Zamknij
NEWS

Jakie wymagania powinna spełniać siłownia zewnętrzna? Nowoczesne siłownie zewnętrzne

artykuł sponsorowany + 12:17, 05.01.2023 Aktualizacja: 12:17, 05.01.2023 ok. 3 min. czytania
materiał partnera materiał partnera

Siłownia plenerowa, zwana także zewnętrzną (z ang. outdoor gym albo outdoor fitness), to jeden z łatwych i dostępnych sposobów zachęcenia ludzi w każdym wieku do aktywnego spędzenia czasu na dworze. Budowa siłowni plenerowej wymaga spełnienia wielu wymogów prawnych i technicznych.

Siłownia zewnętrzna – wymagania prawne

Budowa siłowni zewnętrznej wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów prawnych. Najważniejsze z nich zawarte są w następujących dokumentach:

  • Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2012 roku;
  • Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku;
  • norma PN-EN 16630:2015-06 „Wyposażenie siłowni plenerowych zainstalowane na stałe. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań” z 2015 roku.

Siłownia plenerowa – zagospodarowanie miejskich terenów zielonych

Siłownia na zewnątrz jest wielofunkcyjna. Jej główną ideą jest to, że jest darmowa i dostępna dla każdego. Tego typu plener sportowy jest ogólnodostępny, można z niego korzystać każdego dnia i o każdej porze. Najlepiej wykorzystywać siłownie zewnętrzne przy słonecznej pogodzie, gdy dodatkowo można oddychać świeżym powietrzem. Place wyposażone w sprzęt sportowy przyciągają miłośników sportu i rekreacji w każdym wieku. Odpowiadają one potrzebom różnych grup wiekowych, o różnym stopniu sprawności fizycznej. Siłownie zewnętrzne to również miejsca spotkań towarzyskich, koleżeńskich oraz rodzinnych. Place wyposażone w sprzęt sportowy są budowane w parkach, na osiedlach, stanowią także uzupełnienie placów zabaw.

Bezpieczeństwo na siłowniach zewnętrznych

Siłownia na dworze musi spełniać wymogi bezpieczeństwa regulowane przez Prawo budowalne. Zgodnie z art. 5 zarówno projekt, jak i budowa siłowni zewnętrznej musi być zgodna z wymaganiami zawartymi w przepisach prawa i zasadami wiedzy technicznej. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z siłowni. Odpowiedzialność za to, czy wybudowany obiekt spełnia wymogi bezpieczeństwa, ponosi inwestor.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane zarządcy lub właściciele siłowni zewnętrznych mają obowiązek utrzymać oraz użytkować obiekt zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na terenie obiektu musi znajdować się regulamin, w którym powinna być informacja, kto pełni role podmiotu odpowiedzialnego za plac i urządzenia. Miejsce usytuowania takiej tabliczki musi być uwzględnione już w projekcie architektonicznym.

Siłownia zewnętrzna urządzenia

Siłownie zewnętrzne służą do wykonywania przez użytkowników ćwiczeń fizycznych. Art. 5.1 ustawy Prawo budowlane uwzględnia konieczność projektowania i budowania tych obiektów budowlanych, zapewniając bezpieczeństwo ich użytkowania. Wyposażenie siłowni plenerowej mogą stanowić tylko urządzenia mające potwierdzoną zgodność z normą PN-EN 16630:2015-06, co jest gwarancją bezpieczeństwa produkowanego i instalowanego sprzętu.

Popularne urządzenia na siłowni zewnętrznej to:

  • biegacz podwójny – ćwiczenia aktywizują dolne partie ciała, wzmacniają mięśnie nóg i pasa biodrowego;
  • ławka i prostownik – ćwiczenia wzmacniające różne mięśnie, np. proste i skośne brzucha;
  • wahadło Biegacz Twister – ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne brzucha, mięśnie pasa biodrowego;
  • koła TAI CHI – ćwiczenia wzmacniające, rozwijające i poprawiające umięśnienie ramion;
  • motyl – ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion i brzucha.

Siłownie zewnętrzne to miejsce aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne w plenerze to świetna okazja do spotkań towarzyskich. Taka siłownia zwiększa atrakcyjność przestrzeni i zachęca mieszkańców do większej aktywności fizycznej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%