Zamknij

Dlaczego niektórzy aktorzy zarabiają mniej niż inni?

12:13, 05.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:13, 05.06.2023

Zawód aktora kojarzy się z czerwonymi dywanami, Hollywood i ogromnymi pieniędzmi, ale rzeczywistość wcale nie jest aż tak kolorowa. Tak naprawdę większość aktorów musi ciężko pracować, żeby zarobić na życie, a ich wypłata nie zawsze wystarcza na dostatnie życie. Dlaczego niektórzy aktorzy zarabiają mniej niż inni? Jakie czynniki wpływają na wynagrodzenie i w jaki sposób można je zwiększyć? 

Ile zarabiają aktorzy? 

Wszyscy wiedzą, że największe gwiazdy Hollywood zgarniają miliony, a nawet dziesiątki milionów dolarów za każdy nakręcony film. Oczywiście stawki polskich aktorów są nieporównywalnie niższe, ale najbardziej znane polskie gwiazdy wciąż mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Czy pensje w tym zawodzie rzeczywiście są tak wysokie? Sprawdźmy, ile zarabia aktor

Najmniej zarabiają aktorzy teatralni – początkujące osoby świeżo po szkole aktorskiej niemal zawsze dostają płacę minimalną, zaś doświadczeni weterani mogą liczyć na 4000-5000 zł miesięczne. Niektóre teatry nie zatrudniają na etat, a rozliczają się na zasadzie stawki za każdy występ – wówczas zarobki są nieco lepsze, choć praca nie zapewnia stabilnego, pewnego dochodu. 

Aktorzy filmowi i serialowi zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie za każdy dzień zdjęciowy. Przeciętnie jest to kilkanaście godzin, choć rzadko kiedy są one całkowicie wypełnione pracą. Mało znani aktorzy drugoplanowi dostaną od 200 zł do 400 zł za dzień zdjęciowy, zaś zarobki znanych gwiazd są dużo wyższe – czołowi polscy aktorzy mogą liczyć na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych za każdy dzień zdjęciowy. 

Trzecim, równie istotnym źródłem zarobku aktorów są reklamy. Stawka za realizację jednego klipu to od 400 zł do 1000 zł, choć niektóre marki płacą jeszcze więcej. Natomiast znani aktorzy zarobią kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych za użyczenie wizerunku na potrzeby kampanii marketingowej. 

Od czego zależą zarobki w zawodzie aktora? 

Zarobki aktorów różnią się w zależności od umiejętności, doświadczenia, popularności oraz rodzaju pracy. Najmniej zarobią aktorzy teatralni oraz serialowi, choć z reguły mogą oni liczyć na stabilne zatrudnienie. Dużo lepiej zarabia się na reklamach oraz w filmach kinowych, choć i tutaj wysokie wynagrodzenie otrzymują jedynie najbardziej rozpoznawalne gwiazdy. 

To właśnie popularność oraz rozpoznawalność determinują zarobki aktorów. Najbardziej znane osoby z branży filmowej nie różnią się niczym od internetowych influencerów. Popularność można zdobyć na wiele sposób – niektórzy stawiają na kontrowersje, podczas gdy inni na doskonały warsztatem oraz wybitne, nagradzane role. Obie metody mają swoje wady oraz zalety, choć prawdziwy, długotrwały sukces osiągają aktorzy, którzy posiadają talent i nie boją się nad nim ciężko pracować. 

Jak zarabiać więcej jako aktor? 

Aktorzy, którzy chcą zarabiać więcej, powinni rozwijać swój warsztat. Dodatkowe kursy czy szkolenia na pewno pomagają, choć znacznie ważniejsza jest praktyka. Warto podejmować się nowych ról i ciągle wychodzić ze strefy komfortu. Trudne wyzwania to doskonała okazja do rozwinięcia umiejętności aktorskich i zaprezentowania się z innej strony. 

Początkujący aktorzy mogą łatwo rozbudować portfolio poprzez udział w tanich, a czasami wręcz bezpłatnych projektach. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia i pokazanie się z lepszej strony. Ponadto skutecznym sposobem na zwiększenie zarobków jest szukanie dodatkowych zleceń, np. przy produkcji reklam lub seriali telewizyjnych. Stawki są różne, ale im więcej się gra, tym więcej pieniędzy wpłynie na konto bankowe!  

Aktorstwo – jak połączyć pracę z pasją? 

Doświadczeni aktorzy łączą pracę z pasją. Z jednej strony podejmują się dobrze płatnych ról w produkcjach komercyjnych oraz reklamach, na czym zarabiają ogromne pieniądze. Z drugiej strony wciąż chętnie występują w spektaklach teatralnych, które wymagają dużo pracy i nie wiążą się ze zbyt wysokimi pensjami. Nie oszukujmy się – praca w szeroko pojętej sztuce to przede wszystkim pasja, a nudne, nieciekawe role są w stanie wypalić każdego aktora. Dlatego warto łączyć komercyjny zarobek z ciekawymi rolami. 

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%