myślenia, poprawiają koordynację ruchową i zaczynają rozpoznawać wzorce. Szukając zabawek dla naszych milusińskich, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tych, które pomogą im stać się bardziej kreatywnymi i nauczyć się nowych umiejętności. Jakie zabawki dla niemowlaka warto zatem wybrać?

Zabawki sensoryczne dla niemowląt — czym są?

Głównym celem zabawek sensorycznych jest stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego malucha. Przedmioty te muszą oddziaływać na kilka zmysłów jednocześnie, nie tylko jeden. Tekstury są intrygujące w dotyku. Wytwarzane są przez producentów przy użyciu unikalnych materiałów. 

Co więcej, te zabawki sensoryczne dla niemowląt są dostępne w różnych odcieniach i często mają błyszczące lub świecące elementy. Mogą również wydawać różne dźwięki, a ponadto zwykle posiadają też lusterko. Ponieważ najlepszym sposobem na poznanie świata przez małe dziecko jest wkładanie przedmiotów do ust, producenci zabawek sensorycznych korzystają z bezpiecznych materiałów dla noworodków. Daje to maluchowi swobodę zabawy w spokoju i zdobywania wiedzy o środowisku w przystępny sposób. 

Typy zabawek sensorycznych dla maluchów

Istnieje wiele różnych rodzajów zabawek sensorycznych dla małych dzieci poniżej pierwszego roku życia. Są to zwykle książeczki i kostki wykonane z różnych materiałów (gładkich, śliskich, puszystych, szorstkich lub miękkich). Często są to także gryzaki sensoryczne z wypustkami i lusterkami lub innymi błyszczącymi elementami. 

W przypadku najmłodszych dzieci są to najbardziej skuteczne zabawki. Zabawa masami plastycznymi, takimi jak plastelina, modelina, ciastolina, pianki marshmallows lub squishies, jest ulubionym zajęciem starszych dzieci. Dla dziecka w wieku trzech miesięcy warto zainwestować w zabawki sensoryczne, które odwołują się do jego zmysłów innych niż dotyk. Rzeczy, które szeleszczą, grzechoczą i piszczą, wzmacniają zmysł słuchu. W tym przypadku dobrze sprawdzają się grzechotki sensoryczne i pozytywki, a dla starszych dzieci proste instrumenty, takie jak dzwonki, tamburyny i bębenki.

Zabawki edukacyjne — co warto kupić?

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym są zazwyczaj znacznie bardziej złożone niż zabawki zaprojektowane dla młodszych dzieci. Dzieci w wieku czterech lat i starsze mają niezwykle bujną wyobraźnię i zaskakująco szybko przyswajają nowe informacje. W rezultacie dobrze jest wykorzystać okazję, gdy są entuzjastycznie nastawione i gotowe do zdobywania nowych umiejętności. Dobrym pomysłem jest danie dziecku jasnych liczmanów z koralikami. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%