Zadajmy sobie najpierw pytanie: Czym właściwie jest DMSO? Jest to sulfotlenek dimetylu, inaczej nazywany DMSO jest bezwonnym płynem, powstałym w wyniku procesów rozkładu, zachodzących w roślinach. Jest to substancja całkowicie naturalna, na dużą skalę pozyskiwana jako produkt uboczny podczas wytwarzania papieru. O bardzo niskim stężeniu występuje również w wielu produktach spożywczych tj. mleko, pomidory, kawa, herbata oraz w różnego rodzaju napojach.
Dziś o możliwościach leczniczych DMSO wiadomo zdecydowanie więcej, dlatego łatwiej jest z jego pomocą przeprowadzić bezpieczne i skuteczne leczenie dolegliwości, dręczących współczesne społeczeństwo.
W badaniach naukowych sulfotlenek dimetylu wykazał szereg medycznych zastosowań w stosunku do organizmów ludzkich oraz zwierzęcych, skutecznie lecząc bądź wspomagając pozbycie się uciążliwych schorzeń.
Posiada właściwości łatwego wchłaniania się przez skórę bez powodowania uszkodzeń, dlatego coraz częściej stosowany jest przy produkcji maści, żelów, a także tynktur oraz plastrów.
Rozcieńczony w odpowiednich proporcjach z wodą, może być spożywany w ramach przeprowadzanego leczenia. DMSO wprowadza się do organizmu również w formie zastrzyków oraz infuzji. Ułatwia wnikanie do organizmu substancji leczniczych, takich jak testosteron czy antybiotyki.
Ponadto DMSO wspomaga odpowiednią granulację ran powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych i po oparzeniach, skracając okres regeneracji tkanki.
Dzięki właściwościom bakteriobójczym i wirusobójczym jest niezwykle ceniony w laboratoriach. Istnieje także duże prawdopodobieństwo wykorzystania w przyszłości DMSO w technologii zapłodnienia in vitro. Właściwości ochronne i chłodzące, które posiada, pozwalają na długie przechowywanie komórek rozrodczych w stanie zamrożonym.
Miejscowe podanie DMSO w przypadku udaru lub zatoru może zapobiegać powstawaniu nieodwracalnych zmian wynikających z niedotlenienia mózgu. Rozpuszcza on nowo powstałe skrzepy, wygasza stan zapalny i przyspiesza regenerację. Wzmożone miejscowe wydzielanie heparyny poprzez nagromadzone komórki tuczne, przedłuża czas krzepnięcia krwi. Więcej danych i właściwości DMSO można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano również inne szczegóły i obszerną analizę.
Zanim DMSO znalazło swoje uznanie wśród specjalistów, stosowany był głównie jako rozpuszczalnik do usuwania m.in. powłok malarskich.
Potem pojawił się w medycynie alternatywnej, gdzie przez długi okres czasu służył jako preparat pseudoleczniczy przeciwko różnego rodzaju zaburzeniom psychicznym, a także jako lek przeciwnowotworowy. Również chętnie sięgały po niego osoby cierpiące na dnę moczanową czy rozedmę płuc. Dziś sulfotlenek dimetylu jest o wiele częściej używany przez specjalistów, dzięki swojej niskiej toksyczności i skuteczności w leczeniu szeregu schorzeń.
Dzięki temu, że DMSO posiada właściwości obniżające temperaturę (nie zamarza w przeciwieństwie do wody), stosuje się go do przechowywania narządów, służących transplantacji. Jest cenny, ponieważ zabezpiecza organ, nie powodując przy tym uszkodzenia tkanek. Swoje zastosowanie znalazł również w laboratoriach, jako odczynnik analityczny i chemiczny. DMSO pozostawione w otwartym naczyniu, wchłonie nawet wilgoć z powietrza.
DMSO sprawdza się doskonale w skutecznej walce przeciwko grzybom, bakteriom i wirusom. Stymuluje proces gojenia się ran oraz wspomaga leczenie uszkodzeń spowodowanych odmrożeniami czy poparzeniami, a także niweluje szkody wynikające z promieniowania rendgenowskiego.
Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, hamuje postępowanie stanów zapalnych oraz zmniejsza obrzęki. Poprawia ukrwienie w miejscach zastosowania, rozszerzając przy tym naczynia krwionośne. Zmiękcza kolagen, a także wzmacnia tkankę łączną.
Znacznie poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejsza podatność na wszelkiego rodzaju alergie. Poprawia pracę serca oraz zapobiega powstawaniu skrzeplin, rozpuszczając nowo utworzone skrzepy.
Ponadto DSMO z łatwością pokonuje barierę krew-mózg oraz przenosi cząsteczki przez błonę śluzową. Poprawia przenikanie substancji chemioterapeutycznych w miejsca, gdzie mogą skrywać się komórki rakowe.
