Zamknij

Księgowy to zawód przyszłości? Zapotrzebowanie jest duże

artykuł sponsorowany + 00:18, 06.08.2021 Aktualizacja: 15:09, 08.08.2021
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Zawód księgowego znany jest od początku istnienia rachunkowości. Zmieniają się przepisy, okoliczności, a dobry księgowy jest zawsze w cenie.

Zapotrzebowanie na usługi księgowe rośnie. Powstaje coraz więcej firm, a to oznacza więcej danych finansowych, którymi muszą zająć się księgowi. Postęp techniczny i globalizacja sprawia, że usługi księgowe można świadczyć dla firm z całego świata. Także zdalnie, z Polski. Pracę ułatwia rozwój internetu, a także technologii komunikacyjnych. To sprawia, że wykonywanie kilku zleceń na raz jest możliwe.

Jakie wymagania musi spełniać księgowy?

Zawód księgowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego pracodawcy w Poznaniu i regionie mają szereg wymagań, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy.

Podstawowym jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Oczywiście pracodawcy liczą się z koniecznością wdrożenia nowego pracownika, ale jest to zdecydowanie prostsze w przypadku, kiedy nowo zatrudniony świadczył już pracę o podobnym profilu. Wtedy przekazanie podstawowych informacji, szkolenie z przyjętego systemu pracy wystarczy, by pracownik mógł wykonywać powierzone zadania samodzielnie. Doświadczenie jest także oznaką, że kandydat do pracy, wie z czym będzie musiał zmierzyć się na danym stanowisku.

Praca księgowego to ciągły rozwój. Zatrudnieni na tym stanowisku muszą być na bieżąco ze zmianami w prawie, nowinkami technicznymi. Ugruntowana wiedza księgowo-podatkowa dla pracodawców to skarb.

Pracując jako księgowy jesteśmy zmuszeni znać szereg programów i aplikacji. Księgowi korzystają z fachowego oprogramowania, ale w swojej pracy wykorzystują także narzędzia MS Office. Jednym z kluczowych programów Excel, który z uwagi na złożoność używany jest praktycznie we wszystkich firmach. Korzystanie z funkcji arkusza przyspiesza pracę w księgowości, m.in. dlatego, że można z większą łatwością analizować dane. Jego znajomość jest kluczowa dla pracodawców w Poznaniu i okolicach.

Wiele firm działa nie tylko na polskim rynku. Świadczą usługi dla podmiotów z Europy i Świata. Konieczna jest zatem znajomość języka angielskiego. Pracodawcy życzą sobie by nowy pracownik znał język na poziomie umożliwiającym swobodną współpracę.

Na jakie zarobki może liczyć księgowy?

Poziom wynagrodzeń jest zależny od kilku czynników. Wiele zależy od rodzaju firmy, której świadczymy pracę – czy jest to korporacja, czy może biuro rachunkowe. Na wynagrodzenie wpływ ma także staż pracy i doświadczenie zawodowe. Ważny jest także zakres obowiązków. Płace wahają się także w zależności od miejsca wykonywania pracy. Zdecydowanie lepszą wypłatę otrzymują pracownicy zatrudnieni w dużych miastach.

Przeciętne zarobki na tym stanowisku, jak podaje portal wynagrodzenia.pl kształtują się na poziomie 4230 zł brutto (25% badanych zarabia mniej niż 3400 brutto i 25% więcej niż 5300 brutto). Awanse zawodowe, wyższe stanowiska przekładają się na wzrost płacy. Główny księgowy dużej firmy może liczyć na nawet dwa tysiące złotych więcej.

W Poznaniu i okolicy na stanowisku księgowego można zarobić zdecydowanie więcej. Analiza ofert pracy wskazuje jasno pracodawcy poszukujący pracownika w tym zawodzie w Poznaniu i okolicach płacą nawet 7500 złotych.

Można liczyć na benefity

Firmy starają się stworzyć dla jak najbardziej atrakcyjne warunki pracy. Poza niezbędnymi do pracy narzędziami pracodawcy szukający pracowników na stanowisko księgowego w Poznaniu i okolicy oferują także pakiet benefitów. Większość pracodawcom oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne. Zdarzają się jednak także tacy pracodawcy, którzy zdają sobie sprawę jak ważne są wypoczynek i zdrowy tryb życia. To sprawia, że pracownicy mogą liczyć na dofinansowania zajęć sportowych.

Firmy chętnie inwestują również w rozwój swoich pracowników. W związku z tym wiele z nich oferuje dofinansowania do studiów podyplomowych, szkoleń i kursów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%