Pomimo rosnących cen paliw i samych samochodów, auto nadal jest najwygodniejszą i niezwykle popularną formą transportu w naszym kraju. O ile w dużych miastach mamy dostęp do sporej liczby alternatyw, o tyle dla osób mieszkających na wsiach i w niewielkich miasteczkach posiadanie prawa jazdy może okazać się niemal obowiązkowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Jak wygląda kurs na prawo jazdy? Jak wybrać odpowiednią szkołę dla siebie? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Prawo jazdy jest dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami danego typu. Dzieli się ono na różne kategorie i uzyskanie uprawnień w kolejnych z nich wymaga zdawania następnych egzaminów. Najpopularniejszymi kategoriami w naszym kraju są B — samochody osobowe i A — motocykle (oraz pośrednie kategorie B1, AM, A1 i A2). Aby uzyskać prawo jazdy, należy:
- mieszkać w naszym kraju od co najmniej 185 dni,
- być w odpowiednim wieku (18 lat dla B i 24 lata dla A, lub 20 lat, jeśli od co najmniej dwóch lat posiadasz A1),
- uzyskać pozytywne wyniki badań i numer PKK,
- przejść kurs przygotowawczy i zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny,
- zapłacić za wydanie prawa jazdy.
Kurs nauki jazdy składa się zawsze z części teoretycznej i praktycznej. Nauka jazdy powinna się rozpocząć od tej pierwszej, trwającej 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut). Kiedy kandydat jest odpowiednio przygotowany, może rozpocząć także praktyczną część takiego kursu, trwającą 30 razy po 60 minut (prawie każda szkoła nauki jazdy przeprowadza w tym celu wewnętrzny egzamin teoretyczny). To, jak szybko zrobimy taki kurs, zależy w głównej mierze od nas, gdyż kluczowa jest tutaj częstotliwość pobierania lekcji.
Po zakończonym kursie można przystąpić do egzaminu teoretycznego. Ten odbywa się w sali komputerowej odpowiedniego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Test składa się z 32 pytań, z czego 20 jest pytaniami ogólnymi a 12 specjalistycznymi, zależnymi od zdawanej kategorii. Z testu można uzyskać maksymalnie 74 punkty, zaś próg zdawalności to 68 punktów. Co ważne, w trakcie egzaminu nie ma możliwości cofania się do poprzednich pytań, co jeszcze bardziej utrudnia całe zadanie i wymaga od zdającego sporej koncentracji.
Po zdanym egzaminie teoretycznym można przystąpić do egzaminu praktycznego. Składa się on z 4 etapów: sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, przygotowania do jazdy, zadań na placu manewrowym i wreszcie zadań do wykonania w ruchu miejskim.
Znalezienie szkoły jazdy w tak dużym mieście nie nastręcza żadnych trudności. Po wpisaniu w wyszukiwarkę haseł "kurs prawa jazdy Poznań", czy "nauka jazdy poznań" wyskoczy nam naprawdę sporo szkół oferujących przygotowanie do egzaminu na dowolną kategorię prawa jazdy. Aby wybrać odpowiednią szkołę, można posiłkować się doświadczeniami znajomych, a także opiniami wystawionymi w internecie. Najlepsza szkoła jazdy powinna móc pochwalić się wysoką zdawalnością, miłą atmosferą oraz dostępnością terminów na zajęcia praktyczne. Mile widziane jest także wsparcie kursantów w załatwianiu dokumentów, czy umawianiu ich na egzaminy. Warto także pamiętać, że w każdym momencie możemy chcieć dokupić dodatkowe lekcje, czyli tak zwane jazdy doszkalające, które mają sprawić, że poczujemy się na egzaminie i w prawdziwym ruchu dużo pewniej. Szukajmy więc szkół, w których tego typu usługi są przystępne cenowo.