Na czym polega wybór roślin do akwarium? W sklepach akwarystycznych można wybierać spośród dużej gamy roślin o różnych rozmiarach i wymaganiach. Aby wybrać odpowiednie rośliny do akwarium, należy wziąć pod uwagę ich potrzeby w zakresie oświetlenia, nawożenia, CO2, umieszczenia w akwarium, itp.
Każda roślina ma swoje osobiste wymaganie. Jednak ze względów ich głównych klasyfilacji można je podzelić na kilka głównych typów jeśli chodzi o wymagania.
Najmniej wymagające rośliny rozwijają się w prawie każdym akwarium. Nie wymagają nawożenia, dodawania CO2, ani intensywnego światła. Jednakże, jeśli dasz im powyższe, rośliny staną się silniejsze i zdrowsze.
Rośliny średnio wymagające nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale należy je regularnie nawozić. Jeżeli chcesz, aby rośliny rosły silnie, dostarczaj im również CO2. Rośliny średnio wymagające nadają się do akwariów z mocniejszym oświetleniem.
Wymagające rośliny akwariowe to zwykle niskie rośliny, które są sadzone z przodu akwarium. Konieczne jest zapewnienie im wystarczającej ilości światła oraz dodanie CO2 do wody.
Miejsce sadzenia roślin powinno być wybrane w zależności od wielkości roślin i zbiornika.
W przedniej części akwarium sadzimy rośliny, które dorastają do 10 centymetrów wysokości. Jeżeli zostaną posadzone blisko przedniej szyby, mogą tworzyć roślinny dywan. W akwariach o pojemności mniejszej niż 60 litrów należy sadzić najmniejsze gatunki roślin.
Na środku akwarium sadzimy rośliny, które dorastają do 30 centymetrów wysokości. W akwariach do 60 litrów można je również sadzić jako tło.
Na tle akwarium sadzi się wysokie rośliny przekraczające 30 centymetrów. Choć rośliny te mogą mieć skłonności do wzrostu na kilkadziesiąt centymetrów, w małym akwarium dostosują się do wysokości akwarium - po osiągnięciu lustra wody ich wzrost ulegnie spowolnieniu.
Inną kategorią są rośliny, które są przywiązywane lub przyklejane (za pomocą jedwabnej żyłki lub kleju) do dekoracji akwarium. Można je przymocować do skał, korzeni lub sztucznych dekoracji. W podłożu rośliny te rosłyby słabo lub umierały.
Należą do nich mchy, Anubias i Microsorium.
Rośliny pływające są umieszczane na powierzchni akwarium. Pobierają one z wody nadmiar substancji odżywczych i zapewniają rybom cień.
W przypadku zakładania nowego akwarium najlepiej narysować plan oraz zaplanować całą aranżację. Pomoże to w doborze odpowiedniej ilości roślin w zbiorniku oraz ogólnemu designowi. Jeśli początkujący akwarysta nie wie jak się do tego zabrać, może znaleźć gotowe propozycje aranżacji dla akwariów o różnych objętościach w Internecie.