Redukuje ból po ukąszeniach owadów. Posiada właściwości regulujące ph i pomaga przy zgadze. Wspomaga walkę z łuszczycą, trądzikiem i bliznami. Leczy infekcje pęcherza moczowego oraz przewlekłe zapalenie pęcherza, ponadto działa moczopędnie. Wspomaga leczenie kamieni żółciowych i wrzodów. Pomaga przy problemach ze wzrokiem tj. zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy problemy z siatkówką.
Stosowanie DMSO bez kontroli lekarza może nieść za sobą szereg skutków niepożądanych. Do najczęściej opisywanych, związanych z podaniem leku doustnie należą: zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki, senność, zaparcia oraz brak apetytu. Użycie miejscowe na skórę może wywołać podrażnienia, intensywną reakcję alergiczną, silny ból głowy, niestrawność oraz utrzymującą się, nieprzyjemną woń czosnku.
W warunkach domowych lek stosuje się doustnie i powierzchniowo. Sulfotlenek dimetylu nabyć można głównie w formie płynu lub żelu. Stosując żele i maści przeciwbólowe czy przeciwzapalne trzeba upewnić się, iż nie wystąpi reakcja alergiczna na DMSO. Przed zastosowaniem należy umieść odrobinę maści na skórze, a następnie rozsmarować. Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, nie można stosować DMSO.
Pojawienie się krótkotrwałego świądu, zaczerwienienia, wrażenia rozgrzania lub lekkiego pieczenia skóry bezpośrednio po aplikacji, jest reakcją naturalną, spowodowaną chwilowym zaburzeniem bariery lipidowej skóry. Może być też wywołana nagromadzeniem komórek tucznych i reakcją zapalną na czynniki zewnętrzne wprowadzone pod skórę wraz z preparatem.
Przed zastosowaniem na skórę należy upewnić się, że nie jest ona w żaden sposób uszkodzona lub zanieczyszczona substancjami chemicznymi. Następnie trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię, na której ma zostać zastosowana maść bądź żel.
Maści i żele służą do łagodzenia bólu oraz rozpędzania stanów zapalnych. Znajdują zastosowanie podczas procesu leczenia bóli kostnych, sztywności lub bólu mięśni, zwyrodnień stawów, chorych narządów oraz stanów zapalnych. Doskonale sprawdza się w roli nośnika dla substancji odżywczych i leków wchłanianych przez skórę.
Dla osób, które mają podejrzenie nietolerancji siarki lub uczulenie na DSMO, spożywanie płynu doustnie może być bardzo niebezpieczne w skutkach, dlatego zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem doustnym produktu.
Do picia nadaje się tylko i wyłącznie roztwór odpowiednio rozcieńczony o stężeniu 70% w dół. Do tego celu najlepiej użyć wody oczyszczonej dostępnej w aptekach, aby uniknąć wprowadzenia do organizmu zanieczyszczeń, znajdujących się w wodzie wodociągowej lub źródlanej. Leczenie doustne najlepiej stosować pod kontrolą lekarza.
Produktów z DMSO nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ nieznany jest bezpośredni wpływ produktu na płód i niemowlęta. Osoby chore na astmę, cukrzycę oraz cierpiące na choroby wątroby czy nerek, nie powinny stosować preparatów DMSO bez konsultacji z lekarzem.
Przed zastosowaniem na powierzchnię skóry konieczne jest przeprowadzenie testu alergicznego, który wykluczy wystąpienie reakcji niepożądanych.
Produkt jest tani i bardzo łatwo dostępny. Krople 100 ml można nabyć już za około 20 złotych.
Litrowa butelka roztworu 99.5% dimetylosulfotlenku kosztuje w granicach nie przekraczających 90 złotych.
Produkt jest bardzo łatwo dostępny na rynku i popularny w serwisach promujących medycynę naturalną. Można nabyć zarówno w sklepach internetowych jak i aptekach stacjonarnych.
Na pewno przed zastosowaniem DMSO należy upewnić się czy lek jest bezpieczny dla naszego organizmu. W tym celu najrozsądniejszym wyborem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykluczenia przeciwskazań. Kiedy już będziemy pewni, że DMSO nie zagraża naszemu życiu czy zdrowiu, we wsparciu z lekarzem powinno się ustalić bezpieczne dawkowanie.
Skutków ubocznych w porównaniu z zaletami wiążącymi się z używaniem DMSO jest zaskakująco mało. Po konsultacji i dobraniu dawki, lek powinien stać się zupełnie nieszkodliwy oraz bardzo pomocny w leczeniu wielu schorzeń.
Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne na pewno docenią sportowcy oraz osoby cierpiące na bóle stawowe o różnym nasileniu. Maści bądź żele doskonale sprawdzą się podczas bolesnych rehabilitacji, różnego rodzaju zwyrodnień czy stłuczeń.
DMSO do picia nie powinno być stosowane bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ryzyko dobrania nieodpowiedniej dawki oraz możliwość nieprawidłowego proporcjonowania podczas rozcieńczania jest zbyt duże, aby móc przeprowadzać te czynności na własną rękę.