Projektowanie podłóg betonowych nie należy do najprostszych zadań. Wybór odpowiedniej klasy i jakości betonu może mieć bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania przestrzeni. Inwestorzy stają przed dylematem wybrania konkretnego rodzaju betonu pod określone warunki wewnętrzne lub zewnętrzne. Decyzja musi uwzględniać m.in. wpływ czynników powodujących obciążenia, ścieranie czy wahania temperaturowe. Z jakiego typu betonu najlepiej stworzyć pierwszą warstwę podłogową?
Duże znaczenie w doborze betonu posadzkowego ma to, czy będzie wykorzystany na zewnątrz czy w środku pomieszczenia. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę zmienne czynniki pogodowe, a także większe ryzyko obciążeń. Materiał do zastosowania zewnętrznego musi posiadać znacznie wyższe parametry jakościowe, w tym szereg domieszek specjalnych związków chemicznych. W określeniu jakości i typu betonu pomagają klasy wytrzymałości na ściskanie.
Klasa wytrzymałości B15 jest podobna do niegdysiejszego znacznika C8/10. Oznacza to, że posiada ona wytrzymałość na ściskanie formatu kostki sześciennej na poziomie 15 MPa. Tuż obok B20, jest to najczęściej stosowana klasa betonu do zastosowań budowlanych. Oczywiście, stosuje się także wyższe klasy jakościowe, m.in. B37 do tworzenia konstrukcji mostowych. Jaki beton na posadzkę wybrać? Zalecamy skorzystanie z materiału o nieco większej wytrzymałości, czyli B20.
W garażach stosuje się beton bardziej wytrzymały ze względu na poddawanie go częstym siłom zewnętrznym. Poleca się wykorzystanie zbrojonej podłogi z betonu, która powinna mieć przynajmniej 5 centymetrową grubość. Betonowa posadzka garażowa powinna być wykonana z materiału o klasie B20 lub B25. Do takich prac doskonale nada się beton w workach b25. Warto także zastosować dodatkowy rodzaj posadzki, tak aby ułatwić proces czyszczenia podłogi z zabrudzeń chemicznych.
Powierzchnie przemysłowe znacząco różnią się swoimi właściwościami od tych, które tworzone są w celach drogowych czy mieszkalnych. Beton wykorzystany do przestrzeni przemysłowych musi cechować się odpornością na wielotonowe ciężary, w tym także duże obciążenia statyczne. Wykorzystuje się beton zbrojony włóknami, ułatwiający optymalny rozkład sił podczas odbierania obciążenia.
Beton posadzkowy, w zależności od swoich parametrów, może mieć różne właściwości przewodzenia ciepła. W podłogach ogrzewanych stosuje się mieszankę cementu, którą aplikuje się ok. 5 centymetrów nad system rur grzewczych. Warto zwrócić uwagę, aby nie tworzyć zbyt dużej warstwy, która mogłaby wpłynąć na wytrzymałość stropu. Gruba przestrzeń betonowa zwiększa również bezwładność cieplną, co wpływa na utrzymanie zadowalającej wartości temperaturowej.
Najprościej tych obliczeń dokonać poprzez skorzystanie z gotowego kalkulatora betonu online. W trakcie rachunków uwzględnia się m.in. szerokość i długość ścian bocznych pomieszczenia, a także grubość planowanej posadzki betonowej. Dzięki mnożeniu uzyskamy wartość, która odpowiada metrom sześciennym potrzebnego betonu. Im bardziej złożony rozkład pomieszczenia, tym bardziej skomplikowane obliczenia. Warto wówczas podzielić obszar na kilka części i wyliczyć wartość potrzebnego betonu dla każdej z nich.