Zamknij

Siłowniki pneumatyczne - Polski producent

. + 10:58, 04.02.2022 Aktualizacja: 10:59, 04.02.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca Foto: Zleceniodawca

Siłowniki pneumatyczne to niewielkie elementy, które wykorzystuje się w przemyśle maszynowym czy transporcie. Pozwalają na odciążenie ludzi z potrzeby wykonywania pracy siłą mięśni. Są bardzo łatwe w stosowaniu, a ponieważ występują w bardzo wielu wariantach i rodzajach, możliwe jest proste dopasowanie ich do najróżniejszych zastosowań. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o siłownikach pneumatycznych.

Wszystko, co warto wiedzieć o siłownikach pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne to niewielkie elementy, które wykorzystuje się w przemyśle maszynowym czy transporcie. Pozwalają na odciążenie ludzi z potrzeby wykonywania pracy siłą mięśni. Są bardzo łatwe w stosowaniu, a ponieważ występują w bardzo wielu wariantach i rodzajach, możliwe jest proste dopasowanie ich do najróżniejszych zastosowań. Dowiedz się, wszystkiego, co warto wiedzieć o siłownikach pneumatycznych.

Jak działają siłowniki pneumatyczne?

Siłowniki pneumatyczne działają w sposób, który umożliwia zamianę energii sprężonego powietrza na siłę mechaniczną potrzebną przykładowo do poruszania maszyn wykonujących powtarzalne ruchy czy do otwierania platform załadunkowych podczas transportu rozmaitych towarów. Mogą wykonywać ruchy posuwiste za pomocą tłoka lub obrotowe, jeśli w siłowniku zastosowany zostanie wałek. Wyróżnia się siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. Zaletą siłowników pneumatycznych jest to, że w żaden sposób nie zanieczyszczają otoczenia, potrafią wprawiać w ruch ogromne obciążenia i są wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem w porównaniu do pracy, którą wykonują. Siłowniki w zależności od zastosowanych materiałów i uszczelek są odporne na różne zakresy temperatur, ciśnienie i zmienne warunki pracy.

Produkty działające jednostronnie wyposażone są w sprężynę, odpowiadającą za powrót tłoka do pierwotnej pozycji, która umożliwia jego ponowne wypchnięcie wraz ze sprężonym powietrzem. Siłowniki jednostronnego działania wykorzystuje w celu ograniczenia ilości zużywanego powietrza oraz przy stosunkowo małych skokach tłoka. Produkty dwustronnego działania są nieco bardziej popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na swoją wydajność. Wówczas, powietrze odprowadzane jest z dwóch stron siłownika, co znaczy, że siłownik pracujący dwustronnie może wykonać dwukrotnie więcej pracy w tym samym czasie, niż ten działający jednostronnie. Tego rodzaju siłowniki można znaleźć między innymi w asortymencie marki Pneumatig.

Standaryzacja siłowników

Produkcja wszystkich standardowych siłowników pneumatycznych dostępnych na rynku jest objęta zestawem norm, których wymogiem jest dostosowanie elementów montażowych każdego siłownika do najpopularniejszych średnic otworów montażowych w rozmaitych maszynach. Dzięki temu wymiana siłownika w razie potrzeby lub jego zużycia jest wyjątkowo prosta. Nie trzeba poszukiwać oryginalnej części, która znajdowała się w maszynie, a jedynie znaleźć siłownik o tych samych wymiarach. Normy regulują nie tylko wymiary otworów montażowych, ale również maksymalne ciśnienie robocze, które wynosi 10 bar.

Produkcja siłowników

Wytwarzanie siłowników rozpoczyna się od przycięcia w odpowiedni sposób profili i obróbki komponentów produktu – krawędzie wszystkich elementów muszą być równe, a siłownik musi mieć nawiercone stosowne otwory. Przyciąć trzeba także tłoczyska, które należy również odpowiednio nagwintować, zgodnie z obowiązującymi normami. W dalszym etapie trzeba złożyć wszystkie komponenty, które ostatecznie stworzą pełnowartościowy produkt – tłok, gwinty, osłonę czy uszczelki. Konieczne jest także zabezpieczenie tłoka, przed przemieszczeniem się. Jeśli siłowniki posiadają system amortyzacji, który wykorzystywany jest często szczególnie w przypadku produktów kompaktowych, trzeba go dodatkowo wyregulować. 

Każdy gotowy siłownik przechodzi gruntowne testy oraz pomiar ciśnienia. Rozpoczyna się od oceny wizualnej produktu i komponentów. Jeśli nie posiadają żadnych widocznych rys, ani uszkodzeń są podłączane do maszyn mierzących ich parametry lub zanurzane w wodzie, żeby ocenić, czy siłownik jest w pełni szczelny i nie dochodzi do ubytków powietrza. Po pozytywnym przejściu badań siłowniki mogą zostać zapakowane i wysłane do Klienta. Najczęściej umieszcza się je w specjalnych siateczkowych opakowaniach oraz odpowiednio znakuje – podane muszą zostać parametry siłownika oraz znak, świadczący o pozytywnym przejściu procedury kontrolnej. Popularnym rozwiązaniem jest także produkcja siłowników o określonych parametrach na zamówienie.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%