Zamknij
REKLAMA

Jak działa czujnik ciśnienia TPMS?

15.10, 23.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 15.10, 23.01.2023

Stan techniczny pojazdu ma niebagatelny wpływ na komfort korzystania z niego, ale nie tylko. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa. Bez niego trudno mówić o byciu odpowiedzialnym w kontekście posiadania własnego pojazdu mechanicznego. Należy więc zdawać sobie sprawę z wagi regularnego przeprowadzania przeglądu pod względem technicznym.

Podczas kontroli stanu technicznego pojazdu wykorzystuje się wiele profesjonalnych urządzeń, takich jak czujnik ciśnienia TPMS. Jest to specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu przeprowadzanie dokładnych pomiarów przestaje być problemem. Przeczytaj, jak działa czujnik ciśnienia w oponach.

Jak działa czujnik TPMS? Charakterystyka urządzenia

Nie jest tajemnicą, że profesjonalne sprawdzenie rzeczywistego stanu technicznego pojazdu nie odbywa się wyłącznie na podstawie własnego przeczucia czy wizualnego testu. W takim przypadku zachodzi konieczność zastosowania specjalnych narzędzi diagnostycznych. Dzięki nim prędzej czy później staje się jasne, czy wszystko jest w porządku, czy może należy przeprowadzić dodatkowe naprawy.

Do grupy takich sprzętów zalicza się właśnie czujnik TPMS. Pod tym enigmatycznym skrótem kryje się rozwinięcie Tire Pressure Monitoring System, czyli system monitorowania ciśnienia w oponach. Polska nazwa nieco bardziej rozjaśnia sposób, w jaki korzysta się z takiego sprzętu.

Obecność czujnika TPMS jest niezbędna przede wszystkim na stacjach diagnostycznych. Spora liczba ofert sprzedażowych takich jak https://sklep.tiptopol.pl/czujniki-cisnienia-tpms.html stanowi najlepszy dowód popularności tego typu nowoczesnych rozwiązań.

Jak działa czujnik ciśnienia w oponach?

Wiedząc, czym tak naprawdę jest czujnik TPMS, można przejść do sposobu zastosowania takiego urządzenia. Stanowi ono bowiem bardzo przydatne rozwiązanie w zakładach wulkanizacyjnych czy w warsztatach. To, jak działa czujnik ciśnienia w oponach, na samym początku korzystania z takich rozwiązań było prawdziwym fenomenem. Wreszcie kontrolowanie ciśnienia na bieżąco stało się możliwe. Dzięki temu urządzeniu fachowcy mogą w każdej chwili skorzystać z takiej możliwości. Zatem, jak działa czujnik ciśnienia opon?

Istnieje możliwość objaśnienia zasady funkcjonowania całego systemu dopiero przy określeniu, z jakim systemem mamy do czynienia. Wiedza na temat tego, jak działa czujnik ciśnienia w oponach, opiera się na tym, jakiego rodzaju jest urządzenie - czujnikiem ciśnienia TPMS bezpośrednim czy pośrednim.

Czujnik ciśnienia TPMS bezpośredni

System bezpośredni może poprawnie działać jedynie wtedy, gdy cała instalacja umieszczona jest w odpowiednim, sugerowanym przez producenta miejscu. Najczęściej są to opony, tuż obok zaworów powietrza. Działanie takiego systemu sprawia, że wszelkie informacje na temat wyników pomiarów mogą być bezpośrednio przesyłane do komputera pokładowego. Wystarczy jedynie odczytać wartość. Kierowca ma zatem zapewniony stały dostęp do interesującej go informacji na temat ciśnienia w oponach.

O jakości takiego rozwiązania świadczy przede wszystkim dokładność dostrojenia instalacji czujnika TPMS bezpośredniego do komputera pokładowego.

Czujnik ciśnienia TPMS pośredni

Powyższa nazwa jest w pewnym sensie niezgodna z prawdą, ponieważ pośrednie systemy nie powinny być w ogóle określane mianem TPMS. Sposób ich działania nie wykazuje wspólnych cech z wcześniej przytoczonym przykładem, co przeszkadza w odpowiedniej kwalifikacji. Natomiast dla ułatwienia i tak przyjmuje się oznaczenie TPMS w odniesieniu do systemów działających pośrednio. Jak działa czujnik ciśnienia opon zaklasyfikowany do tej kategorii?

Rolę czujników odgrywają tutaj układy ABS i ESP, które otrzymują na bieżąco informacje o liczbie obrotów poszczególnych kół. Im wyższe jest ciśnienie w oponie, tym większa jego średnica i odwrotnie. Pośredni system przy wykorzystaniu tych informacji przelicza obroty kół - jeśli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość, to informuje o tym kierowcę poprzez zaświecenie kontrolki nieprawidłowego ciśnienia w danej oponie.

Więcej na https://sklep.tiptopol.pl/

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%